Magazín
Veľký letný seriál 1.diel, Princíp rozcvičenia
dátum: 04.07.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Cviky a triky, tréningové princípy a metódy, všetko nové a staré, všetko čo funguje - o tom je veľký letný seriál, ktorý sme pre vás pripravili.

Dnešný prvým diel nášho letného seriálu začíname všeobecnými princpími, ktoré v posilňovni aplikujú aj profesionálni kulturisti. Žiaľ, len máloktorý začínajúci cvičenec pozorne dbá na prvý základný princíp, ktorý by sa mal vykonávať pred začiatkom každého tréningu. S pomocou tohto princípu svaly dokonale pripravíte na tréningové zaťaženie a vyhnete sa možným zraneniam.  

Princíp rozcvičenia, zahriatia

Jeho úlohou je pripraviť organizmus na tréningové zaťaženie.Je potrebné ľahkou činnosťou, postupne podporiť metabolický proces, zvýšiť teplotu svalov a šliach. Na začiatku každého tréningu je potrebné venovať 5 až 10 minút intenzívnemu cvičeniu ľahkých švihových cvikov ako je vystieranie, ohýbanie, krúženie a podobne. Môžeme tiež zaradiť krátku aeróbnu činnosť na stacionárnych trenažéroch. Potrebná zložka rozcvičenia je aj strečing svalstva celého tela.

Toto je všeobecná časť rozcvičenia a jej úlohou je uviesť do činnosti všetky fyziologické procesy pred nástupom do cvičenia so záťažou. Špeciálnou časťou rozcvičenia je potom cielený strečing tej svalovej skupiny, ktorú ideme práve precvičovať. Počítame do nej aj prvé dve série prvého cviku na určenú svalovú skupinu vykonávané s ľahšou záťažou tak, aby sme dokázali urobiť viac opakovaní a predišli zraneniu šliach a svalov. Až v tretej alebo štvrtej sérii môžeme vynaložiť maximálne úsilie.

Rozcvičenie je veľmi dôležité pre každého, ale mimoriadne potrebné pre začiatočníkov, dorastencov, seniorov a zdravotne problémových cvičencov.

-lr-