Magazín
SPRÁVNE NAČASOVANIE ZÁKLAD ÚSPECHU.
dátum: 29.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
NÁVOD NA EFEKTÍVNE POUŽITIE DOPLNKOV VÝŽIVY.Doporučuje aj člen EXTRIFITSLOVAKIA TEAMU juniorský majster sveta Norbert Zajac.

 

1) Ihneď po prebudení

Srvátkový proteín 50 g
Sacharidy 40 g
Karnitín 1-3 g

Keď sa ráno zobudíte, začne vaše vyhladované telo doslova útočiť na svalové bielkoviny, s cieľom získať späť potrebnú energiu. Tomuto javu si hovorí katabolizmus a je doslova nočnou morou všetkých kulturistov. Aby ste tento stav čo najrýchlejšie ukončili, alebo rovno zabránili, je potrebné čo najrýchlejšie prijať rýchlo stráviteľné bielkoviny a sacharidy. Aminokyseliny zo srvátky sa dostanú do krvného systému a veľmi rýchlo zamedzia  vášmu organizmu, aby sa živil z vašich vlastných svalov. Zvyšné aminokyseliny putujú do oslabených, alebo natiahnutých partií, kde pomáhajú s ich opravou, čiže regeneráciou. Rýchlosť je v tomto ohľade kľúčová. V tabuľke je síce uvedené 50 g proteínu zo srvátky, ale oveľa lepšie je variant hydrolyzovanej  srvátky, na našich stránkach známe ako Hydro rad proteínov, prípadne prejdite rovno na aminokyseliny. Úplnú čerešničkou môže byť použitie BCAA Instant čoby prvého ranného nápoja. Nezastieram však, že tieto varianty sú už trochu nákladnejšie, než použitie klasického CFM kokteilu.

 

Sacharidy dodané ihneď po prebudení sú tiež nesmierne dôležité. Počas nočného spánku je zásoba pečeňového glykogénu taktiež vyčerpaná natoľko, že jeho hladina po prebudení je takmer nulová a preto telo siaha do svalových glykogénových zásob. A to samozrejme nechceme. Tým, že ako prvé  prijmete nejaké rýchle cukry či už v podobe určitých druhov potravín, alebo nejakého nápoja, zvýšite takmer ihneď hladinu pečeňového glykogénu a uchránite tým glykogén, ktorý potrebujú vaše svaly k tvrdému tréningu.

A prečo Karnitín? Ak si myslíte, že to má súvislosť s udržiavaním tuku na nízkej úrovni, tak nie ste ďaleko od pravdy. Ale Karnitín má aj ďalšie pozitívne vlastnosti, o ktorých sa zase až tak veľa nevie. Karnitín totiž dokáže zvýšiť počet androgénnych receptorov vo svaloch, na ktoré sa naviaže testosterón. A ten, ako iste viete, zabezpečí váš rast. No, a pretože je ráno  hladina testosterónu najvyššia je ranná suplementácia rozhodne na mieste. Karnitín tiež spolupracuje s inzulínom, vďaka ktorému sa dostáva do svalových buniek, takže je vhodné, prijímať ho spolu s proteíno-sacharidovým nápojom.

2) S raňajkami

V52 1 tableta

Použitie minerálov a vitamínov je nadmieru jasné a malo by sa stať štandardom pre všetkých, ktorí dbajú o svoje zdravie a dobrú imunitu. Kvalitne zostavená formula vitamínov a minerálov je účinnou prevenciou všetkých možných ochorení a civilizačných chorôb. Multivitamín dodá telu potrebné mikroživiny na začiatku dňa, pomôže metabolizmu, posilní imunitu a podporí mnoho ďalších fyziologických pochodov vo vašom tele. Je dôležité tieto látky prijímať spoločne s jedlom, lebo celá rada vitamínov je vstrebateľná a využiteľná práve až s normálnymi potravinami.

3) S obedom

Budete možno prekvapení, ale v tejto fáze dňa vám nedoporučím žiadny z doplnkov výživy. Považujem to za zbytočné. V každom prípade ale dbajte na dostatočný prísun bielkovín a sacharidov v bežnej potrave.

