Magazín
História čs. kulturistiky – 3. časť (1975 – 1979)
dátum: 15.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V roku 1975 sa už konali aj majstrovstvá ČSSR staršieho dorastu (do 18 rokov) s víťazmi: v kat. do 170 cm – Pavol Lancko (Strojár Detva), do 175 cm – Stanislav Ďurica (Strojár Detva), nad 175 cm – Július Ševčík (Slávia Komárno). Okrem hodnotenia postavy a voľnej zostavy museli dorastenci absolvovať aj športové výkony pozostávajúce z trojskoku z miesta, tlaku na lavičke, zhybov na hrazde a sedov-ľahov pre brušné svaly.

 

M-ČSSR 1975 v Púchove

Muži sa na majstrovstvách ČSSR v Púchove predstavili už v štyroch výškových kategóriách. Ku trom víťazom z 1974 sa pridal Peter Uríček, po prestávkach priemernej výkonnosti, keď necvičil vôbec, alebo absolvoval ročnú vojenskú službu. Výsledky: kat. do 169 cm – 1. Petr Tlapák (KŽ Kralův Dvůr), 2. Robert Dantlinger (Lokomotíva Cheb), 3. Ladislav Čačo (VSS Košice), kat. do 174 cm – 1. Petr Stach (Spartak Radotín), 2. Štefan Petrík (Slávia Komárno), 3. Jiří Kabelka (Auto Jablonec), kat. do 179 cm – 1. Peter Uríček (Fortuna Trnava), 2. Ivan Uríček (Vinohrady Bratislava), 3. Pavel Nesnídal (Slávia VŠ Plzeň), kat. nad 179 cm – 1. Alois Pek (Sandow Mar.Lázně), 2. Vladimír Burda (Baník Lom), 3. Eduard Pokorný (Metra Blansko). Majstrami Slovenska sa stali: Čačo, Petrík, Peter Uríček, a Brozman (Rim.Sobota).

 

ME 1975 v Amsterdame

Z krajín socialistického bloku bola vtedy v IFBB začlenená okrem nás zatiaľ len Juhoslávia a Poľsko. V roku 1975 naša reprezentácia štartovala na majstrovstvách Európy po dvojročnej absencii obsadením ME jediným pretekárom – Petrom Stachom, ktorý v Amsterdame zaznamenal veľký a prelomový úspech v podobe absolútneho víťazstva. Či takéto obmedzovanie bolo vinou zhoršenej politickej situácie v čase tvrdej „normalizácie“ v ČSSR, alebo nedostatkom financií pre takéto druhy športov, je ťažko povedať. Treba však uviesť, že Miško sa po účasti na majstrovstvách sveta 1971 v Paríži nevrátil do vlasti, ale emigroval (v súčasnosti žije v USA), čím narobil problémy nielen štátnemu trénerovi Bačinskému, ktorý bol na výjazde s reprezentáciou, ale malo to svoj dopad aj na vysielanie reprezentantov v nasledujúcich rokoch na ďalšie výjazdy do krajín „nepriateľských“ komunistickému režimu, teda „kapitalistických“ krajín. Určite je v tom roku signifikantné aj opätovné zaradenie tlaku na lavičke do programu súťaží v kulturistike, akoby sme sa vrátili o 7 rokov nazad a museli dokazovať športový charakter kulturistiky. Jednoznačne sme teda nedostali politické „požehnanie“ z ÚV ČSZTV pre účasť na MS a ME a istotne to nebolo pre nedostatočnú výkonnosť reprezentácie. Medzinárodná konfrontácia síl sa preto väčšinou obmedzovala na súťaže v rámci krajín socialistického bloku, kde neboli politické dôvody zákazu, skôr naopak.

