Magazín
Dvojgólový Paur zabezpečil Žiline postup
dátum: 25.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Jakub Paur bol hrdinom odvetného zápasu 2. predkola Európskej ligy pod Dubňom. Jeho gólová potencia zabezpečila domácemu MŠK Žilina nielen víťazstvo nad Olimpiou Ľubľana 2:0, ale aj postup do 3. predkola EL, keďže v Slovinsku prehrala Žilina 1:3. Oba góly strelil Paur hlavou (v 38. a 58. min).

Pred stretnutím bola vo vašej kabíne cyklistická hviezda Peter Sagan. Čo vám hovoril?

Nehovoril nič, privítal sa s nami a poprial nám všetko dobré do zápasu. Ak to má pomôcť, tuším, že ho budeme pred každým duelom pozývať k nám (smiech).

Bola Ľubľana iná v Žiline ako v Slovinsku?

Myslím si, že nie. Hlavne my sme boli iní. Poučili sme sa z chýb, ktoré sme urobili v prvom zápase na pôde súpera. Teraz sme sa zaváhaniam vyhli. Boli sme tímovejší, agresívnejší a to sa pretavilo do výsledku. Toto víťazstvo je dielom celého kolektívu. Na ihrisku sme nechali všetky sily a srdce. Podali sme o sto percent lepší výkon ako v Ľubľane. Preto sme uspeli. Hovorilo sa, že osem rokov žiadne slovenské mužstvo, keď vonku prehralo o dva góly, tak nepostúpilo. Sme radi, že práve nám sa to podarilo. Ukázalo sa, že sme dobrý tím a dokážeme aj ťažké duely vyhrávať.

Jedným inkasovaným gólom v žilinskej siete sa všetko mohlo zvrtnúť, uvedomovali ste si to?

Sústreďovali sme sa na vlastnú hru, nie na hru súpera. Zápas som nemohol dohrať (v 78. min ho vystriedal Žilák – pozn. red.). Pri jednom šprinte som si natiahol zadný stehenný sval. Dúfam, že to nebude nič vážne. Tesne pred koncom duelu som sa na to nemohol pozerať, boli to nervy a začal som sa modliť, aby sme stretnutie vyhrali a postúpili.

Čo ste sa modlili?

Otčenáš, Zdrávas, Sláva, prosil som Boha, aby nám pomáhal. To robievam aj pred zápasmi, je to taký môj rituál. Som veriaci človek a chodím aj do kostola.

Kedy ste už verili, že vyhráte?

V naše víťazstvo som veril už pred zápasom. V tejto sezóne máme úplne inú energiu ako v tej minulej. Motivuje ma hlavne kabína. Máme nejaké veci, aj mentálne, ktoré zlepšujeme aj pred zápasom aj po zápase. Treba zostať na zemi a tvrdo na sebe pracovať.

Mohli ste zaznamenať aj hetrik...

To by už bolo veľa, stačí tak, ako to je.

Komu tieto dva góly venujete?

Určite mojej rodine, ktorá vždy pri mne stojí, a mojej priateľke. Asi ma teraz v šatni neminie nejaké zápisné za tieto dva presné zásahy, ale to je v poriadku. Aj keby nebolo, tak niečo s radosťou prinesiem. Najmä preto, že to bola práca celého kolektívu, netreba vidieť iba moje dva góly.

Po zápase muselo byť v šatni veselo?

Panovala tam veľká eufória. Všetci sme veľmi šťastní. Určite pozvem Roba Picha, ktorý mi centroval na úvodný gól, na nejakú večeru.

Diváci vás tentoraz podržali, čo hovoríte na ich adresu?

Teší nás, že boli naším ďalším hráčom. Divácka kulisa bola väčšia ako v slovenskej lige. Toto chceme. My hráči sme herci a chceme, aby sa na nás chodili ľudia pozerať, aby nás podporovali. Potom sa nám hrá lepšie.

V 3. predkole Európskej ligy narazí Žilina na chorvátsku Rijeku. Zrejme to bude štýlom hry podobný súper, ale asi kvalitnejší...

Uvidíme, či to bude silnejší protivník. Do každého zápasu ideme s tým, že chceme vyhrať. Teraz sa sústredíme na domácu súťaž, aby sme na vlastnom trávniku zdolali nepríjemné Zlaté Moravce.

Ľubomír Chochula

Foto: Sita