Magazín
Biba má veľký cieľ, postaviť sa na nohy!
dátum: 22.09.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Bibiána Vaváková sa narodila s rázštepom chrbta. Kvôli tomuto postihnutiu nemôže chodiť a je odkázaná na invalidný vozík. Napriek tomu sa snaží žiť aktívne, dokonca pravidelne navštevuje Mozolani Fitness Club Solinky v Žiline, kde za pomoci osobného trénera Norberta Zajaca schudla za štyri týždne až sedem kilogramov.

Na snímke zľava sú: Norbert Zajac, Bibiána Vaváková a Martin Andrej.

 

V ďalšom období to podľa Nora nepôjde tak rýchlo. „Sedem kilogramov je veľký nadštandard na prvý mesiac chudnutia. V takýchto rapídnych číslach to nebude klesať, ale ak Biba bude chudnúť konštantne 3 – 4 kg za mesiac, tak to bude paráda. Biba trpí od narodenia rázštepom chrbtice, ktorý jej spôsobil to, že vlastne jej od kolien dole vykrivil spodné končatiny. Ona má extrémne narušené bedrové kĺby, ktoré by neuniesli súčasnú hmotnosť. Okrem iného ešte je urostomička. Preto nemôžeme robiť cviky, na ktorých by ležala na bruchu. Ak lekári odvedú stopercentnú prácu, je tu možnosť, že sa raz postaví na vlastné nohy, na ktorých nikdy predtým nestála. Potrebuje ešte schudnúť 20 – 25 kg, aby jej lekári po korekcii bedrových kĺbov vedeli zaručiť to, že keď sa Biba postaví na nohy, tak bedrové kĺby udržia tu hmotnosť. Podľa toho, čo mi hovorila Biba, lekári jej budú vedieť jednu končatinu narovnať, to vykrivenie, ktoré je spôsobené tým rázštepom, a druhú končatinu by jej museli asi amputovať a nasadili by jej tam protézu. V podstate by už nebola odkázaná na vozíček, už by mohla prejsť o barlách alebo pomocou francúzskych barlí. Toto je náš cieľ, aby sme to dokázali. Biba sa snaží, aeróbnu aktivitu robí v podobe rýchlych prechádzok na vozíčku. Teraz sme vymysleli novinku, že za pomoci expanderov robí, ako keby imaginárne bicyklovanie na chrbte. Biba namáha celé telo, robíme aj predkopávanie a zakopávanie. Samozrejme, že tréning prispôsobujeme danému stavu, ale môžem povedať, že veľa zdravých ľudí nemá takú dynamiku a odhodlanie ako Biba. Čo sa týka stravy, začali sme štandardne detoxikačnou diétou a teraz sa stravuje systémom delenej stravy,“ podotkol Norbert Zajac.

Bibiána Vaváková to nemá jednoduché, ale je to bojovníčka. Žije v Martine a do Žiliny dochádza trikrát týždenne špeciálne kvôli tréningom, aby si tu mohla zacvičiť v špičkovom fitku pod vedením naslovovzatého odborníka a juniorského majstra sveta v kulturistike. „Spolupráca s Norom je výborná. Kade chodím, tade Nora chválim. Neľutujem vzdialenosť, koľko to mám z môjho bydliska, ani hodiny strávené vo fitku. Som rada, že sa mi za prvý mesiac podaril dosiahnuť taký výsledok. Verím, že po určitom čase bude jasne vidieť, že to stálo za to. Existuje možnosť operácie mojich nôh, na čo je však potrebná redukcia hmotnosti. Reálna šanca chodiť, nehovorím, že ako zdravý človek, ale aspoň na barlách, ma veľmi motivuje. Preto som začala intenzívne cvičiť. Tréning mi nerobí problémy. Plán mám nastavený tak, že zvládam cvičiť všetko, čo môžem,“ povedala Bibiána Vaváková.

Pred pár dňami dostala Biba darček, ktorý ju potešil. Martin Andrej, konateľ spoločnosti, ktorá má na Slovensku výhradné zastúpenie českej značky Extrifit, jej daroval čistý proteín, šejker a tričko. Biba na margo toho poznamenala: „Ďakujem Norovi a Extrifitslovakii za toto milé prekvapenie. Verím, že budem naďalej napredovať a zhadzovať kilogramy.“

 

Ľubomír Chochula