Magazín
Report z reprezentačného zrazu žien
dátum: 18.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Prvý reprezentačný zraz žien v rámci jesennej sezóny bol v sobotu 12. júla v Bánovciach nad Bebravou. Zúčastnilo sa ho 15 pretekárok. Na zraz mohol prísť každý, kto má ambíciu venovať sa tomuto športu zodpovedne a na určitej úrovni.

 

Otvorený zraz

Reprezentačný zraz je otvorenou záležitosťou. Ako povedal štátny tréner Ľuboš Matejička, každá má rovnakú šancu, nikto nie je preferovaný, každá sa môže prísť ukázať. Dievčatá sa nemusia ničoho obávať. Aj také, ktoré sa iba hľadajú alebo majú nejaké rezervy, tak zraz im poslúži na to, aby im ľudia zo SAKFST povedali, ako musia svoju postavu upraviť, ako musia zmeniť celý svoj životný štýl a životosprávu. Zo známejších pretekárok uvedieme, že reprezentačného zrazu sa zúčastnili fitnesky, Dominika Multáňová a Barbora Sečkárová-Bunčáková, bodyfitnesky Adela Ondrejovičová, Elena Masaryková, Ivana Šarišská, Zuzana Kačunová, bikiny fitnesky Jana Milová, Stanislava Prítrská, Monika Rosenbergerová, Valéria Marčišovská, z kategórie physique Eva Horváthová.

 Štátny tréner Ľuboš Matejička

„Vzhľadom na to obdobie, koľko zostáva do nominačných pretekov, ktoré budú 5. októbra v Žiline, boli dievčatá v dobrej forme. Som rád, lebo niekoľko rokov predtým bývali v tomto čase rôzne katastrofy. Chvalabohu sa to už nekoná, dievčatá si to uvedomili. Mali sme osobné pohovory, všetko sme si pozreli, zhodnotili. Na zraz prišlo menej dievčat, ako som očakával, bolo ich len 15, myslel som, že ich bude aspoň 25, ale mnohé sa ospravedlnili, niektoré majú zdravotný problém, niektoré sú na dovolenkách – verím, že aj na tých dovolenkách sa dievčatá pripravujú – takže prvý zraz bol trochu oklieštený. Celkovo som spokojný.“

 

Miestenky na MS v Montreale

Ako naznačil Ľuboš Matejička, počet štartujúcich na MS je živá téma. On osobne bude navrhovať osem žien. Na VV SAKFST túto otázku preberali a dohodli sa, že na MS do Montrealu by malo ísť 6 – 8 pretekárok zo Slovenska. Zatiaľ nikto nevie, ako to bude rozložené, ale pri ôsmich by to pokojne mohlo byť aj takto – dve fitnesky, dve bodyfitnesky, tri bikiny fitnesky a jedna vo physique. „Chavalabohu máme taký dobrý pestrý a mnohočlenný tím, že bude z čoho vyberať,“ poznamenal Ľuboš Matejička. Je tu však jedna dilema, ktorú treba vyriešiť. V čase konania nominačnej súťaže žien na MS (uskutoční sa pod názvom Mozolani Fitness Cup 5. 10.) budú naše najlepšie juniorky súťažiť na juniorských MS v Mexiku. Určite sa to asociácia bude snažiť vyriešiť k spokojnosti všetkých, aby sa žiadna z dievčat necítila byť ukrivdená. „Všetko sa dá. Nemám rád myšlienku, že to sa nedá. Uvidíme, ako to dopadne, ako budú vyzerať, akú budú mať formu. To, že v tom období budú na JMS v Mexiku, to nehrá úlohu“, dodal Ľuboš Matejička. Otvorená je aj možnosť štartovať na MS z B-tímu, tieto pretekárky by si museli celý výjazd hradiť zo svojho a v prípade medailového umiestnenia im asociácia náklady preplatí. Ale aj tu platí, že pretekárka B-tímu musí mať požadovanú výkonnosť a nebyť iba turistkou!

Viceprezident SAKFST Dušan Matušík

„Bol to prvý zraz, ktorý bol testovací. Boli tu aj dievčatá, ktoré nie sú ani v širšom reprezentačnom kádri. Zraz splnil účel. Špičku, ktorú máme, sa ukazuje ako veľmi dobre pripravená, uvidíme, ako im forma pôjde ďalej. Dievčatá vedia, čo majú robiť, mali osobné pohovory so štátnym trénerom, kde im bolo jasne vysvetlené, ako ďalej pokračovať, aby forma im stúpala. V dobrom svetle sa na zraze predstavila Adela Ondrejovičová, Barbora Sečkárová-Bunčáková takisto, Dominika Multáňová mala určité rezervy, z bikinárok sa ukazuje, že dobre bude pripravená Stanislava Prítrská. Ale veľa napovie ten ďalší zraz, lebo mnohé dievčatá sú ešte v objemovo-tvarovacom tréningu.“

Ďalší zraz 9. augusta

V tejto fáze prípravy ešte nie je rozhodujúce, kto ako vyzerá, to bude kľúčové koncom septembra a začiatkom októbra. Vtedy sa bude lámať chlieb. Najbližší reprezentačný zraz bude 9. augusta o 10.00 h v Bánovciach nad Bebravou. Vtedy by sme mali vidieť ďalší pokrok, ktorý dievčatá za to obdobie urobia.

 

Ľubomír Chochula