Magazín
Princíp prekrvenia - 3. diel seriálu
dátum: 06.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
V predchádzajúcej časti nášho seriálu ste sa dozvedeli, čo sú série a opakovania. V dnešnej časti sa dozviete, prečo je potrebné svaly pri cvičení prekrviť, a ktoré princípy vám pri tom pomôžu.

Princíp prekrvenia

Počas tréningu sa vháňa do pracujúceho svalu krv, ktorá privádza kyslík, výživné a energetické látky, ako aj odvádza metabolické a odpadné látky. Pravidelným a správnym tréningom si vybudujeme vo svalovom tkanive bohaté riečište krvných vlásočníc, až o 45% väčšie ako pri nečinných svaloch.

Hlavná zásada princípu prekrvenia je udržať svaly vymedzenej oblasti prekrvené počas dostatočne dlhého časového úseku, čo nielen zvyšuje počet krvných vlásočníc vo svale, ale tiež urýchľuje rast samotného svalového tkaniva. Znamená to teda sústrediť sa po určitý čas iba na jednu svalovú skupinu, ktorú zaťažujeme viacerými sériami rôznych cvikov súvisle, a až potom prejdeme na precvičovanie ďalšej svalovej skupiny.

Princíp sekvencií – P.H.A.(peripheral hearth action)

Názov tohto princípu je anglickou skratkou, ktorá znamená obvodovú činnosť srdca. Tým je myslené to, že krv je v jednej sekvencii vždy hnaná na od seba vzdialené, čo najodľahlejšie miesta tela. Tým je daná aj úloha tohto princípu, ktorý je opačného charakteru ako princíp prekrvenia, teda žiadne maximálne prekrvovanie svalu, ale maximálna činnosť srdca, ktoré pumpuje krv dookola po obvodových svalových skupinách.

Sekvencia je zvláštny druh kombinácie cvikov, v ktorej sú obsiahnuté cviky na všetky hlavné svalové skupiny, ktoré sú za sebou radené tak, aby boli na vždy odľahlé svalové skupiny. Počet cvikov v sekvencii je 5 -6,výnimočne aj viac. Pre dôkladné precvičenie všetkých svalových skupín je treba viac druhov sekvencií z rôznych cvikov a rôznych kombinácií svalových skupín. Každá sekvencia sa považuje za jednu sériu s následným odpočinkom a musí sa niekoľkokrát opakovať aj s oddychovými pauzami. Medzi cvikmi v sekvencii samotnej sú prestávky iba na prechod od jedného stanoviska na ďalšie.

Využívanie tohto princípu predpokladá maximálnu vytrvalosť a dostatočnú trénovanosť a je možné aplikovať ho na celkové odbúravanie depotného tuku, zvyšovanie vytrvalosti, trénovanosti a fyzickej kondície. Nie je vhodný pre optimálny rast svalstva.

-lr-