Magazín
História čs. kulturistiky – 4. časť (1980 – 1984)
dátum: 21.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Osemdesiate roky začali pre slovenských pretekárov mimoriadne úspešne. Na základe výsledkov na ME, resp. MS už neboli pochybnosti s nomináciou ani Tóna Holiča ani Petra Uríčka. Uríček však musel na domácej scéne poraziť v nominačnej súťaži Veselého a tým sa zrejme zbavil aj svojho najväčšieho súpera v Európe.

 

ME 1980 v Bruggách a MS 1980 v Manile

 

Výsledky na majstrovstvách Európy 1980 opäť v Bruggách hovoria za všetko – získali sme obaja zlaté medaily, Anton Holič v kat.do 80 kg Peter Uríček v kat. nad 90 kg. Uríček zvolil netradičnú taktiku, ktorú použil už na ME v roku 1979 - pri vážení pozoroval svojich potencionálnych súperov aj v kat. do 90 kg aj nad 90 kg. Vážil vtedy 89,8 kg a rozhodol sa, že v ťažšej kategórii bude mať väčšiu šancu na úspech a tých asi 0,5 kilogramu dopil vodou. Bol teda najľahší v kategórii, ale kvalitné vyrysovanie mu zabezpečilo víťazstvo. Ďalší reprezentanti ČSSR skončili takto: Róbert Dantlinger druhý za Antonom Holičom, Libor Minařík druhý za Fullerom (Veľká Británia). Prvýkrát sa v histórii ME predstavili aj juniori v dvoch kategóriách a Jozef Grolmus skončil druhý v kat. do 75 kg. Československo sa stalo jasným víťazom v súťaži krajín. Smutnejšia už bola druhá časť sezóny, keď Uríčkovi aj Holičovi oznámili, že majstrovstvá sveta v Manile (Filipíny) presahujú možnosti rozpočtu nášho zväzu. Na Filipínach však štartoval Dantlinger (skončil na 4.mieste), údajne za vlastné peniaze.

 

M-ČSSR 1980 v Púchove

Majstrovstvá ČSSR v mužov 1980 v Púchove sa konali za dramatických okolností, keď diváci, vzhľadom na menšiu kapacitu sály, vedeli, že vstupenky nedostanú, prelomili vstupnú stenu a takto si sami, zaujmúc aj miesta na státie v uličkách, navýšili kapacitu hľadiska. Výsledky: kat. do 169 cm – 1. Robert Dantlinger (Sandow Mar.Lázně), 2. Bohumil Divílek (Tesla Brno), 3. Jozef Filip (ZŤS Košice), kat. 174 cm – 1. Libor Minařík (KSB Brno), 2. Anton Holič (ČSPD Komárno), 3. Miroslav Jastrzebski (AZ Havířov), kat. do 179 cm – 1. Peter Uríček (ČSPD Komárno), 2. Jan Černý (Sandow Mar.Lázně), 3. Štefan Just (ČSPD Komárno) , kat. nad 179 cm : 1. Josef Veselý (Meochema Přerov), 2. Milan Rolinec (ŽS Spišská Nová Ves), 3. Ján Hrubý (ČSPD Komárno). Obohatením šampionátu bolo stretnutie 5-členných družstiev ČSSR – Rakúsko, ktoré sme vyhrali 4:1. Súťažilo sa po dvojiciach. Uríček svoj súboj s Kainrathom vyhral, podobne aj Holič s Tschaudim.

Na majstrovstvá Slovenska dostali príležitosť ďalší pretekári, pretože reprezentanti nemuseli na národnom šampionáte štartovať. Vo jednotlivých kategóriách zvíťazili: Miroslav Kopaj, Štefan Halás (obaja Drôtovňa Hlohovec), Štefan Just (ČSPD Komárno) a Milan Rolinec (ŽS Spišská Nová Ves). V Košiciach sa konali majstrovstvá ČSSR juniorov s víťazmi: kat. do 169 cm - Jozef Grolmus (Vinohrady Bratislava), kat. do 174 cm - Ladislav Macenko (Chemko Strážské), kat. do 179 cm - Ľuboš Matejíčka (ES Nové Zámky), nad 179 cm - Dušan Toman (Sigma Opava).