 

Súťaž vo Varšave 1975

Takou bola aj medzinárodná kulturistická súťaž „Pohár Tribúny ľudu“ vo Varšave 1975 s týmito výsledkami: kat. do 168 cm – 1. Tlapák, 2. Hovorka (obaja ČSSR), 3. Sawicky (Poľsko), 4. Dancs (Maďarsko), 5. Butze (NDR), 6. Kluska (Poľsko), kat. do 175 cm – 1. Stach (ČSSR), 2. Nagy (Maďarsko), 3. Holič (ČSSR), 4. Reszak, 5. Kolasa (Poľsko), 6. Hoffman (NDR), kat. nad 175 cm – 1. Bitter (Maďarsko), 2. Peter Uríček, 3. Nesnídal (obaja ČSSR), 4. Furmanek (Poľsko), 5. Kuhne, 6. Nol (obaja NDR). Napriek zaradeniu tlaku na lavičke do programu kulturistických súťaží sa konal v Topoľčanoch historicky prvý šampionát Slovenska v silovom trojboji, kde sa zúčastnili aj bývalí, ale aj súčasní špičkoví kulturisti. Siloví trojbojári, registrovaní pod najsilnejšou svetovou federáciou IPF píšu odvtedy svoju vlastnú históriu, ale vždy pod spoločnou strechou s kulturistami.

M-ČSSR 1976 v Gottwaldove

Tlak na lavičke ovplyvňoval výsledky kulturistických súťaží aj v roku 1976 a márne boli protesty pretekárov, že špičková forma vyrysovania tela nejde dohromady s maximálnymi silovými výkonmi.

Na majstrovstvách ČSSR v Gottwaldove v kat. do 169 cm porazil 1. Jiří Hovorka (Tesla Brno) renomovaného 2. Petra Tlapáka (KŽ Králův Dvůr) práve výkonom v tlaku, 3. Robert Dantlinger (Sandow Mar.Lázně). Ďalšie výsledky: kat. do 174 cm – 1. Petr Stach (Spartak Radotín), 2. Štefan Petrík (Slávia Komárno), 3. Anton Holič ( Fortuna Trnava), kat. do 179 cm – 1. Peter Uríček (Fortuna Trnava), 2. Pavel Nesnídal (Slávia VŠ Plzeň), Milan Popelka (Spartak Děčín), nad 179 cm - 1.Alois Pek (Sandow Mar. Lázně), 2.Vladimír Burda (Baník Lom), 3.Michal Čapla (Vinohrady Bratislava). Majstrami Slovenska sa stali: Miroslav Kramár (ZSNP Žiar n/Hronom, Štefan Petrík, Peter Uríček a Michal Čapla.

Na majstrovstvách ČSSR dorastu dominovali v kat. do 170 cm Juraj Berky (PPS Detva), kat. do 175 cm Lubomír Široký (Baník Zbyšov) a nad 175 cm Rudolf Kordoš (Vinohrady Bratislava). Majstrovstvá dorastu sa konali v Ružomberku a víťazmi sa stali: kat. do 170 cm – Juraj Berky (PPS Detva), kat. do 175 cm - Lubomír Široký (Baník Zbyšov), kat. nad 175 cm – Rudolf Kordoš (Vinohrady Bratislava). V reprezentácii sa myslelo aj na sústredenia relaxačno-rehabilitačné mimo pretekárskej sezóny. Takým bolo aj zimné sústredenie v areáli FIS vo Vysokých Tatrách, na ktoré pretekári majú tie najkrajšie spomienky. Pod vedením štátneho trénera Alexandra Bačinského a lekára MUDr. Zdeňka Černého z Brna tam boli štyria reprezentanti: Alois Pek, Petr Tlapák, Petr Stach a Peter Uríček.

 

ME 1976

Konečne sa rozbehla aj účasť reprezentantov ČSSR na najvyšších medzinárodných súťažiach. Na majstrovstvách Európy 1976 sme presvedčili víťazstvami v kat. do 165 cm: Petr Tlapák (celkom 11 pretekárov) a nad 172 cm: Alois Pek (celkom 20 pretekárov), čo nám v súťaži družstiev vynieslo 2.miesto. Petr Stach bol poslaný aj na skusy na majstrovstvá sveta v Montreale, kde obsadil v silnej konkurencii 4.miesto. 7. kongres IFBB už tradične usporiadaný pri MS rozhodol, že názov Mr. Universe pre majstrovstvá sveta bude konečne nahradený názvom World Amateur Bodybuilding Championships (majstrovstvá sveta) a že namiesto troch výškových kategórií budú od roku 1977 kategórie podľa hmotnosti: ľahká, stredná a ťažká.

