Magazín
Príbeh Marušky, po tehotenstve sa chce vrátiť do fitka
dátum: 17.06.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Mária Rusnáková sa dlho nevedela zbaviť nadbytočných kilogramov. Skutočný progres zaznamenala až keď nadviazala spoluprácu s trénerom Norbertom Zajacom. Pravidelný tréning a jedálny lístok šitý na mieru urobili svoje. Momentálne má síce zasa o niečo viac, ale to je v poriadku, keďže sa nachádza v siedmom mesiaci tehotenstva. Cvičiť už teda nemôže, ale po určitom čase sa chce k aktívnemu životnému štýlu vrátiť.

Mária Rusnáková vyzerala pred 10 rokmi úplne inak ako na konci roka 2013.

 

Chudnutie zo 138 na 62 kg

V roku 2004 vážila Maruška alarmujúcich 138 kg. „Z otcovej i maminej strany mám určité genetické predpoklady na priberanie, mám pomalý metabolizmus a s tým sa treba popasovať. Pokiaľ som nenastúpila do práce, tá moja nadváha mi až tak veľmi neprekážala, ale potom mi to už nebolo jedno. Vtedy som sa rozhodla, že schudnem. Začala som diétami, úpravou stravy a doplnkami výživy, ale bolo to bez cvičenia. Moja váha sa zastavila na hranici okolo 95 kg. Túto váhu som si držala päť rokov. Viac dolu to nešlo. Pochopila som, že iba stravou sa už nedokážem posunúť ďalej. Bol najvyšší čas zaradiť do svojho života aj pravidelný pohyb. V marci 2011 som začala cvičiť v Mozolani Fitness Clube pod vedením Nora. Spočiatku to bolo ťažké, s dodržiavaním stravy som nemala problém, ale nevládala som, moje telo bolo úplne slabé. Postupne som sa však do toho dostala. Trénovala som minimálne trikrát a maximálne šesťkrát týždenne, niekedy aj dvojfázovo, pričom sme ešte viac upravili stravu. Spolupráca s Norom bola perfektná a vďačím mu naozaj za veľa. V decembri 2013 pred mojím tehotenstvom som mala váhu 62 kg.“

 

Motivácia a životný štýl

Maruška sa vo fitku cítila dobre, spolupráca s trénerom prinášala výsledky a to bola najlepšia satisfakcia za celé úsilie. „Veľmi sa mi páčilo, keď sme cvičili s ťažkými váhami, to ma naozaj bavilo, hoci to bolo dosť únavné. Kardio som moc nemala rada, ale robila som ho a bolo to v pohode. Najmenej obľúbenými boli cviky na brucho.“ Chuť na cvičenie má aj teraz, keby mohla, hneď by išla do fitka, ale na to si musí ešte počkať. V tejto chvíli je najdôležitejšie, aby svoje tehotenstvo ničím neohrozila a aby pôrod dopadol dobre. „Som na péenke. Ráno vstanem a poviem si, teraz čo? Predtým som išla do roboty, fitka, domov, to bola paráda, ale budem mať dieťa, na ktoré sa teším, a to bude zasa iný pohyb.“ Maruška má aktuálne o 15 kg viac, ale vzhľadom na to, že čaká bábätko, je to v norme. „V tehotenstve mi kilá rýchlo nabiehajú. Pravdu-povediac, bála som sa, že budem priberať rapídnejšie. Hneď, ako to bude možné, sa chcem k aktívnemu životnému štýlu vrátiť. Rada by som sa znovu dostala na tých 62 kg,“ vyslovila sa Mária Rusnáková.

 

Norbert Zajac a Mária Rusnáková pred budovou Mozolani Fitness Clubu na Solinkách.

 

Výborná spolupráca a výsledky

Rukami Norberta Zajaca, juniorského majstra sveta v kulturistike, prešlo už veľa klientov a klientiek. Na margo svojej zverenkyne povedal. „S Maruškou sme cvičili do tretieho mesiaca tehotenstva. Mohli sme to predĺžiť o mesiac dlhšie, ale ona potom ochorela, mala silnú chrípku, a tak sme to radšej ukončili, lebo zdravie je najdôležitejšie.“ Noro sa vrátil k momentu, ako začala ich spolupráca. „Maruška ma oslovila vo fitku prostredníctvom svojej kolegyne. Chcela len nejakú ukážkovú hodinu. Vysvetlil som jej, že to nebude problém, ale že ak chce napredovať a zlepšovať sa, bolo by dobré zobrať si aspoň nejaký štartovací balíček, aby sme vedeli podchytiť kompletne celý tréning a stravu. Samozrejme, je to do istej miery aj otázka financií. Ak človek nemá športové zázemie i skúsenosti s cvičením, tak nevie správne dýchať a cvičiť, obsluhovať stroje a už vôbec nie ľubovoľne kombinovať jednotlivé cviky a svalové partie, tak aby to malo požadovaný účinok. Preto jedna ukážková hodina klientovi moc nedá. Ohľadom našej spolupráce nemôžem povedať krivé slovo. Maruška sa snažila. Má slabší metabolizmus, skúšali sme rôzne metódy, ale vždy nám nejaká metóda fungovala do istej doby a potom sme obaja vedeli, že to treba zmeniť. Skúšali sme ketogénne, nízkosacharidové, proteínové, ale aj čisto ovocné diéty. Všetko nám v podstate fungovalo len do určitého času, čo je normálne, lebo telo má schopnosť zvyknúť si na každý systém. Takisto bolo treba meniť aj tréningové metódy. Skúšali sme extrémny počet opakovaní, dokonca Maruška v závere urobila až 100 opakovaní v jednej sérii pri predkopávaní, zakopávaní, drepoch a hocičom. Potom sme skúšali tie váhy, rôzne zhadzované série, všetko fungovalo do istej miery. Myslím si, že sa nám podaril poriadny kus roboty, akurát Maruškina predispozícia je tá spodná časť tela.“

 

Kedy sa vrátiť k cvičeniu?

A čo by jej Noro Zajac odporúčal, kedy by mohla znovu cvičiť? „Je to subjektívne. Každá žena sa po tehotenstve cíti inak. Niektorá je fit obrazne povedané už za týždeň, iná sa dáva dokopy mesiac. Každopádne, telo sa zotavuje pol roka. Myslím si, že Maruška by sa mohla vrátiť k cvičeniu po 3 až 4 týždňoch od pôrodu. Možno aj skôr, čo budem len rád, podľa toho, ako sa bude cítiť. Začali by sme potom veľmi zľahka,“ dodal Norbert Zajac.

 

Ľubomír Chochula