Majstrovstvá ČSSR dorastu boli pridelené do Mostu a mali týchto víťazov: kat. do 170 cm - René Vaniš (Sokol Libiš), do 175 cm - Jozef Holkovič (Fortuna Trnava), nad 175 cm - Ján Halás (Drôtovňa Hlohovec). V Nitre sa konal už 15. ročník súťaže o Pohár časopisu Tréner za účasti pretekárov zo Sovietskeho zväzu, Poľska, Rakúska a ČSSR, kde sa Indrek Otsus z Estónskej ZSSR stal absolútnym víťazom (kat. do 174 cm), ostatné kategórie vyhrali : Peter Grolmus, Štefan Just a Jiří Mráček.

 

Nový predseda kulturistov

Po 16 rokoch práce v rôznych funkciách na najvyššej úrovni v kulturistickom zväze sa Alexander Bačinský rozlúčil a ohlásil pracovný odchod (ako veterinár) do Ugandy, ale emigroval najprv do Kanady a potom do Nemecka, kde žije dodnes. Za nového predsedu Výboru zväzu kulturistiky (VZKu) SÚV ČSZTV bol zvolený Eugen Becz, predseda kulturistického oddielu Chemko Strážské.

M-ČSSR 1981 v Příbrami

Majstrovstvá ČSSR mužov v roku 1981 sa konali v Příbrami. V najnižšej kat. do 169 cm sa objavili noví borci na medailových postoch: 1. Josef Rakyta (Slavoj Bruntál), 2. Rostislav Bartas (Let Kunovice), 3. Peter Grolmus (Vihohrady Bratislava). Tradičný súboj v kat. do 174 cm o prvé miesto sa odohral medzi Liborom Minaříkom a Antonom Holičom, opäť v prospech pretekára z Brna, na treťom mieste skončil stále sa zlepšujúci Miroslav Jastrzebski. „Tradičné“ poradie bolo aj v kat. do 179 cm: 1. Peter Uríček, 2. Štefan Just (obaja Fortuna Trnava), Jan Černý (Sandow Mar.Lázně). V životnej forme súťažiaci Jiří Mráček (RH Přerov) zvíťazil nad reprezentantom Josefom Veselým (Meochema Přerov), tretí skončil Milan Rolinec (ŽS Sp.N.Ves).

Majstrami Slovenska sa v jednotlivých kategóriách stali: František Strnad (Elitex Nitra), Štefan Halás (Drôtovňa Hlohovec), Štefan Just (Fortuna Trnava), Ján Hrubý (Fortuna Trnava).

Najlepší československí juniori bojovali v Želechoviciach a všetky tituly putovali na Slovensko: kat. do 169 cm - Jozef Grolmus (Vinohrady Bratislava), do 174 cm - Ladislav Macenko (Chemko Strážské), do 179 cm - Ján Halás (Drôtovňa Hlohovec), nad 179 cm - Miloš Kabát (SZK Sereď).

Majstrovstvá ČSSR dorastu sa konali v Novej Bani s týmito víťazmi: kat. do 170 cm - Roman Vrábel (Zora Olomouc), do 175 cm - Štefan Palatínus (Inovec Nová Baňa), nad 175 cm - Peter Zachar (Fortuna Trnava). Nový slovenský oddiel Elitex Nitra, vzniknutý v roku 1979 sa pod trénerským vedením Štefana Petríka umiestnil v československom rebríčku úspešnosti oddielov na 2. mieste za Fortunou Trnava. Druhá garnitúra reprezentácie dostávala možnosti na medzinárodných súťažiach, akou bola aj rumunská „Trofeul Dacia“ v Oradei, vyhlásená ako Pohár socialistických krajín v kulturistike. Zúčastnili sa pretekári z Maďarska, Bulharska, Poľska, Rumunska a ČSSR a 26 pretekárov súťažilo v 4 kategóriách. Naša reprezentačná pätica (všetci zo Slovenska) Just, Rolinec, Filip, Grolmus a junior Jackuliak nebola 5 týždňov po šampionáte v Příbrami v najlepšej forme a zvíťazil iba Štefan Just, druhý bol Jozef Grolmus a tretí Milan Rolinec, družstvo skončilo druhé za Maďarskom.

