Magazín
Tri otázky pre kulturistu Miroslava Škadru
dátum: 30.06.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant SAKFST Miroslav Škadra dosiahol na vlaňajších majstrovstvách Európy v moldavskom Kišiňove svoj najväčší športový úspech, keď sa stal šampiónom starého kontinentu v kategórii do 70 kg. O tom, že to nebolo dielom náhody, svedčí bronz na ME 2014 v Santa Susanne. Odpovedal na tri otázky od našich čitateľov, ktorí sa na rozdiel od neho nevenujú športu vrcholovo.

 

Riziko pri cvičení s vlastnou váhou – áno, alebo nie?

Pri cvičení s vlastnou váhou si nemáte ako ublížiť, keď sa poriadne pred tréningom rozcvičíte a roztiahnete si svalstvo alebo ľudovo povedané, zahrejete sa. Spravidla každý tréning si vyžaduje prvotné zahriatie, ktoré slúži na prekrvenie svalov. Netreba podceňovať rozcvičku pred tréningom. Ak budete vykonávať cviky s vlastnou váhou technicky správne, nehrozí prakticky žiadne zranenie, keďže všetky zranenia vznikajú z neúmerného preťaženia svalov, kĺbov a úponov.

 

Tréning ráno – áno alebo nie?

Nedá sa na to jednoznačne odpovedať. Musíme si ujasniť, čo to znamená ranné cvičenie. Ak budeme rozprávať o rannom cvičení ako o kardii, to znamená pohodový klus na 5 km alebo pol hodina na stacionárnom bicykli, prípadne steper ráno na lačno, tak súhlasím, že je toto cvičenie vhodné na naštartovanie metabolizmu. Čo sa týka klasického silového tréningu, vôbec by som ho neodporúčal robiť ráno. Z vlastných skúseností viem, že najlepší silový tréning som vždy absolvoval medzi 15.00 h – 17.00 h. Vtedy bolo telo dostatočne rozhýbané a nabudené na výkon z celodennej aktivity.

 

Crossfit – áno, alebo nie?

Pre niekoho, keď rozprávame o nevýhodách crossfitu, to môžu byť paradoxne výhody a zasa naopak, výhody nevýhodami. Všetko je to uhol pohľadu, podľa toho, čo človek od toho očakáva. Typický mohutný kulturista bude vidieť v crossfite len nevýhody. Výhody crossfitu ja osobne vidím v tom, že človek získa rýchlosť, obratnosť, kondíciu, pohybovú všestrannosť, určité vyformovanie postavy. Myslím si, že sa tým dá zvýšiť sebavedomie, celkovo zlepšiť fyzickú a psychickú pohodu, pričom riziko zranenia nie je veľké. Keďže crossfit rozvíja všestrannú pohybovú kondíciu, ako nevýhoda môže byť to, že človek nedosiahne maximálny výkon v jednotlivých disciplínach, keďže výkony v jednotlivých disciplínach sú podmienené tým, že sa treba maximálne sústrediť a trénovať len na jednu disciplínu. Takže crosfiťák sa musí zmieriť s tým, že síce bude dobre kondične vyspelý, ale nikdy nebude najlepší bežec, powerlifter, kulturista, atď.

 

Ľubomír Chochula

Foto: Pavel Grmolec