Magazín
KONIEC VÝHOVORIEK!
dátum: 30.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Dennodenne sa stretávame s najrôznejšími výhovorkami. Prečo ten a ten zaspal, prečo tamten nemôže to a ono, prečo to nejde a tak podobne stále bla bla bla. Určite to všetci poznáme. Aj kulturistika je doslova živnou pôdou pre najrôznejšie výhovorky takéhoto typu.

Nestíham tréning, pretože ...
Nemám čas sa naraňajkovať, pretože ...
Rád by som jedol viackrát denne, ale ...
Nechudnem / nepriberám, pretože ....
Rád by som chodil cvičiť, ale ...

Každý sa už s tým niekedy stretol. Dokonca si takto často hovoríme sami pre seba a snažíme sa tým ospravedlniť svoju nechuť k niečomu, do čoho sa nám skutočne nechce. Často vediete vyjednávaciu bitku so svojím druhým ja, a veľakrát s neuspokojúcim výsledkom.
Bohužiaľ, ak chcete byť vo väčšine činností ľudského snaženia úspešní, priestor pre najrôznejšie úľavy a výhovorky musíte zmenšiť na úplné minimum. Ako už vravievala vaša babička: Bez práce nie sú koláče  . Keď chcete peniaze, musíte pracovať, keď chcete mať umelecký úspech, musíte skúšať do zblbnutia a keď chcete byť vynikajúcimi športovcami, musíte trénovať tvrdo a pravidelne. Je to proste tak. Ležaním na gauči sa ešte nikto nepreslávil.

Kulturistika je ale špecifická ešte v jednej ďalšej oblasti. A tou je strava a všeobecne celý jej životný štýl. Vídavate extraligových hokejistov takmer každý deň. Makajú, trénujú, pot sa z nich leje prúdom, ale po skončení tréningu im padla. Idú na obed do reštaurácie, kde si dajú to, na čo majú momentálne chuť. Zapijú to pivkom, alebo sladkou limonádou a všetko je v pohode. A tak to je u väčšiny športov. Nech je ich tréning náročnejší , má určité časové obmedzenie, po uplynutí ktorého môžu športovci prepnúť na niečo rýdzo civilného s vôňou nejaké dobrej pochúťky, navyše nijako stresovaný tým, čo, kedy a aké živiny po tréningu by mohli zanedbať. V tomto smere spočíva  veľké úskalie kulturistiky. Kulturistiku, ak v nej chcete byť úspešný, musíte jednoducho robiť 24 hodín denne. Musíte ju mať v povedomí takmer neustále. Kulturistika jednoducho znamená koniec výhovoriek a neustály boj s druhým ja.

Nemôžeš pribrať? Málo ješ? Tvrdíš, že ješ veľa? Musíš jesť viac!

Si v sobotu na tréningu unavený a teraz tu nič nezdvihneš? Bol si včera žúrovať? Áno ? Tak tam nelez, keď teraz nemôžeš cvičiť!

V kulturistike nemôžete oddeliť tréning od bežného chodu všedného dňa. Ak to s ňou myslíte vážne, tak kulturistiku musíte včleniť, absorbovať, do každého jedného dňa vášho života a najlepšie celých 24 hodín.

Po tréningu v posilňovni nastáva ďalšia fáza. A to taká, aby vynaložené úsilie nevyšlo nazmar. Vy totiž nerastiete v posilňovni pod benchovou  lavicou, ale práve mimo týchto priestorov. Musíte urobiť všetko pre to, aby sa vašim zničeným svalom, zdevastovaným tvrdým bezcitným tréningom, dostalo všetkých potrebných živín včas, pravidelne a v dostatočnej miere. A keď už bude táto procedúra ukončená, tak si musíte dať zase pozor na to, aby ste nevydávali energiu nadarmo  .

Robte len to, čo máte a čo bude smerovať v prospech vášho rastu. Deň po dni si plňte malé úlohy v príjme sacharidov, bielkovín, pridávajte si postupne závažia, sústreďte sa v tréningu. Majte na pamäti, že zatiaľ čo vám sa z nejakého hlúpeho dôvodu nechce, váš súper drví jednu sériu za druhou. V dobe, kedy je takmer všetkého dostupné, ponuka takmer neobmedzená a dobre vybavené fitko majú v každom menšom mestečku, tak práve vaše predsavzatia a vaše odhodlanie je tým jazýčkom na váhach úspechu či sklamania. Ak nebudem počítať extrémne geneticky nadaného  jedinca, ktorých je v našej republike tak maximálne 4-5, tak všetkých  ostatných  delí iba disciplína.
Disciplína, zmysel pre povinnosť a jasná vízia toho, čo všetko je potrebné obetovať, je mnohokrát tým rozhodujúcim faktorom v úspešnej kariére. Úsilie v tréningu, úsilie pri zháňaní finančných prostriedkov, úsilie pri získavaní potrebných informácií. To všetko sa skladá do rozsiahlej mozaiky, a keď niekoľko kamienkov chýba, môže to mať často fatálne dôsledky a ten vysnívaný krásny obraz sa zmení v nevzhľadnú mazanicu.

Nemáš peniaze na doplnky? Utekaj  si nájsť brigádu !
Nemôžeš ísť na preteky, pretože nemáš sponzora? No a? Nefňukaj a možno raz mať budeš! Tak sa snaž!


Ale vyššie napísané neplatí len pre kulturistov so súťažnými ambíciami. Istý poriadok si budete musieť nastoliť zakaždým, keď chcete radikálne zmeniť svoju postavu. Argumenty typu dochádzam do školy, jem  až na obed neobstoja . Pretože to je len lenivosť, čo vám bráni pripraviť si vhodné jedlo do plastovej krabičky. Presne  tak častá veta o nedostatku času je len hlúpou výhovorkou. Tí, čo skutočne pracujú 16 hodín denne tak robia zhusta preto, lebo je to práve ona práca, ktorá je ich koníčkom a prioritou. Lenže na nedostatok času sa sťažujú väčšinou tí, ktorí majú bežné deväťhodinová povolania. Zvyšok dňa premárnia častými nákupmi, sledovaním televízie, alebo inou činnosťou, ktorá nemá s fyzickou aktivitou nič spoločné. Ak chcete so sebou niečo urobiť, musíte si určiť jasné priority a priniesť tomuto predsavzatiu určité obete v podobe mierneho nepohodlia. Ja viem, je to otrava, robiť sa si jedlo deň dopredu. Chápem, že to hocikedy môže priniesť mierne komplikácie, keď máte jesť pravidelne v určitých časových intervaloch. A čo je najhoršie, budete si musieť odpustiť tie najrôznejšie dobroty, ktoré máte tak radi.


Áno, zmena telesných proporcií, či už je cieľom extrémny nárast svalstva, alebo len obyčajné zhodenie pneumatiky okolo pása vyžaduje určitý kus nepohodlia, obete, drinu a sebazaprenie. Ale o to sladší pocit potom máte s dobre odvedenej práce. Odmenou vám sú obdivné pohľady vašich známych a zvýšené sebavedomie prameniace z poznania, že ste dokázali zase o niečo viac než len tý , ktorí o nejakej zmene iba tárajú. Áno je to ťažké, ale to je práve dobre, lebo keby to bolo ľahké, robil by to každý a vy by ste ony pocity nikdy nepoznali.

 

 

About Extrifit


Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

 

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií