Magazín
„Pre mňa je dôležitá hlavne intenzita“
dátum: 14.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Aktuálnu európsku šampiónku v bikiny fitness nad 168 cm Janu Majerníkovú priviedol k tomuto športu, ktorému sa venuje štvrtý rok, jej životný priateľ a kulturista Ákos Dobos, ktorý bol až doteraz aj jej osobným trénerom. Nedávno obaja navštívili Mozolani Trainings Fitness Club, kde európska šampiónka absolvovala tréning ramien, bicepsov, tricepsov a brucha.

Čo si od zmeny trénera sľubujete?
Môj priateľ Ákos mi veľmi pomohol, stále bude súčasťou mojej prípravy a hlavne súčasťou môjho života, v súkromí zostávame spolu. Vďaka nemu som dosiahla také výsledky, ale obaja sme usúdili, že sa treba posunúť dopredu. Už nám chýbajú nové nápady a moje telo už na všetko nechce reagovať. Potrebujem impulz. Majovi Čambalovi ďakujem, že si ma zobral pod svoje krídla. Mojím najbližším cieľom je nominovať sa na majstrovstvá sveta. "Nominačka" bude 8. septembra v Trenčíne a "svet" sa uskutoční o týždeň neskôr v Kyjeve. Určite chcem na MS postúpiť do finálovej šestky, ale nechám to na osud, len ten Kyjev bude určite ťažký oriešok. V každom prípade sa pokúsim sa o medailu.

Za pomerne krátky čas ste dosiahli už celý rad úspechov.
V roku 2011 som sa stala vicemajsterkou sveta, čo ma naštartovalo do ďalšej kariéry. Na to sa nezabúda, to si veľmi cením, lebo bol to môj prvý veľký úspech. Postupne prišli ďalšie. Vlani som na medzinárodnej scéne dosiahla tieto výsledky – striebro na ME, 5. miesto na MS a na európskom Arnold Classic, 6. miesto na americkom Arnold Classic, 3. miesto na EVLS v Prahe, na domácich pódiách to bolo striebro na slovenskom šampionáte a víťazstvo na Mozolani Classic 2. V roku 2013 som najskôr v marci skončila v Columbuse na Arnold Classic na 10. priečke, potom som v apríli vyhrala majstrovstvá Slovenska i Mozolani Classic 3 a v máji som na ME získala európsky titul.

Aký máte tréningový plán?
Majo mi to trochu zmenil. Silový tréning mám trikrát týždenne. V prvý deň cvičím chrbát, prsia a brucho, v druhý deň samostatne nohy, lýtka, v tretí deň ramená, biceps, triceps a brucho. Kardio tréning absolvujem dvojfázovo, jedine, keď trénujem nohy, tak ho vypúšťam. Čo sa týka záťaže pri silovom tréningu, veľmi si nenakladám, lebo mne to potom ide dosť do objemu. Skôr sú to menšie váhy a viac opakovaní. Stále to potrebujem len spáliť a rysovať, hoci je pravdou, že mi to Majo trochu zmenil. Ubral mi z opakovaní, pridal nejaké cviky a zmenil trochu techniku, aby som to viac precítila. Pre mňa je dôležitá hlavne intenzita. Pauzy sú minimálne. Doteraz som nemala rada tréning nôh, ale odkedy mi ho Majo zmenil, tak je to lepšie. Cítim sa skvele, rada napríklad cvičím leg-press, proste všetko.

V kategórii bikiny fitness netreba mať veľa svalov...
Svaly nesmú byť veľké, čo mi vyhovuje, hoci trend medzi amatérkami je taký, že sa vyžaduje viac vyrysované svalstvo ako medzi profesionálkami. Hlavne ide o spodnú časť, aby nohy mali pekný tvar a aby zadok bol guľatý a tvrdý. Na zadok pomáhajú výpady, drepy, všelijaké zanožovania. Treba makať a dodržiavať stravu.

Strava a doplnky výživy?
Prešla som na nový režim od Maja, ktorý mi upravil jedálniček. Idem na sacharidových vlnách od 150 gramov do 50 gramov v trojdňových splitoch. V prvý deň je množstvo sacharidov najväčšie, v druhý deň to znížim a tretí deň je to skoro na nule, iba taký štartér. Nie je to veľmi pestrý jedálniček – ovsené vločky, ryža, mäso, zelenina, ryba... Doplnky výživy? Od môjho sponzora Nutrend užívam hlavne beceáčka, podľa mňa sú zložením super, ďalej je to L-carnitine, glutamín, samozrejme proteín a nejaké vitamíny, antioxidanty, céčko.

Ako zvládate šport a podnikanie?
Aj keď som si urobila kurz na osobnú trénerku, veľmi sa tomu nestíham venovať, ani to do budúcna neplánujem, lebo som veľmi vyťažená podnikaním. V podstate sme stále na cestách. Hovorím, že mojím domovom je auto. So svojím priateľom podnikáme ohľadne solárnych štúdii, predávame tiež športovú výživu a máme aj fitnescentrum v Kráľovskom Chlmci, kde žijeme. Ráno vstávame skoro, pripravíme si jedlo do dózy, naložíme veci do auta a tréningy absolvujeme, buď niekde na ceste alebo si zacvičíme pred odchodom. Niekedy je to ráno o 5. h, niekedy o polnoci. Tento životný štýl je dosť náročný, už som unavená, verím, že sa to niekedy zmení. Teraz máme dosť veľa rozrobených vecí, ktoré dúfam, ak sa skončia, tak už nič nové nevymyslí a budeme žiť pokojnejšie, lebo toto je dosť na mozog...

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs a Jaroslav Zbyňovec