Magazín
Janka Balíková od januára schudla už 20 kg
dátum: 29.05.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Domáca scéna
Janka Balíková bola treťou najúspešnejšou ženou v jedinečnej súťaži v chudnutí Zmenáreň Fit Body 2014. Za desať týždňov schudla úctyhodných 18,2 kg. Svoj cieľ prekročila o štyri kg. V nastúpenom trende bude pokračovať. Aktívny životný štýl si osvojila a s tréningovým a racionálnym stravovacím režimom už nemieni prestať. Do konca roka 2014 by sa rada dostala na hranicu 75 kg.

Janka Balíková pred súťažou a po súťaži.

 

Čo bolo na začiatku, čo bol ten zlom, keď ste si povedali dosť a prihlásili ste sa do súťaže?

Chcela som niečo so sebou urobiť, aby sa mi aj zdravotne polepšilo, nakoľko ma často boleli kríže. Neviem, či som bola taká zasnívaná, že mi stále nedochádzalo, koľko vážim, pritom som žena a nemám až toľko rokov. Ono sa to postupne tak zbieralo. Boli určité situácie, či už v obchode alebo pod. Spomínam si, akú obrovskú radosť som mala z toho, koľko veľa som si za jeden deň nakúpila sťahovacích pásov a sťahovacích nohavičiek... Keď som to potom doma vybalila a pozrela sa na to, normálne mi prišlo do plaču, že v mojom veku mi robí radosť nákup x-zoštíhľujúcich pásov. Doteraz som si z toho ani jednu vec neobliekla. Vtedy sa to zlomilo, to bola posledná kvapka a išla som do boja.

 

Aký bol váš režim chudnutia?

Radikálne som upravila stravu, hlavne som začala pravidelnejšie jesť, z jedálnička som vypustila pečivo a toho sa držím aj teraz. Samozrejme, bolo treba cvičiť. Ja nemám byť po kom štíhla, ja si to musím vydrieť. Niekedy som trénovala aj päť či šesťkrát týždenne. Bola som na seba veľmi nahnevaná, kam ďaleko to až zašlo s tými kilami, ako veľmi som pribrala. Na sebe som si vyzúrila, že si to zaslúžim, že musím. Kedysi som mala váhu 75 kg a k tejto méte sa chcem znovu vrátiť.

 

Máte lepšiu postavu, menej kilogramov, ale v čom ste ešte iná v porovnaní s obdobím pred prihlásením sa do súťaže?

Už sa tak nehnevám na seba. Psychika naozaj robí veľmi veľa. Som plná elánu, mám viac energie, všetko ma viac baví a teším sa zo všetkých vecí. Keď si pomyslím, ako som predtým dávala pozor na to, aby nebolo vidieť, že som taká tučná, je mi do smiechu. Napríklad, zistila som, že za určité obdobie nemám žiadne fotky. Fotila som deti a môjho muža s deťmi, ale keď chceli oni odfotiť mňa, vždy som to zahovorila. Muselo to jednoducho prísť, že som sama chcela niečo so sebou urobiť, lebo nasilu sa cvičiť nedá.

 

To vaše chudnutie bolo už na hrane, alebo tam bola ešte nejaká rezerva?

Dalo sa schudnúť aj viac. Uvediem jeden príklad. Môj tréner Noro Zajac mi hovoril, že by bolo fajn, keby som robila kardio ráno nalačno aj v pracovných dňoch, ale to som nemohla, keďže do práce chodím ráno na pol šiestu. Snažila som sa to dodržať aspoň cez víkendy. To raňajšie kardio nalačno robí veľa, ale mám takú prácu, pre ktorú musím skoro vstávať.

 

 

Spomenuli ste vášho trénera. Ako sa vám s ním spolupracovalo?

Bola to pre mňa veľká výhoda. Našu spoluprácu hodnotím na jednotku s desiatimi hviezdičkami. Ja som si ho nevybrala, pridelili mi ho, ale som veľmi spokojná. Snažila som sa ho poslúchať, nemôžem síce povedať, že úplne vo všetkom, mala som nejaké prehrešky, ale nebolo to nič zásadného, lebo inak by som nedosiahla taký výsledok.

 

Naďalej chudnete?

V utorok ráno (27. mája) som sa postavila na váhu a mala som 82 kg. Verím, že do konca roka 2014 sa dostanem na métu 75 kg. Tréningový režim som v súčasnosti zreálnila, predsa len, mám rodinu, dve deti, prácu, takže aktuálne cvičím trikrát týždenne. Pokračujem v spolupráci s Norom Zajacom. Do toho predošlého stavu, keď som vážila cez 100 kg, sa už nechcem nikdy vrátiť. Do môjho životného štýlu som napevno zaradila cvičenie. Vždy som rada, keď prídem do fitka, tam zahodím za hlavu všetky starosti a zacvičím si. Bežný pohyb mám s deťmi na bicykloch a pod. Čo sa týka stravy, obľubujem grilované mäso so zeleninou. Keď si ideme pri nejakej príležitosti niekam sadnúť, tak ako hlavné jedlo vyhľadávam zeleninový šalát. Nie nasilu, ale preto, že mám rada zeleninu.

 

Janka Balíková

13. 01. 2014

24. 03. 2014

Rozdiel po 10-týždňoch

Hmotnosť

102,2 kg

84 kg

-18,2 kg

Výška

172 cm

172 cm

172 cm

Vek

35

35

35

Obvod hrudníka

110 cm

101 cm

-9 cm

Obvod pásu

110 cm

90 cm

-20 cm

Obvod bokov

124,5 cm

112 cm

-12,5 cm

Obvod stehien

78/78

67/68

-11/-10

Obvod lýtok

50

45,5

-4,5

Podkožný tuk v %

38,5 %

31,2 %

-7,3 %

Podkožný tuk v kg

39,3 kg

26,2 kg

-13,1 kg

 

Janka Balíková a Norbert Zajac.

 

Norbert Zajac o Janke Balíkovej

„To čo Janka dokázala, to si zaslúži jedine obdiv. Som rád, že som mohol a že stále môžem Janke pomáhať v splnení si jedného z jej snov! Janka pristupovala k celej kvázi príprave, tak by som to nazval, svedomito a zodpovedne. Moje rady dodržiavala na 99%. Niekedy mala dvojfázové tréningy. Buď sme ráno mali silový tréning a večer si dala kardio alebo to bolo naopak. Prípadne robila dvakrát denne kardio v intervale minimálne 45 minút, ale videl som, že aj po silovom tréningu si dala kardio dlhšie. Nebrzdil som ju v tom, aj keď som sa bál, že tá jej premotivovanosť by jej mohla trochu uškodiť. Janka to zvládla. Teraz už nebude chudnúť tak radiálne. Dali sme si plán schudnúť maximálne 3 kg mesačne. V kardio aktivitách ju nebudem limitovať, akurát chcem, aby tá jej strava bola rozmanitejšia, aby tam mala toho viac.“

 

Ľubomír Chochula