Magazín
Veronika si zlepšila chrbát, Mexiko ju láka
dátum: 10.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Na juniorskom reprezentačnom zraze v Bánovciach nad Bebravou bola Veronika Guľášová v celkom dobrej forme vzhľadom na to, že mala mesiac po svojej poslednej súťaži v jarnej sezóne, ktorou bola Amateur Olympia Europe v Prahe. V jesennej sezóne má jasný cieľ, nominovať sa na juniorské majstrovstvá sveta a získať tam jednu z medailí.

 

FORMA NA ZRAZE

Reprezentační tréneri mi na zraze povedali, že je to celkom dobré. Že som si zlepšila chrbát a z toho sa veľmi teším. Vždy na zraz idem s takou obavou, očakávam skôr to, že mi niečo vytknú, ale na toto obdobie je to fajn. Jarnú sezónu som skončila iba nedávno (6. júna), ale nestihla som sa vyjesť, udržiavam sa a dávam si veľký pozor na to, čo zjem.

 

PAUZA PO SEZÓNE

Som workoholik po mojich rodičoch. Milujem aktívny životný štýl, cvičenie a všetko, čo s tým súvisí. V podstate sa dá povedať, že ja oddychujem, keď cvičím. Cvičenie potrebujem k životu. Zistila som, že ma to veľmi napĺňa. Pomaly si už neviem ani jeden deň bez tréningu predstaviť. Čo sa týka cvičenia, nemala som nejakú prestávku.

 

SÚSTREDENIE PRI MORI

V júni sme mali týždňové reprezentačné sústredenie v Chorvátsku. Jarná sezóna bola poriadne dlhá, už som bola dosť vyčerpaná, preto toto sústredenie prišlo vhod. Bolo tam super, teda až na to, že ja som vtedy prežívala hektické obdobie. Mala som pred sebou najťažšie skúšky. Externe totiž študujem na Ústave telesnej výchovy a športu, ktorý patrí pod Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika. Mojím študijným odborom je šport a rekreácia. To Chorvátsko som využila na učenie. Niekoľko hodín z každého dňa som bola zahĺbená do kníh. Takže so mnou nebola až taká ideálna komunikácia. Bol tam so mnou môj priateľ a jemu som sa nemohla venovala, ako by som chcela, čo ma mrzí, lebo stále som bola nad tými knihami, ale inak to nešlo. Keď chcete študovať, rozvíjať štúdium a svoju osobnosť, potom sa musíte podľa toho zariadiť. Som rada, že to učenie nebolo zbytočné. Úspešne som sa prebojovala do tretieho ročníka, ale bolo to fakt náročné.

 

TRÉNINGOVÝ SPLIT

Momentálne trénujem šesť dní v týždni a voľný deň mám v nedeľu. Takto budem pokračovať aj auguste. Cvičenie ma stále baví. Niekedy, keď som unavená, tak split upravím na 5 + 1. Akurát minulý týždeň (rozhovor sme robili 5. júla – pozn. red.) som to trochu modifikovala. Musela som absolvovať cykloturistický kurz v Danišovciach, keďže to bola zápočtová skúška. Jazdili sme 50 km denne, nohy dostali poriadne zabrať. Myslela som si, že mám kondičku, veď som osobná trénerka, ale... Svaly vládzu pri tých silových cvičeniach, keď ich na pár sekúnd zaťažíte, ale na dlhé trate, na to treba mať inú kondičku.

 

 

STRAVOVANIE

Keby som prestala cvičiť a prestala by som sa zdravo stravovať, moje telo by dostalo šok a išlo by sa zblázniť. Na čo je to dobré?! Sem-tam si niečo doprajem, raz za dva týždne, ale vôbec to nepreháňam. Po niektorých jedlách mám ťažko na žalúdku. Nemôžem si dovoliť jesť nejaké hlúposti. Nie je vhodné zbytočne zaťažovať trávenie. Od augusta začnem s úpravou stravy, stiahnem rýchle cukry... Mám rada ryby, morské plody, mäsko, ako prílohu jem ryžu alebo basmati, ryžové cestoviny môžem tiež, ale zemiaky ani batany nejem. Inak vypúšťam všetko, čo obsahuje laktózu a lepok. Tieto veci dávam úplne preč.

 

ŠAMPIONÁT V MEXIKU

Dejisko juniorských majstrovstiev sveta Mexiko (3. – 6. 10.) je veľmi zaujímavou destináciou. Chcem na nominačnej súťaži v Dubnici (27. 9.) potvrdiť ambície štartovať na tomto šampionáte. V minulosti som si hlavu pred súťažou zaťažovala myšlienkami o tom, ako skončím, pozerala som si štartovú listinu, súperky. Teraz hľadím len dopredu, na svoj cieľ a viac-menej si nevšímam okolie. Zistila som, že mi to prospieva. Všetko je to o psychike človeka. V tomto športe nemôže byť človek skromný, to sa nedá. Keď si nebude veriť, tak neuspeje, hlavne v bikinách je prezentácia veľmi dôležitá. Keby som bola na pódiu skleslá a hanblivá, tak si ma rozhodcovia nevšimnú. Treba mať sebavedomie. Na jesenných JMS by som chcela získať medailu a nadviazať tak na úspechy v jarnej sezóne (bronz na juniorských ME 2014 a bronz na ME 2014 žien v Santa Susanne – pozn. red.).

 

Ľubomír Chochula