Magazín
Zelený čaj a jeho výhody
dátum: 19.06.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Zelený čaj má naše telo veľmi pozitívne účinky. Viete však, ako nám zelený čaj naozaj pomáha?

Keď sa povie Camellia sinensis, málokomu tento názov niečo hovorí. Ale ak sa povie čaj, nenájde sa veľa ľudí, ktorí by tento nápoj nevyskúšali. Práve listy Camellie sinesis po namočení do horúcej vody poskytujú tento osviežujúci nápoj. Existuje nespočetné množstvo druhov čaju, pričom veľkej popularite sa dostáva v poslednej dobe práve zelenému čaju.

Zelený čaj je skvelou alternatívou kávy. Každá šálka zeleného čaju obsahuje v rozmedzí 35 až 100 miligramov kofeínu, v závislosti od toho, ako dlho boli listy lúhované. Zelený čaj je tiež skvelým zdrojom antioxidantov zvaných katechíny, ktoré pomáhajú podporovať funkciu imunitného systému, zlepšujú kardiovaskulárnu činnosť a podporujú spaľovanie tukov.

Početné štúdie ukazujú, že pravidelná konzumácia zeleného čaju má pozitívny vplyv na celkový zdravotný stav. Dokonca aj forme doplnku výživy,môže byť zelený čaj účinným prostriedkom v zlepšení vašich stravovacích návykov, najmä ak je vašim cieľom strata tuku. Základným rozdielom medzi pitím čaju a zeleným čajom vo forme tabletiek je dávkovanie.

Ak sa rozhodnete brať extrakt zo zeleného čaju ako doplnok výživy, je potrebné brať do úvahy niekoľko faktov. Extrakt zo zeleného čaju funguje ako spaľovač tuku prostredníctvom zložitých mechanizmov, ktoré zahŕňajú funkcie katechínov a kofeínu. Ich spoluúčinok má za dôsledok produkciu noradrenalínu, ktorý vám dodá pocit nabudenia, a tým aj väčšiu energiu do tréningu.

Potencionálny efekt spaľovania tukov spočíva v prijatí 400 až 500 miligramov katechínov denne, čo je asi 4 až 5 šálok silne vylúhovaného čaju. Ďalší problém, ktorý je potrebné brať do úvahy je ten, že ak chceme dosiahnuť účinok spaľovania tukov, užívateľ nesmie byť silne rezistentný na kofeín. Inými slovami, ak ste zvyknutí piť 3 šálky kofeínových nápojov denne, nemusí sa na vás účinok spaľovania tukov zo zeleného čaju až tak prejaviť.

Ak sa aj napriek tomu rozhodnete zaradiť doplnky extraktu zo zeleného čaju do vášho denného režimu, uistite sa, že pijete dostatok vody. Kofeín a niektoré zložky v doplnkoch sú diuretiká. Vo forme piluliek ich môžete užívať spolu s jedlom alebo mimo neho. Avšak, ak chcete maximalizovať ich účinok, mali byť ste ich užívať spolu s rybím olejom a kvercetínom. Obe tieto živiny majú synergický účinok a pomáhajú zvyšovať účinky zeleného čaju.

Ako pri iných doplnkoch, aj pri zelenom čaji je potreba byť obozretní. Každý človek môže zažiť inú odpoveď na pitie zeleného čaju, rovnako ako je to pri pití kávy. U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť intolerancia na niektoré látky v zelenom čaji. Môže u nich dôjsť k náhlemu búšeniu srdca, úzkosti a iným nepríjemnostiam. Ak sa niečo podobné vyskytne aj u vás, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.  Nezabúdajte, že zelený čaj je stimulant. Preto, ak užívate jeho extrakt, skontrolujte si dávkovanie a dodržujte denné odporúčanie. V niektorých prípadoch došlo pri extrémne vysokej spotrebe k nepríjemným žalúdočným problémom. Užívajte preto tento doplnok múdro a počúvajte svoje telo.

Extrakt zo zeleného čaju býva zvyčajne izolovaná forma jedného alebo viacerých katechínov, z ktorých najsilnejší je ECGC. Všeobecne platí, že všetky doplnky uvádzané ako „extrakt zo zeleného čaju“, môžu obsahovať čokoľvek. Od významného množstva ECGC, až po obyčajné čajové lístky vo forme kapsúl. Väčšina extraktov zo zeleného čaju obsahuje 50 % ECGC, ale neexistuje žiadne štandardizované zloženie takýchto extraktov. Treba preto pozorne čítať etiketu produktu, a zistiť si, koľko miligramov ECGC jedna kapsula extraktu obsahuje.  

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)