Magazín
ZDRAVIE ZAČÍNA VO VNÚTRI 1.ČASŤ
dátum: 01.09.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Chodíte pravidelne do fitka, aby ste mali vytvarované svaly a pevné telo. Zaraďujete kardio, ktoré vám pomáha k plochému bruchu a k dobrej fyzickej kondícii. Navonok teda vyzeráte dobre a zdravo. Ale ako to vyzerá vo vnútri? Venujete rovnakú pozornosť aj orgánom ktoré nevidíte? Viete ako sú na tom?

Ak ste do teraz starostlivosť o vnútro tela skôr zanedbávali, tak je na čase to zmeniť.
A my vám dáme tipy ako na to.


Pozrieme sa hlbšie pod svaly, na naše orgány (obličky, srdce, mozog, pečeň a pľúca), ktoré musia tvrdo pracovať, aby udržali celý organizmus v činnosti. Možno sa vám téma dnešného článku nezdá ako príliš zaujímavá alebo príťažlivá, ale uvedomte si, že práve vďaka dokonalej súhre všetkých vnútorných orgánov, môže naše telo fungovať a je schopné zvládať náročný tréning, ale aj každodenné povinnosti. A keď už venujete toľko pozornosti svojou fyzickej kondícii a vzhľadu, nemali by ste zabúdať ani na tieto "neviditeľné", ale veľmi dôležité "súčiastky", bez ktorých by o nejakej špičkovej výkonnosti nemohla byť ani reč.

MOZOG alebp  váš mikro-manažér


Žiadny iný orgán toho nevie toľko, ako tento 0,9 kg vážiaci hubovitý útvar zložený z miliardy neurónov.
Jedná sa o najkomplexnejšiu živú štruktúru vo vesmíre. Mozog reguluje všetky telesné aktivity, od myslenia a pamäti, cez tlkot srdca, rovnováhu, držanie tela a dokonca aj imunitné reakcie. V podstate všetko, čo v tele prebieha, je riadené mozgom. Preto je dôležité sa o neho dobre starať. Potom vás budú počúvať aj ostatné časti tela.
Jeden z najlepších spôsobov, ako sa starať o svoj mozog, spočíva v tom, že ho budete udržiavať v pohybe. Keď trénujete, zvyšuje sa príjem kyslíka do mozgu, čo umožňuje jeho optimálnu funkciu. Následne potom dochádza k zlepšeniu pamäti, sústredenia i myslenie. Čo je ďalším plus pre čas strávený v posilňovni.
A čo sa týka tréningu pod šírym nebom, tak ten môže pamäť a pozornosť podporiť až o 20%. Takže, keď je vonku pekne, nezatvárajte sa iba v posilňovni, ale sadnite na bicykel, obujte korčule alebo bežte k vode. A ako podporiť mozog pomocou jedálnička? Pre rozvoj nervových vlákien v mozgu sú nevyhnutné mastné kyseliny, preto si na desiatu môžete pridať hrsť vlašských orechov.

OBLIČKY ako váš filter v tele


Obličky sú párovým orgánom v tvare fazule a veľkosti päste. V aktívnom životnom štýle hrajú veľmi dôležitú úlohu - filtrujú totiž odpadové produkty z krvi, vylučujú hormóny, napomáhajúce reguláciu krvného tlaku, pomáhajú organizmu udržať potrebné množstvo tekutín.Obličky majú pre športovcov značný význam - pomáhajú k udržaniu rovnovážnej hladiny minerálov v krvi (sodík, fosfor a draslík - látky, ktoré strácate počas tréningu potením). Ak chcete svojim obličkám pomôcť, tak pite veľa tekutín, aby ste podporili hydratáciu. Tá je totiž pre funkciu obličiek dôležitá a aj vďaka nej je následne možné udržať vyváženú hladinu krvných minerálov. Obličky regulujú aj hladinu elektrolytov, v okamihu dehydratácie dochádza k elektrolytovým  abnormalitám, čo môže vyústiť v kŕče a bolesti svalov (vo vážnejších prípadoch potom k poruchám srdcovej činnosti). Množstvo vody, ktoré potrebujete, závisí na mnohých faktoroch, ale každopádne venujte pitnému režimu väčšiu pozornosť za teplého počasia, kedy sa viac potíte. Rovnako tak je treba viac piť, keď plánujete náročnejší tréning. Najlepšia kontrola hydratácie je vám určite známa kontrola moču. Áno, neznie to práve  príťažlivo, ale číri moč je dobrým indikátorom zodpovedajúceho príjmu tekutín.Dávajte si tiež pozor na to, keď si beriete proti bolestiam lieky - napríklad ibuprofen. Časté užívanie takých liekov, môže viesť k poškodeniu obličiek. Obzvlášť u ľudí, ktorí už obličkovými poruchami trpia. Starať o obličky sa môžete tiež vďaka vyváženej, zdravej strave. Obličkám dokonca prospieva, keď budete jesť napr fazuľu.

Pokračovanie nabudúce.

 

About Extrifit


Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

 

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií