Magazín
História čs. kulturistiky – 2. časť (1969 – 1974)
dátum: 12.08.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V roku 1969 sa konali majstrovstvá ČSSR v Brne. Svojou účasťou ich poctil sám prezident IFBB Ben Weider. Tu sa urobili zásadné rozhovory pre medzinárodnú spoluprácu. Keďže bol vytvorený samostatný Československý kulturistický zväz a tým zrušené poručníctvo vzpieračskej sekcie, náš zväz oficiálne vstúpil do IFBB. V skutočnosti sa aj FIHC v roku 1968 vzdala kulturistiky a odporučila svojim členským krajinám vstúpiť do IFBB.

Výsledky šampionátu boli ovplyvnené emigráciou viacerých špičkových pretekárov do zahraničia (napríklad Juraj Višný do Švajčiarska a Juraj Pipasík do USA) ako dôsledok politických pomerov po vniknutí armád krajín Varšavskej zmluvy na územie ČSSR. V kategórii juniori do 173 cm boli tieto medailové výsledky: 1. Boris Plintovič (Lokomotíva Bratislava), 2. Jozef Štanda (Vinohrady BSP Bratislava), 3. Petr Trávnik (Tesla Brno). V kat. Juniori nad 173 cm: 1. Pavol Jakab (Lok. Bratislava), 2. Jiří Toman (Slavoj Praha), 3. Miloš Šnajdr (Slávia VŠ Plzeň). V kategórii muži do 175 cm: 1. Ladislav Szalay (Nové Zámky), 2. Petr Kypr (Tesla Brno), 3. Bohumil Divílek (Gottwaldov), muži nad 175 cm: 1. Ladislav Kléri (VSS Košice), 2. Ivan Uríček (Dunajplavba Bratislava), 3. Peter Uríček (Dunajplavba Bratislava). Na rozdiel od roku 1968 sa konali v roku 1969 aj majstrovstvá Slovenska. Výsledky na prvých miestach boli totožné s tými na šampionáte ČSSR, čo potvrdilo dominanciu pretekárov zo Slovenska.

MS 1970 v Belehrade

Rok 1970 sa niesol v znamení nášho plného zaradenia do diania svetovej federácie IFBB. Zúčastnili sme sa dokonca majstrovstiev sveta v Belehrade (vtedy ešte nazývaných Mr. Universe), kde sa konal aj vôbec prvý medzinárodný kongres IFBB s účasťou 25 krajín, ktoré prijali ústavu a zvolili si exekutívu. Z troch súťažných kategórií: do 168 cm, do 175 cm a nad 175 cm sme obsadili 3 pretekármi posledné dve s takýmto výsledkom: 7. Boris Plintovič, 11. Bohumil Divílek (obaja do 175 cm spomedzi 30 štartujúcich) a 7. Ladislav Kléri (nad 175 cm, celkom 14 súťažiacich).

M-ČSSR 1970 v Košiciach

Tieto tri mená reprezentantov ČSSR dominovali aj na 3. majstrovstvách ČSSR v Košiciach. Výsledky medailistov, juniori do 173 cm: 1.Boris Plintovič (Milex Bratislava), 2. Jozef Štanda (Milex Bratislava), 3. Juraj Lipocký (Slávia Košice), juniori nad 173 cm: 1. Miloš Šnajdr (Slávia VŠ Plzeň), 2. Vladimír Miško (Spartak Dubnica), 3. Pavol Jakab (Vihohrady Bratislava), muži do 173 cm: 1. Bohumil Divílek (Moravan Otrokovice), 2. Ján Trška (VSS Košice), 3. Ľubomír Kadlec (Vinohrady Bratislava), muži nad 173 cm: 1. Ladislav Kléri (VSS Košice), Ivan Uríček (Milex Bratislava), 3. Lorand Divald (Slávia TU Košice). Majstrami Slovenska sa stali: Plintovič, Miško, Trška a Kléri. Naši reprezentanti sa zúčastnili kulturistickej súťaže Pohár Baltyku v Poľsku, kde Šnajdr aj Divílek vyhrali svoje kategórie. Predsedom Slovenského kulturistického zväzu sa stal Štefan Gašpar, podpredsedom Jozef Mazág. Predsedom Československého kulturistického zväzu bol v rokoch 1967 – 68 Ladislav Filip, ale od 1969 opäť Vojtěch Fiala, podpredsedom Gašpar, ďalší slovenskí zástupcovia viedli najdôležitejšie komisie: Alexander Bačinský trénersko-metodickú (prakticky to vtedy znamenalo, že bol aj štátnym trénerom), Alexander Kautnik technicko-rozhodcovskú a Dušan Filo zdravotnú.

