Magazín
Ruský medveď sa znovu prebudil – 2. časť
dátum: 23.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Priaznivci kulturistiky sa majú na čo tešiť. Jedna z najväčších ruských hviezd bodybuildingu 36-ročný Alexander Fedorov ohlásil návrat na súťažné pódiá. Malo by sa tak stať na profesionálnej súťaži Grand Prix Pro Fitness House v Petrohrade, ktorá sa uskutoční 1. novembra 2014.

V prvej časti článku o 36-ročnom ruskom profesionálnom kulturistovi Alexandrovi Fedorovovi sme vám priblížili jeho súťažnú kariéru. Teraz sa pozrieme na to, čo ho zastavilo v rozlete.

Alexander Fedorov sa v máji 2003 stal absolútnym amatérskym majstrom Európy IFBB v kulturistike. Dokázal to na domácom pódiu v Petrohrade. O tri mesiace neskôr mu život skomplikovalo vážne zranenie prsného svalu. Stalo sa to v príprave na jednu ruskú súťaž. Vtedy bol ako Hercules, vážil 138 kg a mal medvediu silu. V ten osudný deň si naplánoval tréning prsných svalov. Najskôr sa rozcvičil, ako bolo treba, potom prešiel na bench s 200 kg záťažou a urobil 6 opakovaní. Následne si na činku priložil 20 kg. Prvé opakovanie cviku zvládol, ale pri druhom mu prsný sval odišiel. Bolo nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Prsné svalstvo bolo ťažko poškodené na dvoch miestach, hoci nebola porušená funkčnosť ruky. Lekári navrhovali operáciu, oddych od tréningu na niekoľko mesiacov a dôkladné liečenie. Hovorili, že na plnú funkčnosť potrebuje sval dvojročnú rehabilitáciu!

„Čože, dva roky,“ bedákal Saša, ktorý si vtedy takú dlhú odmlku od kulturistiky nevedel predstaviť.  Komplexné riešenie nevyužil a radšej zvolil alternatívny postup. Oslovil fyzioterapeutov, ktorí mali skúsenosti s liečením podobných zranení. Mesiac po úraze už trénoval všetky svalové partie, okrem prsných svalov. Tréningy musel prispôsobiť zdravotnému stavu, rovnako tak pózovanie. Napriek tomuto hendikepu skončil koncom októbra 2013 na Russian Grand Prix Pro 2004 na treťom mieste, keď ho predstihli len fenomenálni profesionáli Ronnie Coleman a Jay Cutler. Napokon aj tak musel ísť pod nôž, lebo bolesť sa zväčšovala. V januári 2004 podstúpil operáciu prsného svalu. Lekári ho operovali sedem hodín. Poškodený sval mu prichytili ku kosti pomocou špeciálnych kovových svoriek a po operácii mu celú ruku fixovali pomocou sadrového obväzu. O niekoľko dní neskôr mu začala rana hnisať a stúpla mu teplota. A aby tých komplikácii nebolo málo, po odstránení sadrového obväzu zistil, že pravá strana jeho tela stratila svoju veľkosť. Nezostávala mu nič iného len zaťať zuby a znovu sa dostať do formy, čo sa mu aj podarilo. Na Russian Grand Prix Pro 2004 obsadil skvelé 2. miesto, čo mu umožnilo získať profi-kartu.

Po prestupe medzi profesionálov to Fedorov nemal jednoduché. Často mával zvýšenú teplotu a tieto problémy súviseli so zranením. Svoju prvú účasť na Mr. Olympia v roku 2005 nepretavil v dobrý výsledok. Podcenil aklimatizáciu a na pódiu v Las Vegas nebol vo forme, nepostúpil ani medzi Top 15-ku. Jeho ambície v profi-tábore sa nenaplnili. Vinou dozvukov zo zranenia sa už nepriblížil k svojej životnej forme, ktorú mal na IFBB majstrovstvách Európy 2003. So súťažnou kariérou sa rozlúčil v roku 2006.

Teraz však plánuje návrat na súťažné pódiu a v tomto jeho odhodlaní mu treba držať palce!

 

 

-ľch-