Magazín
Peter Sagan alias Juraj Jánošík
dátum: 24.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Slovenský pretekár Peter Sagan, ktorý v nedeľu 21. júla obhájil zelený dres na pretekoch Tour de France, sa v utorok na Mariánskom námestí v rodnej Žiline premenil na Jánošíka.

Dvadsaťtriročného cyklistu, ktorý by sa pokojne mohol živiť ako šoumen, prišlo na námestie pozdraviť odhadom 5-tisíc ľudí. Tí ho privítali frenetickým potleskom. Všetci vytrvalo čakali na jeho podpis. Sagan dostal od miestnych politikov valašku a repliku čiapky zbojníka Juraja Jánošíka. Nezostalo to bez odozvy zo strany vynikajúceho špurtéra. Sagan zakrepčil ako Jánošík, čo fanúšikov priviedlo do varu. Samozrejme, na pódiu nechýbalo striekajúce šampanského. Celej ceremónie sa zúčastnili aj mladí cyklisti z CyS Žilina, teda z materského klubu Petra Sagana, v ktorom vyrastal. Tí mu na bicykloch vytvorili sprievod pri ceste z radnice na pódium.

Prvý Saganov tréner Peter Zánický nemohol na tejto slávnosti chýbať. "Dnešná mládež nevie, čo je to cyklistika, nevie, aká je to drina, chlapci chcú jazdiť podobne ako Peťo, ale majú trochu laxný záujem. Na druhej strane, vítame, že chcú športovať. Z každého mladého adepta cyklistiky asi nebude Peter Sagan, pre ktorého, myslím si, nie je obhajoba zeleného dresu na Tour de France konečnou stanicou. Veľkým úspechom bude už len to, ak Sagan povzbudí mladých ľudí, aby športovali."

Ľubomír Sagan, Peťov otec, sa veľmi teší z výsledkov svojho syna. Čo očakáva ešte od neho na športovom poli? "Neočakávam nič, ale nechám sa prekvapiť."

Ľubomír Chochula

Foto: Jaroslav Zbyňovec