Magazín
Victor Richards – 3. časť, tréning chrbta
dátum: 25.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Victor Richards sa do histórie svetovej kulturistiky nezapísal úspechmi na súťažných pódiách, ale niečím iným. V 90-tych rokoch minulého storočia to mohol dotiahnuť na samý vrchol, jeho vypracovaná svalnatá postava so 135 - 149 kg súťažná váha pri výške 175-178 cm vyrážala súperom dych, ale on mal v kulturistike iné poslanie. Súťaženie nepovažoval za zmysel života. Cvičil si pre vlastné potešenie a odovzdával skúsenosti.

Vic robil všetko inštinktívne, tréningový plán si zostavoval v hlave až po vstupe do fitka. Vtedy sa rozhodoval, ktorú časť tela precvičí, koľko cvičení pri jej zaťažení použije. Trénoval to, čo si práve myslel, že jeho telu prospeje, pričom nebral ohľad na voľbu alebo poradie cvikov. Trénoval rád dlho a ťažko. Svalstvo chrbta zaťažoval veľkým počtom cvičení s veľkým počtom sérií a opakovaní. Snažil sa zaťažiť všetky časti chrbta. Často precvičoval svalstvo chrbta podľa pocitov aj niekoľkokrát za sebou, dokonca absolvoval ten istý, prípadne odlišný tréning chrbta v dopoludňajšej aj večernej tréningovej jednotke.

Prvé cvičenie

Prvým cvičením, ktorým Vic niekedy začínal tréning chrbta, boli príťahy kladky z hora v sede ku krku zo zadu. Presný počet sérií a opakovaní nie je známy, lebo Richards cvičil tento cvik do maximálnej únavy, pričom podľa potreby a pocitov, buď zvyšoval alebo znižoval hmotnosť tréningových závaží. Čo sa týka prestávok medzi cvikmi, ak používal ťažké hmotnosti, s ktorými bol schopný vykonať len 5 až 8 opakovaní, prestávky boli dlhšie, ak používal ľahšie hmotnosti, s ktorými vykonal 15 až 25 opakovaní, trénoval takmer bez oddychu.

Druhé cvičenie

Nasledujúcim cvičením bolo sťahovanie klady z hora k hrudníku s úzkym úchopom. Pri tomto cviku mal variabilnosť počtu opakovaní a hmotností použitých závaží oveľa vyššiu ako pri prvom cviku. Maximálna hmotnosť závaží použitých pri tomto cviku je 136,2 kg, s ktorými je Vic schopný urobiť minimálne desať opakovaní. Richards veľmi často tieto cvičenia absolvoval aj niekoľkokrát, vždy po 10 – 15 sérii, pričom jedinou zmenou v technike bola zmena polohy rúk, prípadne výmena držadla. Podmienkou, ktorú sa snažil v tomto prípade dodržať, bola tá, aby v prípade kladkových cvičení na chrbtové svalstvo vykonal 35 až 45 sérii, po ktorých prechádzal na precvičenie tricepsov. Takto zostavený tréning mu trval zhruba tri hodiny, po ktorých mal prestávku a v precvičovaní chrbtového svalstva pokračoval až vo večernom tréningu.

Večerný tréning

Večerný tréning pozostával väčšinou z troch cvičení usporiadaných podľa momentálnych pocitov a schopnosti koncentrovať sa na daný cvik. Boli to príťahy jednoručnej činky v predklone k pásu, príťahy kladky v sede k pásu zospodu a príťahy veľkej činky v predklone k pásu. Všetky cvičenia vykonával, podobne ako v dopoludňajšej fáze, v šiestich až pätnástich sériách, každú sériu v piatich až dvadsiatich opakovaniach. Hmotnosti závaží opäť používal čo najväčšie, napríklad príťahy jednoručnej činky vykonával s činkou o hmotnosti 82 kg a príťahy veľkej činky v predklone k pásu dokonca s činkou o hmotnosti 184 kg. Niekedy si tieto hmotnosti podstatne znížil a snažil sa všetky série vykonávať s maximálne precíznou technikou s cieľom zaťažiť jednotlivé časti chrbta čo najizolovanejšie.

Vizitka

Meno: Victor Richards

Bydlisko: Rancho Cucamonga, CA, USA

Rok narodenia: 1964

Výška: 178 cm

Objemová hmotnosť: 163 kg

Súťažná hmotnosť:135 - 149,8 kg

Ruky: 66 cm

Pás: 91,5 cm

Stehná: 94 cm

Lýtka: 61 cm

Krk: 57 cm

Šírka ramien: 109 cm

Hrudník: 170 cm