Magazín
Victor Richards – 1. časť, profil
dátum: 22.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Kulturisti, ktorí nemôžu pribrať svalovú hmotu a hľadajú východisko v rôznych doplnkoch výživy, nechápu, ako mohol byť Victor Richards v časoch svojej najväčšej slávy (deväťdesiate roky) taký mohutný len vďaka kvalitnej strave a tréningu. Zoznámte sa s touto kulturistickou legendou, s týmto genetickým zázrakom a mužom, ktorý vynikal mohutnou postavou.

S kulturistikou začal ako 15-ročný. Už bez špeciálnej prípravy disponoval solídnou svalovou hmotou. Posilňovanie sa mu zapáčilo, ale nič nepreháňal. Riadil sa krédom, že ak telo bude potrebovať záťaž, ozve sa. Fitko navštevoval len sporadicky, trénoval pre svoje potešenie, ale jeho tréningy boli už v mladom veku veľmi náročné. Keď mal 16 rokov, vážil 102,5 kg. Na svoju prvú súťaž sa odhodlal ako 18-ročný, na American Cupu našiel premožiteľa a skončil druhý.

O rok neskôr triumfoval na dorasteneckých majstrovstvách v Los Angeles. V roku 1984 vyhral California Cup, potom ešte zvíťazil na Mr. Barbados (1989) a na majstrovstvách Nigérie (1992) si absolútnym prvenstvom zabezpečil profi-kartu, ale tú nikdy nevyužil.

Hoci bol právom považovaný za jedného z najmohutnejších a geneticky najlepšie obdarených kulturistov všetkých čias, zdráhal sa rozvíjať svoju kariéru. Ustavične ho prehovárali, aby to skúsil, že zdolá hocijakého súpera v profi-tábore a s prehľadom získa titul Mr. Olympia, on tvrdohlavo, ale elegantne odrážal všetky tieto snahy. Prečo, veď každý chce vyhrávať? On totiž videl zmysel kulturistiky v niečom inom. O žiadnu slávu, medaily a tituly mu nešlo. Chcel jednoducho pomáhať tým, ktorí to potrebovali a nemohli sa presadiť. Všetok svoj voľný čas venoval tomu, aby odovzdával svoje skúsenosti a poznatky iným. Podľa jeho slov, nešlo to skĺbiť so súťažnou kariérou.  Pre tých, ktorí cvičia, dvíhajú činky a drú v posilňovni s úmyslom porovnať sa s konkurenciou na pódiách je nepochopiteľné to, aké rozhodnutie urobil Richards, ale tento americký svalovec má v tom jasno. Pre neho sa kulturistika stala duchovnou záležitosťou a netúžil o súťažné „bitky“ v plavkách na pódiu. Z hľadiska športu je síce škoda, že nevyužil svoj potenciál na boje so špičkovými profíkmi, ale do histórie kulturistiky sa zapísal inak. Svoj supertalent nepremrhal. Pre mnohých môže byť skutočným vzorom.Vic sa najlepšie cíti v posilňovni, to je jeho duchovný stánok. Nie súťaže, svetlá reflektorov, zbor rozhodcov a šoumenstvo. Miluje slobodu. Rád hovorí veci na rovinu bez toho, aby musel kriviť svoj pevný charakter. Keď mu ľudia z filmového priemyslu ponúkali úlohu v jednom filme, kde mal hrať čierneho gangstra, odmietol to so slovami, že on celý život odsudzuje rasizmus, predsudky i nespravodlivosť. Nemohol prijať niečo, čo sa prieči jeho zásadám a morálke. Takto síce prišiel o tučný honorár, ale zachoval si svoju tvár a nezradil svoju česť.

Nekorunovaný kráľ kulturistiky absolvoval niekoľko exhibícií, najmä v Európe. Nesúťažil aj preto, že nechcel riskovať zdravotné problémy. Nebral žiadny rastový hormón ani ďalšie látky a nevidel nič dobrého na tom, keď sa borci v predsúťažnom období celkovo odvodňujú aj za pomoci diuretík. On chápe cvičenie ako aktivitu v rámci zdravého životného štýlu. Podľa neho, kulturistika v tej čistej prirodzenej forme môže byť dobrou prevenciou pred civilizačnými chorobami, ale napríklad môže podporiť aj sexuálnu vitalitu.

Ak chcete radu, ako bezpečne a efektívne nabrať svalovú hmotu, potom je na to najvhodnejší Victor Richards!

Vizitka

Meno: Victor Richards

Bydlisko: Rancho Cucamonga, CA, USA

Rok narodenia: 1964

Výška: 178 cm

Objemová hmotnosť: 163 kg

Súťažná hmotnosť: 149,8 kg

Ruky: 66 cm

Pás: 91,5 cm

Stehná: 94 cm

Lýtka: 61 cm

Krk: 57 cm

Šírka ramien: 109 cm

Hrudník: 170 cm

 

Krátka súťažná história

  • 1992 Nigerian Championships – 1. miesto a absolútny titul, zisk pro-karty
  • 1989 Mr. Barbados – 1. miesto
  • 1984 California Gold Cup Classic – 1. miesto
  • 1983 Teen Los Angeles – 1. miesto
  • 1982 American Cup – 2. miesto
Súvisiace články