 

ME 1981 v Londýne a MS 1981 v Káhire

V reprezentácii na najvyššej úrovni sme pokračovali skvelými výsledkami na majstrovstvách Európy v Londýne víťazstvom v súťaži krajín. Zlaté medaily získali: Anton Holič (kat.do 80 kg) aj Libor Minařík (kat.do 90kg), Josef Veselý obsadil 2.miesto v kat. nad 90 kg. Majstrovstvá sveta 1981 sa konali v Káhire, prvýkrát pod šírym nebom pred pyramídami. Naša reprezentácia pod vedením Jaroslava Veselého získala dve bronzové medaily - Anton Holič, Josef Veselý, Libor Minařík obsadil 4. miesto. V družstvách sme dosiahli na tretie miesto. Na kongrese IFBB bola ako ďalšia socialistická krajina prijaté Rumunsko, čím stúpol počet krajín v IFBB na 106. Prvýkrát je kulturistika mužov a žien zaradená ako oficiálny šport na 1.Svetových hrách v Kalifornii. Prvé majstrovstvá Európy žien sa konali tiež v roku 1981 v dvoch hmotnostných kategóriách: do 52 a nad 52 kg. Na reprezentantov „A“ aj „B“ teamu čakali ďalšie výjazdy do NSR a okrem českých pretekárov dostali príležitosť Anton Holič, Peter Uríček a Ľuboš Matejíčka. Zúčastnili sa súťaže v Darmstadte a potom aj v Mainzi, kde ale Uríčka a Holiča nechceli pustiť súťažiť, aby nekonkurovali domácim borcom, zato však dostali slušnú finančnú náhradu. Uríček: „Teraz iba s úsmevom spomínam ako sme nakupovali najmä u nás nedostatkový, alebo v našom ponímaní luxusný (tuzexový) tovar a odchádzali domov napríklad aj s plným kufrom mydiel a deodorantov“.

M-ČSSR 1982 v Trnave

Majstrovstvá ČSSR v roku 1982 usporiadala TJ Fortuna Trnava. Špecialitou boli hudobné vsuvky na prekrytie „tichých miest“ programu improvizáciami populárnym klaviristom a showmanom Jarom Filipom. Svoj comeback ohlásil Alois Pek a zviedol tesný súboj s už renomovaným reprezentantom Veselým. Výsledky šampionátu: kat. do 169 cm – 1. Jozef Grolmus (Vinohrady Bratislava), 2. Robert Dantlinger (Sandow Mar.Lázně), 3. Ján Karas (Elitex Nitra), kat.do 174 cm – 1. Libor Minařík (KPS Brno), 2. Anton Holič (Fortuna Trnava), 3. Štefan Halás (Drôtovňa Hlohovec, kat. do 179 cm – 1. Peter Uríček, 2. Štefan Just (obaja Fortuna Trnava), 3. Jaroslav Kulovaný (Sigma Opava), kat. nad 179 cm – 1. Josef Veselý (Meochema Přerov), 2. Alois Pek (Sandow Mar.Lázně), 3. Jiří Mráček (RH Přerov). Na majstrovstvách Slovenska mužov dominovali: Jozef Grolmus, Štefan Halás, Peter Uríček a Ján Hrubý.

