Magazín
Poznáte betaín? Dôležitý doplnok výživy
dátum: 12.06.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Na súčasnom trhu s doplnkami výživy sa objavuje čoraz viac doplnkov s novými látkami, ktoré pomáhajú športovcom zvyšovať výkon, zabezpečiť potrebný rast svalov, regeneráciu a pod. Postupne sa však zabúda na doplnky, ktoré sú na trhu už dlhú dobu, a ktoré sú overené presvedčivými výskumami. Betaín je jedným z týchto doplnkov.

Trimetylglycín alebo betaín je extrahovaný z cukrovej repy a aby sa vyčistil, získava sa z melasy separáciou prostredníctvom stĺpikovej chromatografie. Je to silný metylačný prostriedok, ktorý má dôležitú úlohu predovšetkým v procese detoxikácie homocysteínu (silný oxidant a generátor voľných radikálov) ktorý, ako je známe, je jednou z príčin srdcových a cievnych chorôb. Hlavnou výhodou betaínu je jeho schopnosť viazať vodu a chrániť tak bunku pred dehydratáciou.

Dvanásť mužov podstúpilo dvojtýždňový výskum, pri ktorom bol polovici podávaný betaín a polovici placebo. Po 2 týždňoch sa tieto dávky vymenili. Skupina, ktorá užívala betaín dostala placebo, a druhá polovica dostala po placebe betaín. Pred a po začatí každého suplementačného cyklu každá skupina absolvovala tréning. Na týchto účastníkoch boli následné merané hladiny rastového hormónu, kortizolu, inzulínu a IGF-1 (Insulin-like growth factor 1). Výsledky jednoznačne dokázali, že betaín výrazne zvyšoval hladinu rastového hormónu a IGF-1. A nielen to. Betaín tiež významne znížil hladinu kortizolu, pričom nebol zistený žiaden rozdiel v úrovniach inzulínu. Preto suplementácia pri asi 2,5 g betaínu denne zvyšuje anabolický efekt vo svalovom tkanive. Na zvýšenie účinku betaínu sa odporúča užívať ho spolu s kreatínom.

Okrem toho, najnovšie americké štúdie preukázali hodnotu a účinnosť betaínu ako výživového doplnku, ktorý má nasledujúce účinky:

- pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách,

- pomáha pri depresiách,

- pomáha pri chronickej únave,

- znižuje množstvo tukového tkaniva,

- zlepšuje metabolizmus glukózy,

- zlepšuje využitie kyslíka,

- znižuje hladinu triglyceridov v pečeni,

- znižuje hladinu cholesterolu,

- je užitočný pri zníženej imunite a iné.

Lukáš Richtárech - tréner II.stupňa

(s použitím zahraničných zdrojov)