M-ČSSR 1977 v Ostrave

V roku 1977 sa konali v poradí 5. majstrovstvá ČSSR v kulturistike juniorov (do 21 rokov veku). Po rokoch 1968 – 1972, kedy sa tieto vekové kategórie zrušili, v 1975 sa konali iba krajské majstrovstvá a v roku 1976 iba národné majstrovstvá Čiech a Slovenska. Majstrovstvá sa konali v Zbýšove s týmito víťazmi: kat. do 169 cm - Vladislav Vlk ( Tesla Brno), do 174 cm – Libor Minařík (KPS Brno), do 179 cm – Tibor Eckert (ZSNP Žiar n/Hronom), nad 179 cm – Július Ševčík (Slávia Komárno).

Veková kontinuita bola konečne dokonalá usporiadaním ďalších M-ČSSR dorastencov v Kadani. Zvíťazili v kat. do 170 cm: Anton Šaray (TS Topoľčany), do 175 cm: Ladislav Mišura (ZSNP Žiar n/Hronom), nad 175 cm: Ľuboš Matejíčka (Elektrosvit Nové Zámky).

Na majstrovstvách ČSSR mužov v Ostrave obsadili medailové pozície títo pretekári: v kat. do 169 cm – 1. Robert Dantlinger (Sandow Mar. Lázně), 2. Jiří Hovorka (Tesla Brno), 3. Jozef Ferkodič (Fortuna Trnava), kat. do 174 cm – 1. Petr Stach (Motorlet Praha), 2. Anton Holič (Fortuna Trnava), 3. Karel Fenik (Tesla Brno), kat. do 179 cm – 1. Peter Uríček (Fortuna Trnava), 2. Pavel Nesnídal (Slávia VŠ Plzeň), 3. Jan Černý (Sandow Mar.Lázně), kat. nad 179 cm – 1. Alois Pek (Sandow Mar.Lázně), 2. Michal Čapla (Vinohrady Bratislava), 3. Bohuslav Mládek (Start Praha).

Majstrami Slovenska, ktoré sa konali v Trnave sa stali: Ferkodič, Holič, Peter Uríček (všetci z usporiadateľskej Fortuna Trnava) a Michal Csutkay ( ES Nové Zámky).

Klubový fenomén

Pri tejto príležitosti je potrebné sa zmieniť o oddiele Fortuna Trnava, založenom v roku 1973, ktorý dominoval nielen na M-SR, ale na M-ČSSR mužov sa z neho prebojovali siedmi pretekári, ktoré množstvo už nikdy viac v histórii nebolo dosiahnuté (3. Ferkodič, 6. Holec, 2. Holič, 7. Špajdel, 8. Hečko, 1. Uríček, 4. Just). Oddiel kulturistiky Fortuna, ktorému od jeho vzniku v roku 1973 v Trnave robil predsedu Peter Uríček (až doteraz) aj trénera, sa stal v ČSSR pojmom. V oficiálnom rebríčku oddielov v ČSSR sa so Sandow Mariánske Lázně striedavo dlhé roky bili o prvé a druhé miesta. Podobným fenoménom medzi oddielmi kulturistiky na Slovensku bol a ešte stále jestvujúci oddiel Vinohrady Bratislava. V roku 1977 v Ostrave jeho farby hájil Michal Čapla, ktorý neskôr dlhé roky vykonával funkciu prezidenta Slovenskej kulturistickej asociácie (potom SAKFST). Vinohrady sa už od 60-tych rokov pretekali v úspešnosti s bratislavskými rivalmi Lokomotíva/ Milex Bratislava a s košickými VSS (neskôr ZŤS), tieto oddiely vychovali množstvo majstrov ČSSR vo všetkých vekových kategóriách, ale aj reprezentantov na úrovni Československa. V súčasnom období je fenoménom úspešnosti na Slovensku oddiel Veterinary Bodybuilding Club Košice predtým s názvom PRO BODY Košice pod vedením Milana Čížeka, ktorého pretekári získali doteraz 22 titulov majstra sveta. Mená ako Sási, Horváth, Kočiš, Havlík, Mozoláni, Solár, Verbovská, Lenártová-Revajová boli v svojom čase pojmami slovenskej kulturistiky a fitnes.

