Magazín
História čs. kulturistiky – 5. časť (1985)
dátum: 25.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V roku 1985 získali československí reprezentanti v kulturistike tri cenné kovy na najdôležitejších amatérskych zahraničných súťažiach. Bronz si na majstrovstvách sveta v Gőteborgu vybojovali Libor Minařík a Miroslav Jastrzebski, ktorý sa v Madride stal majstrom Európy.

MS v Gőteborgu

Švédsky Gőteborg, kde sa v roku 1985 konali majstrovstvá sveta mužov bol aj pre našu reprezentáciu dostupnou destináciou, a tak sa ich zúčastnili naši traja, momentálne najlepší kulturisti: Libor Minařík v kat. do 90 kg a Miroslav Jastrzebski v kat. do 80 kg brali bronzové medaily a Alois Pek v kat. nad 90 kg obsadil 6.miesto. Na kongrese IFBB bola za nového člena prijatá Čína a Rafael Santonja bol menovaný výkonným asistentom prezidenta Ben Weidera.

ME v Madride

Na majstrovstvách Európy v Madride sme vyslali iba dvoch skúsených pretekárov, obaja štartovali v kat. do 80 kg: Miroslav Jastrzebski zvíťazil a Anton Holič bol štvrtý. Ostatní nováčikovia v reprezentácii, v kat. do 90 kg: skúsený Jan Černý a mladý Pavel Jablonický skončili hlboko v poli porazených. Ukázal sa problém generačnej výmeny, keď sa ospravedlnili Pek a Minařík, Veselý emigroval do Nemecka a Dantlinger ukončil aktívnu športovú činnosť. Uríček zo zdravotných dôvodov (bolesti v krížovej časti chrbtice) ukončil pretekársku činnosť a jeho 9 seniorských a jeden juniorský titul majstra ČSSR sa ukázali neskôr ako neprekonateľné.

M-ČSSR v Č. Budějoviciach

Na majstrovstvách ČSSR mužov v Českých Budějoviciach boli tieto výsledky: kat. do 169 cm – 1. Anton Šaray (TS Topoľčany), 2. Jozef Filip (IAMES Kežmarok), 3. Ondrej Žemba (Agrostav Poprad), do 174 cm – 1. Libor Minařík (KPS Brno), 2. Miroslav Jastrzebski (AZ Havířov), 3. Ján Kus (ZŤS Košice), do 179 cm: 1. Jaroslav Kulovaný (Spartak Třebíč), 2. Ľuboš Matejíčka (ES Nové Zámky), 3. Rudolf Kordoš (Vinohrady Bratislava), nad 179 cm - 1.Milan Rolinec (Geológ Sp. Nová Ves), 2. Peter Molnár (Strojár Nitra), 3. Miroslav Libič (Vinohrady Bratislava).

 

Majstri Slovenska

Majstrami Slovenska sa stali: v kat. do 169 cm - Peter Grolmus (Vinohrady Bratislava), do 174 cm - Ján Kus (ZŤS Košice), do 179 cm - Ľuboš Matejíčka (ES Nové Zámky) a nad 179 cm - Milan Rolinec (Geológ Sp. Nová Ves).

 

Majstrovstvá mládežníkov

Majstrovstvá ČSSR juniorov v Dubňanoch museli mať ešte stále názov „neoficiálne“. Všetky tituly išli na Slovensko: v kat. do 169 cm - Miroslav Páleš (Baník Prievidza), do 174 cm – Jozef Humaj (Slávia Zvolen), do 179 cm – Štefan Hrebík (Strojár Nitra), nad 179 cm – Milan Reichel (Agrostav Poprad).

V Poprade sa konali majstrovstvá ČSSR dorastu: kat. do 169 cm – 1. Ladislav Kurčík (Zora Olomouc), do 174 cm – 1.Peter Šveda (ČH Košice), do 179 cm – 1.Slavomír Dračík (Drôtovňa Hlohovec), nad 179 cm – 1.Michal Krupa (Metra Blansko). Pre reprezentantov „B“ teamu mužov boli našťastie k dispozícii aj také medzinárodné výjazdy, aké zo slovenských pretekárov mohli absolvovať Peter Molnár a Ján Hrubý účasťou na pretekoch v Neubrandenburgu (NDR), kde bol vedúci výjazdu Jiří Zajíček a Uríček ako rozhodca.

 

 

Text: Peter Uríček

Foto: archív Mozolani The Fitness Authority