Magazín
Bielkoviny - 25.diel seriálu
dátum: 14.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Po sérii článkov o tréningových princípoch pokračuje náš Veľký letný seriál časťami, ktoré budú zamerané na výživu. Viete k čomu všetkému sú v našom tele potrebné bielkoviny? Čítajte náš dnešný diel a dozviete sa viac.

Bielkoviny (proteiny) sú najdôležitejšou živinou, pretože sú stavebnou zložkou výstavby a znovu obnovy protoplazmy buniek a tkanív, stavebným materiálom imúnnych látok, enzýmov, časti hormónov ap. a zúčastňujú sa aj na zabezpečovaní funkcie tkanív a orgánov. Majú aj energetickú hodnotu, ale telo ju využíva len v určitých metabolických situáciách.

Základom proteínov sú aminokyseliny (AK).Biologická osobitosť bielkovín v tele človeka spočíva v tom, že ľudský organizmus si musí syntetizovať svoje vlastné proteíny z AK, z ktorých sa tvoria aj iné nebielkovinové dusíkaté látky, ako sú nukleové kyseliny, kreatín ap. AK sú deriváty cyklických a necyklických kyselín, ktoré majú na uhlíkovom reťazci naviazanú jednu alebo viac aminových skupín NH2.Pre správnu proteosyntézu je potrebné, aby bolo v tele k dispozícii dostatočné množstvo všetkých 20 AK (ich L-formy) a to esenciálnych ako aj neesenciálnych. Ľudský organizmus si nevie vytvoriť esenciálne AK, a preto ich musí prijímať zo živočíšnych a rastlinných bielkovín v potrave. Neesenciálne AK sa buď prijímajú potravou, alebo sa syntetizujú v tele človeka.

Denne sa v tele človeka z AK syntetizuje približne 250-300 g proteínov a rovnaké množstvo sa aj degraduje. V pečeni sa okrem iných bielkovín syntetizuje aj najdôležitejší proteín krvnej plazmy – albumín.