Magazín
Metóda na budovanie objemu svalstva - 23.diel seriálu
dátum: 12.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Najlepšou metódou na získanie svalovej hmoty je tzv. "objemovka". Ak ste ochotní zniesť aj určitý nárast podkožného tuku, potom je táto metóda pre vás ideálna.

Metóda na budovanie objemu svalstva

Zväčšovanie svalovej hmoty úzko súvisí s celkovým zvyšovaním telesnej hmotnosti a neobíde sa bez mierneho nárastu vrstvy depotného tuku. Nárast objemu svalov prebieha zhrubnutím svalového vlákna a zriedkavo aj zmnožením svalových vlákien-hyperplaziou. K dosiahnutiu týchto cieľov treba vyvinúť vyššiu intenzitu tréningu ako pri rozvoji sily.

Veľkosť závaží sa pohybuje okolo 65-75% maxima, čo umožňuje vykonávať viac opakovaní v sérii, bežne 8-12, niekedy aj viacej. Okrem optimálnych základných cvikov, kde je možné používať veľké záťaže sa odporúča pridávať pre každú svalovú skupinu aj jeden izolovaný cvik pre udržanie tvaru svalu. Počty sérií pre veľké svalové skupiny sa pohybujú medzi 12-15,pre malé skupiny okolo 6-10 sérií. Každá svalová skupina by mala byť precvičená raz za 3-5 dní. V prípade nedostatočného pokroku rastu svalov možno si  vybrať z celej škály podporných princípov cez princíp vynútených opakovaní, predúnavy až po rôzne princípy techniky cvičenia.