Majstrovstiev ČSSR juniorov sa ujal Kežmarok a víťazmi sa stali pretekári zo Slovenska: kat. do 169 cm – Jozef Grolmus (Vinohrady Bratislava), do 174 cm - Stanislav Šottník (Fortuna Trnava), do 179 cm – Pavol Šmajda (ZŤS Košice), nad 179 cm – Miloš Kabát (SZK Sereď).

Podobne brali všetky tituly majstrov v doraste aj slovenskí pretekári na šampionáte vo Frýdlante: kat. do 169 cm – Miroslav Santo (Elitex Nitra), do 174 cm – Július Lakatoš (ES Nové Zámky), do 179 cm – Karol Slovák (ZŤS Detva), nad 179 cm – Michal Zamkovský (Jednota Kežmarok).

 

MS 1982 v Bruggách a ME 1982 v Zürichu

Na majstrovstvách sveta v Bruggách obsadili naši reprezentanti zhodne 4. miesta vo svojich kategóriách: Anton Holič, Libor Minařík aj Alois Pek, v ktorého kategórii zvíťazil legendárny Lee Haney. Jozef Grolmus sa už o formu na MS nestaral, pretože bol rozhodnutý emigrovať a odvtedy žije v Nemecku. V tomto roku sa prvýkrát konal aj svetový šampionát juniorov a masters v Torremolinos (Španielsko). O prvenstvo v súťaži družstiev na majstrovstvách Európy v Zűrichu sa pričinili: Libor Minařík (zlato), Josef Veselý (striebro), Anton Holič a Alois Pek (obaja bronz). Už 17. ročník súťaže o Pohár časopisu Tréner bol netradičný tým, že pri neúčasti našej reprezentačnej špičky zvíťazili okrem Ľuboša Matejíčku (kat. do 179 cm) vo všetkých ostatných kategóriách reprezentanti Sovietskeho zväzu: Gorelik, Kapcevičius a Misievičius, ktorý sa stal aj absolútnym víťazom. V tomto roku pretekári dostali aj možnosť výjazdu do Švajčiarska na Grand Prix Ženevy, kde okrem Aloisa Peka súťažili aj slovenskí pretekári: Anton Holič s Petrom Uríčkom aj s juniorom Júliusom Lakatošom. Zážitkom pre nich bolo, že Juraj Višný pozval oboch na večeru k nemu domov v Zűrichu, kde sa zastavili na dva dni pobytu.

ME 1983 v Malmő a MS 1983 v Singapure

Najlepší kulturisti Európy sa zišli v roku 1983 vo švédskom Malmő, aby bojovali o cenné kovy. Naša malá výprava vybojovala zlatú medailu v súťaži družstiev. Ďalšiu zlatú získal Anton Holič, bronzovú Robert Dantlinger (obaja v kat.do 80 kg) aj Alois Pek (kat.nad 90 kg). Nováčik v teame Josef Rakyta obsadil v kat. do 70 kg 7.miesto. Na ME juniorov v Zűrichu získal striebornú medailu Roman Vrábel z Olomouca. Na majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v Singapure, sme sa nezúčastnili, zrejme z dôvodov nedostatku financií kulturistického zväzu.

 

M-ČSSR 1983 v Jihlave

Majstrovstvá ČSSR 1983 sa uskutočnili v Jihlave. Sklamaním pre divákov bola neúčasť Dantlingera, Uríčka a Matejíčku, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnili. Takto dostali šancu zabojovať o medaile ďalší borci. Výsledky: kat. do 169 cm – 1. Anton Šaray (TS Topoľčany, 2. Jozef Rakyta (Slavoj Bruntál), 3. Jozef Filip (ZŤS Košice), kat. do 174 cm – 1. Libor Minařík (KPS Brno), 2. Anton Holič (Fortuna Trnava), 3. Miroslav Jastrzebski (AZ Havířov, kat. do 179 cm – 1.Štefan Just (Fortuna Trnava), 2.Jan Černý (Sandow Mar.Lázně), 3.Jaroslav Kulovaný (Sigma Opava), kat. nad 179 cm : 1.Alois Pek (Sandow Mar.Lázně), 2.Jiří Mráček (RH Přerov), 3. Milan Rolinec (ŽS Sp. Nová Ves).

