Magazín
Princíp izotonického cvičenia - 5.diel seriálu
dátum: 10.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Viete aký je rozdiel medzi izotonickým a izometrickým cvičením?Ak nie,pozorne čítajte nový diel nášho seriálu,v ktorom sa aj mimo iného dozviete, prečo je potrebné svaly pri cvičení zmiasť.

Princíp izotonického cvičenia

Je to najzakladanejší princíp kulturistického tréningu, pretože sa uplatňuje bežne v každom opakovaní všetkých cvikov. Izotonické cvičenie, čiže dynamická práca je taká práca, keď sval pri svojom výkone súčasne skracuje svoju dĺžku. Inak povedané, mení sa dĺžka svalu bez zmeny svalového napätia.

Princíp statického napätia (izometria)

Jeho podstata spočíva vo zvyšovaní svalového napätia bez zmeny dĺžky svalu. Prakticky to znamená tlak alebo ťah zariadenia, predmetu, ktorý nie je v pohybe, s vedomým vyvíjaním maximálneho napätia vo svaloch. Môže to byť držanie závažia, odporu v hociktorej fáze pohybu, vo vrchole pohybu, tlačenie proti napr. stene, tlačenie jednej ruky proti druhej, ale aj samotné kulturistické pozície sú izometriou. Najlepšie výsledky sa dosahujú, keď sa využíva tento poznatok v bode, keď je sval na vrchole napätia. V tomto bode je treba držať váhu na niekoľko sekúnd.

Tento princíp slúži pre zväčšenie a ostrejšie vyrysovanie svalstva, ale môže byť aplikovaný aj pre rozvoj sily.  

Princíp zmätenia svalov

Súčasťou zabezpečenia stáleho rastu svalov je nedovoliť telu plne sa adaptovať na špecifický tréningový program. Svaly by sa nemali nikdy úplne prispôsobiť – pre rast potrebujú stres. Keď sa organizmus zaťažuje dlhšiu dobu rovnakým spôsobom, prejaví sa to stagnáciou vo svalovom raste.

Preto je potrebné meniť cviky, počty sérií a opakovaní a uhly pôsobenia na svaly, stresovať ich a nedovoliť  im prispôsobiť sa. Tento spôsob je vhodný používať len v čase stagnácie rastu svalstva. V prípade príliš častého používania tohto princípu sa im totiž bráni postupne zvyšovať záťaž, dôležitú pre ďalší rast.

-lr-