MS 1971 v Paríži

Na majstrovstvá sveta do Paríža v roku 1971 sme vyslali opäť troch pretekárov, ktorých výsledky už neboli také dobré ako v roku 1970. V kat. do 173 cm skončil Marián Juráš na 12. mieste a v kat. nad 173 cm Ladislav Kléri na 9. mieste a Vladimír Miško na 20. mieste.

M-ČSSR 1971 v Stříbre

Majstrovstvá ČSSR 1971 v Stříbre priniesli tieto výsledky: juniori do 173 cm: 1. Boris Plintovič (Milex Bratislava), 2. Jozef Štanda (Milex Bratislava), 3. Ladislav Čačo (VSS Košice), juniori nad 173 cm: 1. Vladimír Miško (Milex Bratislava), Juraj Lipocký (Slávia Košice), 3. Alois Pek (Sandow Mariánske Lázne), muži do 173 cm: 1. Marián Juráš (Vihohrady Bratislava), 2. Ján Lamper (Biotika Slov. Ľupča), 3. Bohumil Divílek (Moravan Otrokovice), muži nad 173 cm: Ladislav Kléri (VSS Košice), 2. Jaroslav Satina (Start Ostrava), 3. Pavel Nesnídal (Slávia VŠ Plzeň). Majstrami Slovenska sa stali: Plintovič, Miško, Lamper a Kléri. Najznámejšie pohárové súťaže boli: 5. ročníky Pohár časopisu Tréner, Cena Sandow Mariánske Lázne a Cena Orlických hor, ako aj 3.ročník Pohár mesta Zvolen. Z medzinárodných súťaží s účasťou našich reprezentantov bola významná súťaž v Kaunase (Litovská SSR), kde sa umiestnili Juráš na 4. mieste, Kléri na 2. mieste a Satina na 4. mieste.

ME 1972

V roku 1972 sme už obsadili iba majstrovstvá Európy jediným pretekárom: Ladislav Kléri obsadil 9. miesto a Alexander Bačinský ako prvý rozhodca zo socialistických krajín na ME aj rozhodoval. Na medzinárodných pretekoch Cena Waršavy sa v kat. do 173 cm dobre umiestnili reprezentanti ČSSR: 1. Trávnik, 3. Juráš, 4. Tlapák, v kat. nad 173 cm: 1. Kléri, 3. Lipocký.

M-ČSSR 1972

Na majstrovstvách ČSSR 1972 boli už po tri výškové kategórie juniorov aj mužov. Výsledky juniorov, do 168 cm: 1. Jozef Štanda (Milex Bratislava), 2. Róbert Dantlinger (Lokomotíva Cheb), 3. Edward Folwarczny (AZ Havířov), do 175 cm: 1. Boris Plintovič (Milex Bratislava), Štefan Petrík (Slávia Nitra), 3. Jan Černý (Sandow Mar. Lázně), nad 175 cm: 1. Peter Wágner (Vinohrady Bratislava), 2. Ladislav Petro (VSS Košice), 3. Dušan Hromada (Milex Bratislava. Výsledky mužov, do 168 cm: 1. Marián Juráš (Vinohrady Bratislava), 2. Petr Tlapák (KŽ Králův Dvůr), 3. Ján Lamper (Slov. Ľupča), do 175 cm: 1. Juraj Lipocký (Slávia Košice), 2. Bohumil Divílek (Sokol Želechovice), Petr Trávnik (Tesla Brno), nad 175 cm: 1.Ladislav Kléri (VSS Košice), Jaroslav Satina (Start Ostrava), 3. Ľudovít Hrinko (Lokomotíva Rim. Sobota). Majstrami Slovenska sa stali všetci majstri ČSSR: Štanda, Plintovič, Wágner, Juráš, Lipocký a Kléri. V tomto roku sa konali prvé majstrovstvá Slovenska v kulturistike dorastencov (do 18 rokov) ešte bez následného šampionátu ČSSR. V kat. do 172 cm zvíťazil Imrich Šipoš (Vinohrady Bratislava) a nad 172 cm Miroslav Pokoželec (VSS Košice).