Na majstrovstvách Slovenska v Topoľčanoch získali tituly: Anton Šaray, Štefan Halás, Ľuboš Matejíčka a Milan Rolinec.

Majstrovstvá juniorov boli na príkaz z nadriadeného orgánu ČSTV zrušené a tak sa konali v roku 1983 iba majstrovstvá ČSSR dorastu v Nitre s nasledovnými víťazmi: Miroslav Páleš (Baník Prievidza), Ľubomír Jakubčák (Agrostav Poprad), Štefan Hrebík (Elitex Nitra) a Marcel Polomský (Agrostav Poprad). Opäť sa opakuje situácia v mládežníckych kategóriách už viac rokov, že slovenskí kulturisti hrajú v ČSSR prím, ale okrem osvedčených borcov Holiča a Uríčka sa už medzi mužmi v užšej reprezentácii nevedia presadiť.

ME 1984 v Haagu

Na majstrovstvách Európy 1984 v Haagu Uríček dostal šancu znovu reprezentovať. Čo ho však príliš netešilo, lebo musel v nominačných pretekoch vyradiť z teamu svojho oddielového kolegu a zverenca Antona Holiča. Takže do Holandska cestovali iba v trojici: Alois Pek (kat. nad 90 kg) a Miroslav Jastrzebski (do 80 kg) získali zlaté medaile, Uríček štartoval v kat. do 90 kg, kde som obsadil 5. miesto. Súťaž družstiev sme už tradične vyhrali a kategóriu do 90 kg vyhral Jozef Grolmus, pretekajúci už za Nemecko.

 

M-ČSSR 1984 v Košiciach

O ďalší týždeň, netradične po ME, usporiadali v Košiciach majstrovstvá ČSSR s týmito výsledkami: kat. do 169 cm – 1. Robert Dantlinger (Sandow Mar.Lázně), 2. Anton Šaray (TS Topoľčany), 3. Jozef Filip (ZŤS Košice), do 174 cm – 1. Libor Minařík (Dukla Praha), 2.Miroslav Jastrzebski (AZ Havířov), 3. Anton Holič (Fortuna Trnava), do 179 cm – 1. Peter Uríček (Fortuna Trnava), 2. Jan Černý (Sandow Mar.Lázně), 3. Jaroslav Kulovaný (Spartak Třebíč), nad 179 cm – 1. Alois Pek (Sandow Mar.Lázně), 2.Milan Rolinec ( Geológ Spiš.Nová Ves), 3. Peter Molnár (Elitex Nitra).

Majstrovstvá Slovenska v Prešove vyniesli na najvyššie stupne týchto pretekárov: kat.do 169 cm – Jozef Filip (ZŤS Košice), do 174 cm – Ján Kus (ZŤS Košice), do 179 cm – Jozef Sztankay (ZŤS Košice), nad 179 cm – Milan Rolinec (Geológ Sp.Nová Ves). Oficiálne M-ČSSR juniorov sa opäť nekonali.

Dorastenci mali svoj šampionát v Prahe, ale ani hlavné mesto nezabránilo, aby všetky tituly zobrali slovenskí pretekári: v kat.do 169 cm – Miroslav Páleš (Baník Prievidza), do 174 cm – Jozef Humay (Elitex Nitra), do 179 cm – Milan Jánošík (Elitex Nitra), nad 179 cm – Július Kiss (ČSPD Komárno). Majstrovstvá sveta v Las Vegas boli pre našu reprezentáciu opäť finančne nedostupné, na kongrese sa deklarovalo, že IFBB má už 125 členských krajín.

 

Text: Peter Uríček

Foto: archív Mozolani The Fitness Authority

 

 

 

 

 

Súvisiace články