 

ME a MS 1977 v Nimes

Reprezentácia ČSSR absolvovala v roku 1977 majstrovstvách Európy a sveta v Nimes, ktoré sa konalo kuriózne v tom istom čase. V kat. do 90 kg triumfoval Stach, Dantlinger v tej istej kategórii obsadil 3.miesto, keď nezvládol hmotnostný limit kategórie do 75 kg ( kat.do 80 kg nebola). V kat. nad 90 kg zvíťazil Pek a už aj Maďarsko zabodovalo na svojom prvom vystúpení v IFBB – Bitter skončil tretí. Naše družstvo na ME zvíťazilo. Na druhý deň sa konali MS a Dantlinger navážil do 75 kg, kde obsadil 5.miesto. Stach získal bronzovú medailu a Pek skončil na 4. mieste, čo stačilo družstvu ČSSR na 3.miesto.

 

MS 1978 v Acapulcu

Na majstrovstvách sveta v Acapulcu v roku 1978 reprezentovali ČSSR opäť len českí pretekári: Dantlinger v kat. do 80 kg obsadil 3.miesto, Stach skončil za legendárnym Tom Platzom na 2.mieste. Po zvolení Alexandra Bačinského za predsedu slovenského kulturistického zväzu SÚV ČSZTV, sprevádzal reprezentáciu ČSSR už nový štátny tréner – Luděk Nosek z Mariánskych Lázní.

 

M-ČSSR 1978 v Komárne

Na majstrovstvách ČSSR sme sa držali stále osvedčených výškových kategórií, ale tlak v ľahu už zo súťaží vypadol. V Komárne boli tieto výsledky: kat. do 169 cm - 1.Petr Tlapák (KŽ Králův Dvůr), 2. Robert Dantlinger (Sandow Mar.Lázně), 3. Jiří Hovorka (Tesla Brno), kat. do 174 cm - 1.Petr Stach (Motorlet Praha), 2. Libor Minařík (KPS Brno), 3. Anton Holič (Fortuna Trnava), kat. do 179 cm – 1. Peter Uríček, 2. Štefan Just (obaja Fortuna Trnava), 3. Milan Popelka (Spartak Děčín), kat. nad 179 cm – 1. Alois Pek (Sandow Mar.Lázně), 2. Bohumil Mládek (Start Praha), 3. Ján Hrubý (Fortuna Trnava). Na tomto šampionáte sa zúčastnil aj predseda kulturistického zväzu NSR, Albert Busek, ktorý bol šéfredaktorom kulturistického časopisu „Sportrevue“. K úrovni majstrovstiev sa vyjadril, že boli po športovej stránke najlepšie, aké kedy videl a ich úroveň bude pre neho povzbudením, aby aj oni v Nemecku organizovali súťaže ešte lepšie a potvrdil, že nám právom patrí najvyššie miesto v Európe. Osobitnou kapitolou boli aj voľné zostavy. Pretože viacero kulturistov v ČSSR malo výnimočne estetické a originálne zostavy, začalo sa v Európe otvorene hovoriť o československej škole voľných zostáv a v ďalších rokoch bolo badať jej prevzatie aj nemeckými pretekármi, ktorí sa nám rýchlo vyrovnali.

Na majstrovstvách Slovenska opäť dominovali pretekári Fortuna Trnava, kde zvíťazili vo svojich kategóriách Holič, Uríček a Hrubý a v kat. do 169 cm Kramár (ZSNP Žiar n/Hronom). Na majstrovstvách ČSSR juniorov v Košiciach zvíťazili v jednotlivých kategóriách: do 169 cm – Jozef Filip (VŠP Nitra), do 174 cm – Libor Minařík (KPS Brno), do 179 cm – Stanislav Ďurica (ZŤS Detva), nad 179 cm – Július Ševčík (Slávia Komárno).

Veľkým úspechom renomovaného kulturistického oddielu Vinohrady Bratislava pod vedením Ľuda Majora sa skončili majstrovstvá ČSSR dorastu v Púchove, keď jeho pretekári obsadili prvé miesta vo všetkých kategóriách: do 170 cm: Jozef Grolmus, do 175 cm: Milan Rehák a nad 175 cm: Ivan Turtev.

