Magazín
Holota je talent, chýbajú mu skúsenosti
dátum: 06.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Juniorský kulturista Vladimír Holota má 22 rokov, súťaží v rámci SAKFST za klub VTJ Technika Liptovský Mikuláš pod vedením reprezentačného trénera mužov Ľubomíra Hečka. Jeho súťažnou disciplínou je kategória nad 75 kg. Aj on absolvoval jeden zo svojich tréningov v Mozolani Trainings Fitness Clube, kde cvičil hrudník a ruky.

Odkedy cvičíte?
Je to zhruba od mojich 19 rokov. Vtedy som začal chodiť do posilňovne a keďže som v tom videl perspektívu, zotrval som pri tom dodnes. Odporučili mi ako trénera pána Hečka, s ktorým sme nadviazali spoluprácu a potom to už išlo.

Ste len na začiatku kariéry, všetko máte ešte pred sebou. Aký dosiahnutý výsledok si v doterajšej krátkej kariére vážite najviac?
Zatiaľ sa o úspechu nedá hovoriť, súťažím iba jeden rok a zatiaľ som absolvoval iba tri preteky. Všetky vlani. Na jar som na majstrovstvách Slovenska juniorov v Beckove skončil na druhom mieste v kategórii do 80 kg, čím som sa nominoval na ME juniorov, na ktoré som napokon zo zdravotných dôvodov nemohol odcestovať. Na jesennej nominačnej súťaži, Veľkej cene Dubnice, som bol opäť druhý a následne som na MS juniorov v Budapešti obsadil 11. miesto v kategórii nad 75 kg.

V tomto roku sa juniorské MS uskutočnia v Mongolsku. Tam nechcete chýbať, nie?
Samozrejme, mojím cieľom je nominovať sa na svetový šampionát juniorov. Znovu to bude kategória nad 75 kg. Určite by som chcel dopadnúť lepšie ako vlani, rád by som sa dostal minimálne do finále.

Kto vás v príprave podporuje?
Hlavne moji rodičia. Ďalej sú to majitelia Easy Gym, ktorí mi umožnili u nich trénovať zadarmo a zabezpečili mi aj doplnky výživy na prípravu na JMS. Všetkým mojim podporovateľom sa chcem poďakovať, ale vďaka patrí aj môjmu trénerovi.

Ako momentálne trénujete?
Momentálne mám dosť času na tréning. Celé telo si rozdelím do troch dní, čiže každú svalovú partiu cvičím dvakrát v týždni, pričom každý jeden tréning je niečím špecifický. V prvý deň trénujem hrudník s rukami, v druhý deň sú to nohy, brucho, lýtka a v tretí deň chrbát a ramená. Záťaže a série si striedam. V jednom tréningu sú to skôr silové opakovania, trénujem základné cviky v rozsahu 6 až 8 opakovaní. V ďalšom týždni to navýšim a ku základným cvikom pridám doplnkové izolované cviky, počet opakovaní je 8 až 12, plus niektoré cviky skombinujem s nejakou supersériou. Mojím obľúbeným cvikom sú drepy. Maximálne som dal 200 kg a 8 opakovaní.

Venujete sa aj doplnkovým športom?
Nie, ak mám byť úprimný, tak nič iné ma okrem kulturistiky nezaujíma.

Darí sa vám strážiť si kulturistickú stravu?
V tomto smere nemám problémy, kulturistickú stravu sa snažím držať počas celého roka. Rozdiel v diéte, v ktorej som od 1. júla, je v tom, že v rámci kalórii znižujem sacharidy postupne až do nejakého minima. Základom je okolo troch gramov bielkovín denne na jeden kg váhy, ktoré prijímam najmä z hovädzieho a kuracieho mäsa, vajec a proteínov. Množstvo sachardiov sa odvíja od toho obdobia, v akom sa momentálne nachádzam. Čo sa týka tukov, v objemovej príprave je to jeden gram tuku i viac a v diéte je to okolo pol gramu.

Doplnky výživy?
Využívam proteíny, beceáčka plus nejaké prípravky pred tréningom.

Váš tréner Ľubomír Hečko na vašu adresu povedal, že máte v sebe sľubný potenciál, ale že na pódiu nedokážete predať to, čo je vo vás. Čo vy nato?
Určite je na tom veľa pravdy. Nemám ešte toľko skúseností, veď iba rok súťažím a absolvoval som doteraz iba tri súťaže, dve na domácej scéne a jednu v zahraničí. Dúfam, že sa to časom dá do poriadku. Som trochu trémista. Stále sa učím pózovať, už sa to lepší, ale musím ešte na sebe dosť pracovať, aby som prejav nemal taký utiahnutý a bol na pódiu viac sebavedomejší. Skrátka, potrebujem sa vysúťažiť...

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs