Magazín
Žilina sa pokúsi vyhodiť Ľubľanu zo sedla
dátum: 24.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Futbalisti MŠK Žilina prehrali pred týždňom na ihrisku slovinského NK Olimpia Ľubľana v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy 1:3. V zajtrajšej odvete majú šancu vrátiť súperovi požičané a zabojovať o postup. Musia však vyhrať 2:0 alebo napríklad 4:1. Tréner Žilinčanov Adrián Guľa a kapitán MŠK Jozef Piaček boli deň pred stretnutím optimistami.

 

VYJADRENIE ADRIÁNA GUĽU

ZOSTAVA: Všetci hráči sú pripravení nastúpiť do boja, už aj Ricardo Nunes absolvoval druhý tréning, jedinou výnimkou je vykartovaný Bello, ktorý v Ľubľani videl červenú kartu. Bez Bella sme hrali aj zápas v Kutaisi a v D. Strede. Šancu dostane niekto iný. Naše mužstvo má dostatočnú kvalitu. Nepreferujeme jednotlivcov, ale tímový prejav. Som presvedčený, že ho dokážeme nahradiť. Nielen jeho, ale každého. Tesne pred zápasom budeme robiť základnú zostavu tak, aby nám tí hráči, do ktorých vložíme dôveru, priniesli na ihrisku úspech. "Základ", resp. os už nosím v hlave, jasno nemáme na jednom až dvoch postoch. Budeme to riešiť, ako som spomínal, zajtra po rozcvičení okolo 12. h, aby sme sa rozhodli nie na základe pocitov, ale argumentov.

POUČENIE: V prvom zápase bolo viac vecí, na ktorých bolo treba poukázať. Nie z pohľadu negativizmu, ale pozitivizmu. Mali sme veľmi silné úseky hry, na čom sa dá stavať. Či už to bolo držanie lopty alebo dostávanie sa do krídelných pozícii. Zmeniť musíme agresivitu, doma treba hrať aktívnejšie, hrať s väčším sebavedomím, to sú zbrane, ktoré keď vložíme do tímu, tak si myslím, že Slovinci budú mať s nami veľký problém. Treba samozrejme dodržať disciplínu. Verím, že naše mužstvo pochopilo, že Ľubľana je súper, cez ktorého sa dá postúpiť.

TAKTIKA: Tých schém je veľmi veľa, bude to závisieť aj od vývoja stretnutia. Nepotrebujeme streliť gól do 5. minúty, musíme mať prípravné schémy, aby hráči vedeli, čo môže nastať. Môže nastať vývoj pozitívny, že sa dostaneme vedenie, ale aj naopak. My sa musíme presadiť vlastnými zbraňami, to je permanentný útok, aby sme dokázali súpera vyviesť z miery, spoľahlivá obrana, trpezlivosť. Je jedno, či sa to otvorí na začiatku alebo na konci duelu. Keď budeme aktívni, budeme dobre pracovať po strate lopty, dostatočne agresívni, tak by to malo dopadnúť dobre.

AMBÍCIE: Máme jasný cieľ. Hrať naplno pred vlastnými fanúšikmi a urobiť všetko pre víťazstvo.  Po prehre v Ľubľani sme nešli hneď domov, ale zastavili sme sa v Dunajskej Strede, kde sme zažil nejaký teambuilding. Nikomu nezaručujem výsledok, ale viem, že chalani pôjdu naplno a na trávniku odovzdajú všetky sily. Uvidíme, čo nám to prinesie. Hráme doma, na vlastnom štadióne, pred našimi divákmi, pôjdeme na víťazstvo a hráčom nebudeme brániť vyhrať aj výraznejším rozdielom. Verím v silu domáceho prostredia. Ak budeme hrať na hranici svojich možností a dáme do hry všetko, potom sme schopní tento zápas jednoznačne vyhrať. Tak trochu vsádzam aj na mentalitu Slovincov, že podcenia vstup do stretnutia a nám sa podarí dostať ich do úzkych a zápas zvládnuť.

ŠTANDARDKY: Máme kvalitu na to, aby sme štandardné situácie, ktoré sú receptom, ako prekonať súpera, dokázali úspešne zrealizovať. Môžete mať milión signálov, ale realizácia je kľúčová. Nie je to len o vysvetľovaní a rozprávaní, ale aj o tréningovom procese, sebavedomí hráčov a tímosti. Jeden hráč sám štandardku nezvládne, na to treba viac hráčov a my ich máme. Zajtra to môže byť jedna zo zbraní, ktorou uspejeme.

VYJADRENIE JOZEFA PIAČEKA

CIELE: Sľubovať nemôžeme nič, ale myslím si, že všetci sme pripravení, aby každý z nás podal čo najlepší výkon. Verím, že naši fanúšikovia budú po zápase spokojní. Myslím, že sme sa z chýb, ktorých sme sa dopustili v zápase v Ľubľani, poučili a vynasnažíme sa ich vyvarovať.

Ľubomír Chochula

Foto: Sita