Magazín
Hečko vkladá nádeje do viacerých reprezentantov
dátum: 18.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Reprezentačný tréner pre kulturistiku Ľubomír Hečko nedávno navštívil Mozolani Trainings Fitness Club v Žiline. Tam sme si sadli za jeden stôl a ak chcete vedieť, ako sa mu momentálne pozdávajú jeho zverenci a čo očakáva od jesennej sezóny, tak si k nám môžete prisadnúť.

Vráťte sa trochu ešte k medailovej úrode na ME 2013 v Kišiňove...
Z našej strany to bol veľmi vydarený šampionát. Traja Slováci sa stali majstrami Európy – Miro Škadra, Ján Soták a klasik Patrik Štiglic. Keby Majo Čambal nemal zdravotné problémy, mohol vyhrať "absolutku", ale všetci dobre vieme, že vo finiši prípravy ochorel. Česť a sláva mu, že aj v takom stave tieto preteky zvládol kvalitne a vybojoval si titul vicemajstra Európy.

Čambal sa po európskom šampionáte vyjadril, že v amatérskej kulturistike už nemá motiváciu a chce prejsť k profíkom. Čo vy na to?
Priamo v dejisku ME mi ohlásil, že končí medzi amatérmi a chce skúsiť profesionálnu kulturistiku. Budem mu držať palce. Pokiaľ mám dobré informácie, prvú súťaž v profi-tábore ba mal absolvovať práve v Žiline na Mozolani Pro Classic 2014.

Slovenskí reprezentanti sú v príprave na jesenné MS v Maroku (7. – 11. 11.). Na prvom reprezentačnom zraze 22. júna ste s niektorými z nich neboli spokojný...
Do MS zostáva pomerne dosť času. Viem, že chlapci, ktorí mali na zraze rezervy, to ešte dobehnú a budú dobre pripravení. Napríklad s Peťom Tatarkom, ktorý má rýchly metabolizmus, počítame, že sa na MS umiestni dosť vysoko. Ani Peťo Kokoška sa mi vtedy moc nepáčil, ale bol som s ním nedávno a už je na tom lepšie. Určite sa o dobré výsledky pokúsia aj ďalší, ktorí sú v hre – aktuálny majster Európy Miro Škadra a úradujúci majster sveta Igor Kočiš. Od neho, ako šesťnásobného svetového šampióna, sa znovu čaká najlepšie umiestnenie. Čo sa týka klasikov, tu máme dve želiezka v ohni. Sú to úradujúci majster sveta Ľuboš Maliňák a Žilinčan Tomáš Tabačiar. Do oboch budeme vkladať veľké nádeje na MS v Rakúsku (15. – 18. 11. v St. Pőltene).

Váhoví kulturisti si na MS zmerajú sily v arabskej krajine.
Arabské krajiny sú silné, ale vlani bolo Slovensko najlepšie v kulturistike. Prečo by sme si to nemohli s Arabmi rozdať a trebárs ich na pódiu aj poraziť...? Trénera reprezentácie robím od roku 1999 a – najlepšie, ako vie. Za ten čas som si už zvykol na to, že vždy sa od našej výpravy očakávajú úspechy. So širšou reprezentáciou pracujeme počas celej prípravy, či už na jar alebo jeseň. Nominujeme len tých, ktorí majú šancu byť minimálne vo finále, prípadne na medailovej priečke. Chlapcov, ktorí na to ešte nemajú, sledujeme a keď príde ich čas, zoberieme ich vonku na súťaže.

Slovensko je úspešnejšie v kulturistike ako Česko. Prečo?
Podľa mňa, my sme súdržnejší ako naši českí kolegovia. V Česku sa to dosť drobí. Mám pocit, ako keby tam každý chcel byť vo vedení federácie, ale to sa nedá. Naša asociácia pomáha pretekárom, platí im náklady spojené s účasťou na ME a MS. Môžeme to robiť aj preto, že dostávame dotácie z ministerstva školstva. V Česku to nemajú a treba si položiť otázku, prečo...

Ide to zrejme ruka v ruke s výsledkami.
Presne tak. Nemajú výsledky, nemajú dotácie. My máme jedno i druhé. Každoročne obhajujeme svoje pozície a zatiaľ sa nám to darí. Verím, že tak bude aj naďalej. Máme to dobre nasmerované. Vedenie našej asociácie ide za jasnými cieľmi. Našou výhodou je aj to, že máme aj takých pretekárov, ako Škadra, Soták, Štiglic – nechcem povedať druhého sledu – o ktorých sa doteraz na "Európe" a "svete" veľa nevedelo a ktorí napriek tomu dokázali na ME 2013 získať zlato.

Do Žiliny ste na natáčanie tréningových videí priviedli troch svojich zverencov, fitnesku Dominiku Multáňovú, klasického kulturistu Ľuboša Maliňáka a juniorského kulturistu Vladimíra Holotu. Ako sa vám javia?
Dominika je jednou z najlepších fitnesiek na Slovensku. Vždy, keď štartuje na medzinárodnom fóre, donesie jednu z medailí. Je to veľmi ctižiadostivá pretekárka a takých je veľmi málo. Momentálne som jej sparingpartnerom. Verím, že na MS 2013 príjemne prekvapí. V tomto roku nabrala dosť svalovej hmoty a dúfam, že to zúročí na pódiu. Ľuboš je tiež veľmi ctižiadostivý pretekár, v minulosti som mu robil sparingpartnera. Hoci obhájiť je vždy ťažšie ako získať, urobíme všetko pre to, aby obhájil titul majstra v klasickej kulturistike zo Sofie. Vlado je mladý perspektívny pretekár. Žiaľ, zatiaľ nedokáže na pódiu predať to, čo je v ňom. Ak odstráni tento svoj hendikep, na čom popracujeme spolu v súčinnosti s trénerom juniorskej reprezentácie Peťom Meškom, bude to v jeho prospech. Je to veľký talent.

V máji 2014 sa v Žiline uskutoční Mozolani Pro Classic. Čo vy na to?
Podporujem to a držím Andymu palce. Trochu sa pochválim, pri prvom Mozolani Classic som pomáhal Andymu. Som rád, že som stál pri zrode tohto podujatie, ktoré stále napreduje. Priaznivci kulturistiky určite ocenia, že v Žiline bude prvý raz v rámci Mozolani Classic aj profesionálnu súťaž.

Ľubomír Chochula