Magazín
Tri otázky pre Barboru Sečkárovú-Bunčákovú
dátum: 30.06.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Veľa dievčat chce mať postavu ako fitnesky, ale to sa nedá len tak. Svoje o tom vie pretekárka SAKFST Barbora Sečkárová-Bunčáková (Mozolani The Fitness Authority), absolútna majsterka Európy vo fitness v roku 2013 a bronzová medailistka z ME 2014 vo fitness nad 163 cm i z Olympia Amateur Europe 2014, ktorá odpovedala na tri otázky od našich čitateliek.

 

Dá sa trénovať aj doma?

Samozrejme, že áno. V podstate neexistuje svalová partia, ktorá by sa nedala precvičiť doma. Aké cviky sú na to vhodné? To je veľmi obšírna otázka. Záleží na tom, akú partiu si chcete precvičiť a aký je váš cieľ. Vo všeobecnosti platí veľa opakovaní s ľahkou váhou – telo sa rysuje (zbavuje sa tuku) a menej opakovaní so záťažou – budujeme si svalstvo. V dnešnej dobe sú k dispozícii rôzne cvičebné pomôcky aj na doma ako napríklad expandery, rotana, jedoručky, trx atď. A vďaka tomu je možné absolvovať kvalitný tréning doma.

 

Ako dosiahnuť štíhle stehná a pevný zadok?

Ako som spomenula, k štíhlosti sa dopracujeme gigantickými sériami. Príklad: 50 hlbokých drepov s vytočenými špičkami (na široko), po 20 výpadov dozadu na každú nohu,50-krát zdvihnutie panvy (v ľahu na chrbte) s pol sekundovou prestávkou hore, 50-krát vykopnutie nohy s pauzou hore, pätu tlačiť do stropu (východzia pozícia – kľak na štyroch). Ak toto všetko zopakujete 3 až 4-krát a pridáte k tomu kardio aspoň 30 až 45 minút, potom sa výsledok zaručene dostaví. Ale za predpokladu, že si upravíte aj stravu a budete cvičiť na začiatok aspoň 3-krát týždenne.

 

Aká ma byť frekvencia cvičenia...?

To je takisto veľmi široká otázka. Ide o to, čo chcete docieliť a aká je vaša východzia pozícia. Či vám ide o rast svalov, zlepšenie kondičky, vyformovanie postavy, prípravu na súťaž. Každý cieľ má inú frekvenciu. Predpokladám teda, že ide o vyformovanie začiatočníka s jemnou nadváhou. Začať treba pomalšie a postupne záťaž pridávať. Odporúčam dostať sa na intenzitu 2+1 (dva dni tréning, deň voľno). Ak patríte k tým ženám, ktoré chodia do práce a starajú sa o rodinu, tak pri tejto intenzite môžete očakávať dobré výsledky.

 

Ľubomír Chochula