Magazín
„Mám rada silový i vypaľovací tréning"
dátum: 24.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Je krásna, má umelecké nadanie, študuje na konzervatóriu v Žiline a venuje sa športu bikiny fitness. Súťaží v rámci SAKFST. Napriek tomu, že má iba 20 rokov, dokázala už vyhrať nejedny preteky. V tomto roku sa v Santa Susanne stala juniorskou majsterkou Európy v bikiny fitness, zvíťazila na majstrovstvách Slovenska žien a získala aj slovenský titul medzi juniorkami. Reč je o talentovanej športovkyni Sabine Plevákovej, ktorá vo fitnescentre Mozolani Trainings Fitness Clube na Solinkách v Žiline absolvovala tréning ramien.Kedy ste začali pravidelne cvičiť?
Pred rokom a pol. Chcela som schudnúť. Môj priateľ mi dal do rúk hneď činky. Spočiatku som bola vyľakaná, bála som sa, že budem mať obrovské svaly. Zistila som, že to také ľahké vôbec nie je.

Aké doplnky stravy používate?
Proteín, na noc si väčšinou dávam tvaroh alebo kazeín, ktorý si miešam s proteínom. Kazeín je tiež zložka tvarohu, ale je to už čistejšie. Používam ho skoro stále, možno týždeň pred súťažou ho vypustím. Kazeín sa dlhodobo uvoľňuje v noci, takže svaly sú chránené aj počas spánku. Ďalej sú to beceáčka, čo je tiež na ochranu svalstva. Používam aj spaľovače, arginín, je toho naozaj dosť. V prvom rade je to však ten proteín. Dávam si veľký pozor, aký je to proteín. Vždy sa treba pozerať na zadnú etikety prípravku a podľa tých hodnôt si vyberať proteín. Hoci srvátkové sú najkvalitnejšie, potom sú tam rôzne, trebárs štiepené. Peptídové sú najčistejšie, najrýchlejšie sa vstrebú, výborné sú hlavne do diéty.

Z čoho pozostáva momentálne váš tréning?
Keďže od majstrovstiev Európy ubehlo pomerne málo času, teraz uprednostňujem skôr série s menším počtom opakovaní, aby sa svaly zregenerovali. Až od augusta dám telu poriadne zabrať a budem robiť série s vysokým počtom opakovaní. Ku koncu prípravy bývam už dosť unavená, čo cítim aj na kĺboch. Momentálne trénujem 2+1.

Aký je váš tréningový split?
Nemám to presne rozdelené od pondelka do nedele. Zvlášť trénujem ramená, zvlášť chrbát – to sú moje slabšie partie. Chrbát cvičím s bruchom a ramená tiež cvičím s bruchom. V tretí deň je to kardio. Ďalší deň trénujem samostatne nohy a samostatne cvičím biceps, triceps, nasleduje kardio a celé to potom otočím. Čo sa týka nôh, jeden tréning obmieňam, jeden je viac silový a druhý s menšími váhami, skôr taký vypaľovací s viac opakovaniami. Aktuálne mi to vychádza tak, že dva dni trénujem a jeden deň mám voľno, ale aj počas voľného dňa si môžem zaradiť kardio. Zatiaľ netrénujem dvojfázovo, to plánujem až od augusta. Obľubujem cviky na nohy. Mám rada silový tréning, ale aj ten druhý, tzv. vypaľovací. Mojím najobľúbenejším cvikom na nohy sú drepy a výpady.

Venujete sa aj nejakým doplnkovým športom?
Ak je dobré počasie, rada si idem zajazdiť na kolieskových korčuliach či bicykli, ale aj behávam. Mám rada plávanie a nedávno som začala s piloxingom. Je to nový fitness program na vytvarovanie postavy, ide o kombináciu boxu, tanca a strečingových vecí. Piloxing nie je tak náročný na množstvo krokov ako napríklad zumba, rýchlo sa dá pochopiť a dosť si pri tom zamakám. Budem sa mu venovať len dovtedy, kým na to budem mať energiu. Ešte možno mesiac a potom túto aktivitu vypustím.Ozajstné kardio na chudnutie mám pred súťažou, využívam hlavne steper, schody a z ostatných ma môžete vidieť ešte na bežiacom páse, ktorý si väčšinou nastavím do kopca, v rýchlejšom tempe, ale nebežím.

Fitness bikiny je čoraz populárnejší. Ako to vnímate?
Je pravdou, že sa dostáva viac do povedomia verejnosti, viac ľudí sleduje tento šport. Aj na facebook mi často píšu dievčatá, ktoré majú záujem o tento šport. Na jarných majstrovstvách Slovenska žien sa prihlásilo veľa pretekárok a napokon sme súťažili nie v dvoch, ale až v troch kategóriách. Dúfam, že rozdelia aj juniorskú kategóriu, ktorá je stále iba jedna. Na ME alebo MS štartuje väčšinou až 20 fitnesiek v bikinách a keď tam získate medailu, je to ozajstné zadosťučinenie.

Držíte si stravu?
Snažím sa jesť zdravo, veľa zeleniny, dávam si pozor na tuky, jem zdravé tuky, rybí tuk, omega 3 mastné kyseliny, orechy… Neprejedám sa a jem pravidelne 6-krát za deň. Na raňajky sú to vločky, vajíčka. V tomto období si doprajem napríklad aj 5 vajíčok, resp. 5 bielok a 2 žĺtka, čo je dosť. Kedysi sa tvrdilo, že tuk v žĺtkach škodí, ale výskumy ukázali, že tento cholesterol je prospešný pre srdce. Na desiatu si zoberiem nejaké ovocie, napr. jablko, obed pozostáva z ryže so zeleninou a mäsa – môže byť kuracie, hydina, hovädzie, ryby. Z rýb hlavne losos a tuniak, pričom v neskoršej príprave, keď sa vyhýbam akýmkoľvek tukom, je to najmä tuniak. Popoludní si pochutím tiež na nejakom ovocí. Mám rada citrusové plody, ktoré obsahujú veľmi málo sacharidov. To je vhodné dokonca aj v diéte. Večere mám šalátové s nejakým mäskom, plus na noc tvaroch, prípadne kazeín. Hlavne v poslednom týždni pred súťažou si radšej pridám kardio tréning, ako keby som mala stravu extrémne škrtiť, lebo bikiny nemajú byť až príliš vyrysované. V auguste budem stravu trochu viac korigovať, uberiem sacharidy, ale nesmiem to prešvihnúť.

Ľubomír Chochula