Magazín
„Monika ešte nepovedala posledné slovo“
dátum: 26.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Trénerom aktuálnej majsterky Európy v bikiny fitness do 163 cm Moniky Rosenbergerovej je Peter Antal. Spýtali sme sa ho, ako jeho zverenkyňa trénuje a kam by to mohla v tomto športe ešte dotiahnuť.TRÉNING: Mali sme tréningový plán rozdelený klasickým systémom, čiže klasický delený split 2 + 1. V jeden deň sme trénovali zvlášť stehná s lýtkami, v druhý deň hrudník s bicepsom, ďalší deň bol voľný, potom sme mali tréning hrudníka s tricepsom a v nasledujúci deň cvičila Monika ramená a trapézy. Ale už sme začali trénovať nepretržite a do tréningu sme zaradili aj kardio. Deň voľna bude vtedy, keď Monika bude subjektívne cítiť, že je unavená. Toto bude pokračovať až do nominačnej súťaže. Samozrejme, budeme to modifikovať, podľa toho, aká bude forma a ako bude Monika vyzerať. Stále skúšame niečo nové. Každá súťažná sezóna je iná. Na začiatku, keď Monika začala súťažiť, išlo všetko úplne jednoducho, jej telo veľmi dobre reagovalo na silový tréning i kardio. Teraz je to trochu horšie, spomalil sa jej metabolizmus, navyše boli väčšie výluky. Stále treba špekulovať, čo a ako so stravou a tréningom.

GENETIKA: Monika za krátky čas dosiahla veľký úspech. Stala sa majsterkou Európy. Určite má na tom podiel jej genetika. Ona v podstate aj pred vstupom do bikiny fitness stále trénovala a športovala, pričom sa tiež zdravo stravovala. Nebolo veľa čo robiť. Začali sme klasicky trénovať. Tréning sme rozdelili na jednotlivé partie, aby to malo hlavu a pätu a Monika si začala dávať väčší pozor na stravu. Nehovorím, že to prišlo samé od seba, to by bolo nezodpovedné, lebo ona dosť tvrdo trénuje a úspech si zaslúžila, ale geneticky je tak disponovaná, že to funguje.

POTENCIÁL: Myslím si, že čo sa týka bikín, fitness a kulturistiky celkovo, tak vek nevidím ako hendikep. Monika (35 rokov – pozn. red.) má potenciál na to, aby sa zlepšovala. Môže sa výkonnostne posúvať vyššie. Bikiny sú kategóriou vyslovene pre ňu. Na majstrovstvách sveta (13. – 16. septembra) v Kyjeve bude väčšia a silnejšia konkurencia ako na ME. Počítame s tým. Monika každou súťažou zbiera skúsenosti a predpokladám, že v tomto športe ešte nepovedala posledné slovo a bude ešte lepšia.

Text a foto: Ľubomír Chochula