 

MS 1979 v Columbuse a ME 1979 v Bruggách

Rok 1979 je pre slovenskú reprezentáciu prelomový. Konečne sme sa dostali reprezentovať ČSSR na medzinárodných šampionátoch. Najprv Anton Holič obsadil v kat. do 80 kg 3.miesto na majstrovstvách sveta v Columbuse (USA), za ním skončil na 4.mieste Dantlinger, a v kat. nad 90 kg bol Veselý štvrtý. Potom na majstrovstvách Európy v Bruggách (Belgicko) sa umiestnil Holič na 4.mieste v kategórii, kde Dantlinger zvíťazil. V kategórii nad 90 kg bolo poradie: 1.Hubert Metz (NSR), 2.Josef Veselý, 3.Peter Uríček (obaja ČSSR). Naša výprava obsadila v súťaži družstiev 2.miesto.

 

M-ČSSR 1979 v Ostrave

Na majstrovstvách ČSSR mužov v Ostrave boli tieto výsledky: kat. do 169 cm – 1.Petr Tlapák (KŽ Králův Dvůr), 2.Robert Dantlinger (Sandow Mar.Lázně), 3.Jan Chodníček (Meochema Přerov), kat. do 174 cm - 1.Anton Holič (ČSPD Komárno), 2.Libor Minařík (KPS Brno), 3.Miroslav Jastrzebski (AZ Havířov), kat. do 179 cm - 1.Peter Uríček, 2.Štefan Just (obaja ČSPD Komárno), 3.Miloš Šnajdr (Vinohrady Bratislava), kat. nad 179 cm - 1. Josef Veselý (Meochema Přerov), 2.Jiří Mráček (RH Přerov), 3.Bohumil Mládek (Start Praha). Po odchode Petra Stacha z aktívnej pretekárskej činnosti a prerušením činnosti aj Aloisom Pekom sa okrem 197 cm vysokého obra z Přerova Veselého objavili dve výrazné ponuky do reprezentačného teamu ČSSR –Libor Minařík a Miroslav Jastrzebski.

Keďže Uríček s Holičom nemuseli štartovať, na majstrovstvách Slovenska v Košiciach dostali príležitosť noví pretekári s nasledovnými víťazmi: kat. do 169 cm - František Strnad (Elitex Nitra), do 174 cm - Dušan Dudáš (ZŤS Košice), do 179 cm - Štefan Just (Fortuna Trnava), nad 179 cm - Milan Rolinec (ŽS Spišská Nová Ves).

Na majstrovstvách ČSSR juniorov v Dubňanoch išli tentokrát všetky tituly do Čiech: v kat. do 169 cm - Milan Dohnal (Slavoj Děčín), do 174 cm - Milan Hemza (Baník Ostrava), do 179 cm - Luboš Široký (Baník Ostrava) a nad 179 cm - Dušan Toman (Sigma Opava).

Na majstrovstvách ČSSR dorastu v Prešove zvíťazili: v kat.do 170 cm – Jozef Grolmus (Vinohrady Bratislava), do 175 cm - Ivan Benedikt (Meteor Praha), nad 175 cm – Miloš Kabát (SZK Sereď).

 

Potlesk v západnom Nemecku

V tomto roku na základe dobrých vzťahov s Albertom Busekom boli pozvaní naši pretekári na majstrovstvá Nemeckej spolkovej republiky (NSR) do Mníchova ako hostia na exhibíciu. Prezident nemeckej federácie sa o nás kráľovsky postaral, bývali sme v hoteli Sheraton, čo bol pre nás menší kultúrny šok, keďže viacerí z nás sme boli za železnou oponou prvý alebo druhý krát. Štátny tréner Luděk Nosek poveril Petra Uríčka vypracovaním a nácvikom choreografie pre skupinovú zostavu 5 reprezentantov, ktorú nazvali „kolotoč“ a ktorá mala veľký divácky úspech. Po nás vystupujúci profesionál Colombo dostal iba zdvorilý potlesk.

 

Text: Peter Uríček

Foto: archív Mozolani The Fitness Authority

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články