Magazín
Svetový šampión má tolerantnú rodinu
dátum: 20.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Vrcholový športovec potrebuje priaznivé rodinné zázemie, bez ktorého by sotva mohol dosahovať špičkové výkony. Úradujúci majster sveta v klasickej kulturistike nad 180 cm Ľuboš Maliňák má v tomto smere šťastie.

Kulturistika nie je jednoduchý šport, najmä počas diéty je to ťažké. Ako to zvládate? Netrpí rodina?
Každý vrcholový športovec povie, že ak by nemal dobré rodinné zázemie, prípadne by bol na to sám alebo nedajbože by mu niekto kládol prekážky, tak by bolo veľmi náročné sa v tomto športe presadiť. Bez toho, aby som mal podporu v rodine, by som nemohol dosahovať také výsledky, lebo všetko sa to točí okolo mojej prípravy. Mám veľké šťastie, že mám fantastickú manželku. Monika ma podporuje, hlavne je tolerantná voči môjmu spôsobu životu a športu, ktorému sa venujem. Keby som nebol taký úspešný, možno by povedala, že to nemá zmysel, ale keďže nosím domov medaily a dlhé roky väčšinou na súťažiach vyhrávam, na Slovensku takmer bez výnimky, tak to toleruje, ale najmä pre to, že má ma rada a vidí, že ma to uspokojuje. Za to som jej veľmi vďačný. Vytvára mi rodinnú pohodu, lebo hlavne v diéte a v príprave som len polovičným manželom, polovičným otcom, rodine vtedy veľmi nemôžem pomôcť, niekedy zavadziam, niekedy som nervózny. Sám vidím, že niekedy by bolo lepšie, keby som bol vtedy z domu preč aj na týždeň, ale v podstate si moja manželka na to už zvykla. A aj ja reagujem už inak ako na začiatku kariéry. Prvé dve-tri prípravy som bol oveľa viac nervózny, výbušný, nevedel som niekedy zvládnuť reakcie organizmu, čo ma vytáčalo, ale teraz už viem, aké stavy ma prepadnú v diéte. Už ma to neprekvapí, viem sa lepšie ovládať. Mojou veľkou oporou sú mi aj moji synovia.

Športujú aj oni?
Starší Gregor mal 17. júla 9 rokov a mladší Teodor bude mať 11. augusta 7 rokov. Jeden pôjde od septembra do štvrtej triedy a druhý do druhej. Obaja mi robia radosť. Sú v hokejovej prípravke v Liptovskom Mikuláši. Po tvrdom tréningu ledva prepletám nohami, mám problém sa osprchovať, taký som unavený. Chlapci sa tešia, keď prídem domov, zavesia sa mi okolo krku a hneď mi dodajú energiu. Je to pre mňa veľká vzpruha. Som šťastný, že mám takú skvelú rodinu. Opakujem, mojej manželke a synom som veľmi vďačný za to, že sú takí tolerantní a umožňujú mi venovať sa tomuto športu. Keby manželka buchla po stole, ako ja hovorím, a povedala dosť, stačilo, tak v tom momente končím, pretože kulturistike je viac ako šport, je to životný štýl. Nie je to len tréning, je to aj životospráva. Nie som profesionál, mám svoju prácu a takmer všetok voľný čas venujem športovej príprave.

Komu sa ešte chcete poďakovať?
Určite musím byť vďačný aj môjmu trénerovi Ľubovi Hečkovi a celej Slovenskej asociácii kulturistiky, fitness a silového trojboja. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhajú alebo v minulosti pomohli. Spomeniem môjho aktuálneho podporovateľa a jediného – je to internetový predajca, spoločnosť BodyWorld, ktorá mi poskytuje doplnky výživy. Tie sú nevyhnutné v príprave vrcholového kulturistu. Som vďačný za to, že mám tento rok v dostatočnom množstve doplnky výživy.
 

Kde pracujete?
Hoci naši rodičia neboli učitelia, my sme sa vydali touto cestou. Moja manželka Monika učí na základnej škole deti na prvom stupni a ja pôsobím v centre voľného času ako pedagóg a tréner. V dopoludňajších hodinách organizujem a manažujem športové súťaže a v popoludňajších hodinách mám na starosti záujmové krúžky, hlavne posilňovanie, streľbu, florbal a ďalšie športy. Pracujem v centre voľného času v Liptovskom Mikuláši. Venujem sa mládeži. Náplňou mojej práce sú dve časti. Ako som už spomínal, v dopoludňajších hodinách pripravujem školské športové súťaže pre základné a stredné školy od mestkých až po celoslovenské. Dokonca v roku 2010 bol CVČ L. Mikuláš hlavným organizátorom školských majstrovstiev sveta v cezpoľnom behu. Bola to veľká pocta. Pôsobil som ako vedúci kancelárie pretekov. Mali sme tu pretekárov od Kanady až po Austráliu a Nový Zéland, boli tu športovci z celého sveta, malo to fantastickú úroveň, aj organizačnú aj športovú. Som celkom pyšný na to, že sme to zvládli. V manažérskom smere to bol vrchol mojej kariéry, hoci išlo iba o školské súťaže. Školské športové súťaže robíme vo všetkých športoch, organizujeme, manažujeme, rozhodujeme, zabezpečujeme stravu a komplet preteky, malý futbal, veľký futbal, stolný tenis, atletika, plávanie, volejbal, basketbal, vybíjaná, proste všetky športy, ktoré sa na škole robia.
 

Ľubomír Chochula

Foto: Ivan Pavlisko a Eastlabs