4) 1 hodinu pred tréningom

Proteín 20-50 gr (podľa hmotnosti)
Kreatín 5 g
Karnitín 1-3 g
Sacharidy 45-100 g (podľa hmotnosti)

 

Čo sa týka proteínu pred tréningom, nesmierne dôležitá je vstrebateľnosť. Ak nedokážete vstrebať CFM, o čom dosť vážne pochybujem, stavte na rad Hydro. Nie je možné, aby ste mali tráviace problémy  aj s týmto hydrolyzovaným spracovaním bielkoviny. Každopádne vypitím rýchlo vstrebateľnej  bielkoviny predtým, než zamierite na tréning, predídete rozkladaniu svalovej  bielkoviny počas silového tréningu.
Kreatín vám pre zmenu zaistí dostatok svalového paliva a potrebnú energiu k vášmu náročnému tréningu. To sa zobrazí hlavne v počte opakovaní, ktoré budete môcť vykonať, čím vyvoláte potrebnú odozvu vo vašich svaloch.

Pomaly uvoľňujúce sa sacharidy zase udržia  hladinu inzulínu na nižšej úrovni, nariadia  telu spaľovať tuky, nie svaly a poskytnú mu dostatok energie na tréning.

5) Počas tréningu

 

Až donedávna bola suplementácia pri tréningu neprebádaným územím, však poslednou dobou sa objavujú hlasy aj od tých najvýznamnejších odborníkov, ktorí tvrdia, že suplementácia pri tréningu je rovnako dôležitá, ak nie ešte dôležitejšie, než po tréningu. Môžu za to prevratné  technológie v spracovaní surovín, že takmer vymizla obava o vstrebateľnosťi jednotlivých živín počas tréningovej záťaže. Takým produktom je bezpochyby aj BCAA Instant, ktorý vám dovolí takmer nepretržitú dodávku aminokyselín do zaťažovaných svalov, ktorý vám zaručí v podstate nepretržitú regeneráciu .

6) Ihneď po tréningu

BCAA 5 g
Proteín 20-30 g
Sacharidy 50-100 g
Kreatín 5 g
Tribulus 10 kapslí

Ako som už povedal v úvode rýchlosť vstrebania je v určitých fázach kľúčová. To je prípad hlavne potréningového stavu, kedy je telo doslova hladné po rôznych stavebných látkach. BCAA spoločne s dostatkom bielkoviny zrýchľujú bielkovinovú syntézu a podporujú hladinu inzulínu. To samozrejme podporujú aj rýchlo vstrebateľné sacharidy, zvyšujúc súčasne príjem glukózy do svalov (dopĺňajú svalový glykogén) a redukujú kortizol. A kortizol je zabijak svalov, lebo je to tzv. Katabolický hormón a neúprosne útočia proti testosterónu, čo je hormón anabolický.

Kreatín doplní prirodzený úbytok kreatínu vo svaloch, stratený pri tréningu a pripraví svalovinu na ďalšiu poriadnu šichtu.

Tréning samotný, obzvlášť ak sa snažíte manipulovať s väčšou záťažou pri menšom počte opakovaní, značne stimuluje produkciu testosterónu. Tribulus je v tejto činnosti zdatným pomocníkom.
Ak to zhrniem, tak ak absolvujete skutočne tvrdý tréning, tak je vaše telo vyložene hladné po stavebných látkach, ktoré začnú regeneráciu a následný rast. Nepremeškajte túto chvíľu a svoje telo v túto chvíľu poriadne nakŕmte.

7) S večerou

Vitamínová a minerálna zmes (V52) 1 tab.

V prvom rade opäť dbajte na kvalitnú porciu mäsa a nejakej formy sacharidov. K tomuto dodajte ešte jednu tabletu V52 a to z rovnakých dôvodov, ako sú uvedené vyššie.

) Pred spaním

Long 80, alebo Micelar casein 50 g bielkovín

V túto chvíľu pripravujete svoje telo na nočné hladovanie . Lepšie povedané, snažíte sa zredukovať nočné hladovanie  na minimum. Ak doba vášho spánku trvá približne 8 hodín, je takmer nevyhnutné použiť šesťzložkový  Long 80, ktorý obsahuje jak  rýchlo vstrebateľnú bielkovinu, tak aj dlhšie vstrebateľnú časť, pričom jeho kazeínová  zložka sa rozkladá až 7 hodín. Týmto unikátnym spôsobom zaručíte telu takmer nepretržitý prísun bielkoviny pre podporu regenerácie zmožených svalov.
 

 

 


 

 

 

About Extrifit


Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

 

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií