Magazín
Štátny tréner pre fitness o súťaži a nominácii
dátum: 07.10.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Reprezentačný tréner pre fitness v rámci SAKFST Ľuboš Matejička bol na Mozolani Fitness Cupe v Žiline aj v pozícii bodovacieho rozhodcu. Najviac ho potešilo, že reprezentantky, s ktorými sa počítalo na štart na IFBB majstrovstvá sveta v Montreale, ho nesklamali.

 

Začneme tým najdôležitejším, koho asociácia nominovala na MS (18. a 19. 10.)?

Na tohtoročné MS v Montreale sú nominované tieto dievčatá: v kategórii fitness do 163 cm Dominika Multáňová, vo fitness nad 163 cm Barbora Sečkárová-Bunčáková, v bodyfitness Adela Ondrejovičová, vo physique Jana Purdjaková, v bikiny fitness Stanislava Prítrská, Olívia Pohánková, ako aj Michaela Brutenič, Jana Milová a Denisa Hargašová, ale toto trio vycestuje na vlastné náklady.

Ako ste boli spokojný s výkonnosťou dievčat?

Bol som veľmi spokojný s ich výkonnosťou. Samozrejme, čo sa týka nominácie, boli možno niektorí prekvapení, čo mi je veľmi ľúto. Padlo tu veľa otázok, že prečo, ale to je večne tak, vždy po každej nominácii na majstrovstvá Európy i sveta. Pretože máme obmedzený počet miest. Majstrovstvá sveta 2014 sa konajú v Kanade. Nevýhodou je, že je to veľmi ďaleko. Treba si uvedomiť, že počas Mozolani Fitness Cupu sa v Mexiku uskutočnil juniorský svetový šampionát, kde sme mali päť pretekárov a majstrovstvá sveta mužov budú v novembri Brazílii, kde vyšleme tiež dosť pretekárov. A to sú výjazdy veľmi náročné. Toľko pretekárov, ktorí štartujú trikrát v zámorí, to je dosť veľa peňazí. Aj napriek tomu hovorím, že fitnesky dostali najviac miest kvôli dobrým výsledkom a navyše ešte tri idú na vlastné náklady. Myslím si, že je to všetko v poriadku. Bol by som rád, keby to aj každý tak pochopil.

Je to silná nominácia, sú v nej majsterky sveta i Európy. Očakávania športovej verejnosti na Slovensku budú už tradične vysoké...

Každý šampionát je iný a má svoje špecifiká, rozhoduje sa vždy takmer rovnako, šance má každý rovnaké. Uvidíme, ako to dopadne. Nedá sa dopredu povedať, kto je, aký favorit. Favoriti sú všetci, ktorí sa tam zúčastnia, lebo momentálne už takmer neexistujú žiadni outsideri. Všetci sú dobrí a všetci sa to snažia robiť na špičkovej úrovni. Nikdy som nehovoril dopredu o medailách a nikdy to hovoriť nebudem. Budem sa tešiť akémukoľvek výsledku. Už aj to je svojím spôsobom úspech, keď sa niekto nominuje na majstrovstvá sveta, aj keď za vlastné, lebo aj tie dievčatá, ktoré si to platia a ktoré sú, v úvodzovkách by som to povedal, že podporný tím, museli mať na to požadovanú výbornú výkonnosť.

 

Ako sa vám páčila nová kategória physique men´s?

Páčila sa mi. Vždy som tvrdil, že ak je nejaký trend vo svete, my ho musíme prijať a rešpektovať, či sa to niekomu páči, alebo nepáči. Mozolani Fitness Cup potvrdil, že to bol správny krok. Akurát väčšinou chlapci robili veľkú chybu, že mali zlý postoj. Nechápem to, ak sa niekto pripravuje, cvičí a drží diétu, stojí ho to čas, peniaze a všetko možné i nemožné úsilie a potom príde na preteky a postaví sa na to pódium... No, hotová katastrofa! Niektorí chlapci stáli veľmi zle. Čo sa týka takejto súťaže, tam stačí, keď sa iba postaví, vie, ako sa má postaviť, jednu ruku si musí dať v bok, alebo nemusí, aby len normálne stál. Oni tam boli dokrivení, dokrútení. Pevne dúfam, že chlapci sa to naučia a nabudúce už tie postoje budú iné, lebo nič nie je jednoduchšie, ako sa len postaviť na pódiu, keď je niekto vytrénovaný a môžete ma všetci hodnotiť.

Niektorí kulturisti sa chceli „prepašovať“ medzi physikov. Čo na to vravíte?

Musia si uvedomiť, že toto je kategória men´s physique, ide o chlapcov, ktorí cvičia, majú svaly a majú peknú postavu, ale toto nie je kulturistická súťaž. Chlapci, ktorí chcú súťažiť v kulturistike a majú na to dispozície, nech sa páči, môžu ísť do kulturistiky, to je ich kategória, ale nie men´s physique, lebo tam neuspejú. To si oni uvedomia, oni na to prídu. Aj teraz sme mali také prípady a tí chlapci to pochopili, keď nepostúpili ani do semifinále.

 

Ľubomír Chochula

 

 

Zobraziť galériu (13)