M-ČSSR 1973 v Brne

V roku 1973 sa konali majstrovstvá ČSSR opäť v Brne. Tentokrát to bolo bez účasti juniorov, ktorých veková kategória bola zrušená a mohli pretekať medzi mužmi. Z historického hľadiska sa mi to javí ako krok späť, pretože novovytvorená veková kategória staršieho dorastu nemohla demotiváciu juniorov vykompenzovať. Ladislav Kléri získal už svoj piaty titul majstra ČSSR a jeho medzinárodné úspechy ho robia v tomto v období najvýraznejšou postavou nielen slovenskej, ale aj československej kulturistiky. S termínom svojho sobáša ohlásil však tento bývalý futbalista koniec svojej kariéry. Výsledky M- ČSSR: kat, do 168 cm – 1. Petr Tlapák (KŽ Králův Dvůr), 2. Ladislav Čačo (VSS Košice), 3. Jozef Ferkodič (ŠK Piešťany), kat. do 175 cm – 1. Juraj Lipocký (Slávia Košice), 2. Petr Stach (Spartak Radotín), 3. Štefan Petrík (Spartak Komárno), kat. nad 175 cm – 1. Ladislav Kléri (VSS Košice), 2. Milan Popelka (Spartak Děčín), 3. Jan Černý (Sandow Mar. Lázně). Majstrami SSR boli Ladislav Čačo, Juraj Lipocký a Ladislav Kléri. V Košiciach bolo usporiadané medzištátne stretnutie ČSSR vs. Poľsko, ktoré potvrdilo dominanciu našich pretekárov - kat.do 168 cm: 1. Tlapák, 2. Čačo, 3. Sawicki, 4. Wojewoda (obaja Poľsko), kat. do 175 cm: 1. Stach, 2. Petrík, 3. Bormanski, 4. Golandzin (obaja Poľsko), kat. nad 175 cm: 1. Popelka, 2. Csinger, 3. Ptaszynski, 4. Kolecki (obaja Poľsko).

M-ČSSR 1974 v Komárne

Rok 1974 je už v znamení jednoznačného výkonnostného nástupu mnohých špičkových pretekárov, ktorí žali v ďalších rokoch úspechy aj na medzinárodnej scéne: českí kulturisti: Petr Tlapák, Petr Stach a Alois Pek a zo slovenských najmä „korunný princ“, viackrát strieborný v kat. do 174 cm Štefan Petrík, vždy za úspešným reprezentantom Petrom Stachom.

Ich súboje boli mimoriadne tesné a Štefan mal vždy aj kus smoly, že mal za súpera vtedy výnimočného borca a zostal tak iba krôčik od titulu majstra ČSSR. Ďalšími mimoriadne talentovanými pretekármi prvej polovice 70-tych rokov bol Boris Plintovič a Juraj Lipocký. Škoda len, že ich sľubná kariéra trvala veľmi krátko a zďaleka nevyčerpali svoje možnosti.

Výsledky majstrovstiev ČSSR 1974 v Komárne: kat. do 168 cm – 1. Petr Tlapák (KŽ Králův Dvůr), 2. Ladislav Čačo (VSS Košice), 3. Robert Dantlinger (Lokomotíva Cheb), kat. do 175 cm – 1. Petr Stach (Spartak Radotín), 2. Štefan Petrík (Slávia AC Komárno), 3. Pavel Nesnídal (Slávia VŠ Plzeň), kat. nad 175 cm – 1. Alois Pek (Jiskra Domažlice), 2. Milan Popelka (Spartak Děčín), 3. Ivan Uríček (Milex Bratislava). Majstrami Slovenska sa stali: Čačo, Petrík, Ivan Uríček a majstrami SR staršieho dorastu: Jozef Stanek a Peter Mikuš (obaja Vinohrady Bratislava). Na Slovensku bolo v roku 1974 registrovaných 71 oddielov.

Text: Peter Uríček