Magazín
Extrifitslovakia poradňa – radí Vojtěch Koritenský
dátum: 26.09.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V rámci Extrifitslovakia poradne vám na niektoré otázky odpovedá český kulturista, úradujúci šampión Olympia Amateur Európy a člen Extrifit tímu, Vojtěch Koritenský.

Otázka: Čo mi poradíte na prekonanie mojej stagnácie v rysovacej fáze?

Odpoveď: Čo by som poradil? Asi držať striktne diétu, záleží na tom, či máte spomalený metabolizmus, alebo nie. Keď máte spomalený metabolizmus, vtedy by diéta už na vás nezaberala, potom treba zvýšiť sacharidy a tie vlny urobiť veľké. Dať veľa sacharidov, potom na dva dni to zastaviť a následne pokračovať. Môžete si raz týždenne alebo raz za dva týždne dopriať tzv. nabúravací deň na šokovanie a následné naštartovanie metabolizmu. Ale pokiaľ metabolizmus máte rozbehnutý, tak uberte sacharidy, poriadne to držte a šťavte, kým to ide.

 

Otázka: Čo hovoríte na HIIT tréning, či je dobrý na pálenie tuku?

Odpoveď: Ja v diéte žiadny intervalový tréning nepoužívam. Do diéty je ideálny základný kulturistický tréning, skôr silový, trebárs aj trochu intenzívny s kratšími pauzami, ale nech je tam stále tá sila. Naopak, ten HIIT tréning by mi spálil aj nejaké svaly.

 

Otázka: Aký tréning by ste mi odporučili teraz v rysovačke, či klasický split alebo by mohol byť každý deň na jednu svalovú partiu plus nejakú doplnkovú (brucho, lýtka)?

Odpoveď: Odporučil by som klasický split, raz týždenne precvičiť každú svalovú partiu.

 

Otázka: Čo by ste odporučili ohľadne kardia, je dobré si ho dávať hneď po tréningu?

Odpoveď: Kardio môžem odporučiť, robím ho i teraz mimo diétu, vždy po tréningu okolo 20 minút, pričom tepovku si držím okolo 120, skôr je to svižná chôdza, aby som sa zahrial.

 

Otázka: Myslíte si, že človek, ktorý je somatotypom ektomorf sa môže zúčastniť pretekov s reálnou šancou na dobré umiestnenie?

Odpoveď: Ektomorf znamená, že je chudý. Pokiaľ chcete pribrať, mali by ste zvyšovať prísun jedla do tej doby, kým nezačnete priberať. Nevymýšľajte žiadne nezmysly, jednoduchý silový tréning, to je základ. Čo sa týka suplementácie, tam by som to videl i veci, ktoré majú dosť energie, sachariďáky, nejaký dobre vstrebateľný proteín, aminokyseliny.

 

Otázka: Ako čo najkvalitnejšie nabrať svalovú hmotu, ale veľké objemy si nemôžem dovoliť?

Odpoveď: Tak nerobte veľké objemy, majte kvalitnú stravu, počítajte si to, konzumujte dostatok bielkovín, dostatok kvalitných sacharidov zvyšujte dovtedy, kým nezačnete cítiť nárast tuku. Vtedy to treba stopnúť, zvoľniť a držať si to v tej kvalite.

 

VOJTĚCH KORITENSKÝ

Vojtěch Koritenský je úradujúci šampión Olympia Amateur Europe. Tento titul získal v kategórii do 80 kg v Prahe (7. 6. 2014). Medzi jeho ďalšie veľké tituly patrí prvenstvo na Arnold Classic Europe v roku 2012 v Madride (do 85 kg).

Už čoskoro ho uvidíte exhibične vystupovať v Žiline na nominačnej súťaži fitnesiek - na Mozolani Fitness Cupe. Svoju súťažnú premiéru v roku 2015 plánuje na jar. "Chcel som skúsiť Ben Weider Diamond Cup, myslel som, že bude znovu v Grécku ako vlani, ale on je už v októbri a je v Číne (21. - 23. 10.). Čína by neprekážala, ale ten termín je pre mňa skorý, to by som nestihol. Preto som svoje plány posunul a rád by som sa kvalitne pripravil na Arnold Classic do Ameriky, ktorý bude v marci 2015," podotkol Vojtěch Koritenský, ktorý uvažuje o profesionálnej  kariére. "Po svojom triumfe na amatérskej Olympii som poslal žiadosť o profi-kartu. Poslal som ju už druhý raz, prvý raz po svojom víťazstve na Arnolde. Vtedy to zamietli, preto som realista a myslím si, že to znovu naklapne. Moc s tým nepočítam," dodal Vojto, ktorý v Hradci Králové vlastní fitko Extrifit gym.

 

Ľubomír Chochula