Magazín
Adela: Cvičím s väčšími záťažami
dátum: 18.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Adela Ondrejovičová má 22 rokov, pochádza z Trenčína, súťaží v bodyfitness nad 163 cm v rámci SAKFST. Preteká za Veterinary bodybuilding Košice, kde hosťuje, ale jej pôvodný klub je Fitnescentrum Jarábek Trenčín. V roku 2013 sa stala absolútnou juniorskou majsterkou Európy, na ME 2013 žien získala bronz, v tomto roku vyhrala majstrovstvá Slovenska medzi ženami i medzi juniorkami, ale triumfovala aj na prestížnom Mozolani Classic 3. Vo fitnescentre Mozolani Trainings na Solinkách v Žiline trénovala chrbát, zadné ramená a brucho.Váš súčasný tréningový split?
Zatiaľ je to silový tréning, kardio príde na rad až neskôr. Trénujem päťkrát týždenne, od pondelka do piatku, víkend mám voľný. Nemám to rozdelené podľa dní, iba to, čo s čím cvičím. Čo cvičím, v ktorý deň, to nechávam vždy na náhodu. Momentálne trénujem nohy zvlásť, chrbát, brucho a zadné ramená spolu, ďalej biceps, triceps a brucho spolu, no a ramená, prsia i lýtka spolu. Robím väčšinou štyri série po 8, 10, 12 opakovaní. Snažím si dávať väčšie záťaže, či už v diéte alebo v objemovke. Napríklad mŕtvy ťah robím s váhou 80 kg po 6x, príťahy na chrbát v predklone s váhou 70 kg po 8x, ale s trhačkami, triceps kliky vzad na koleno s váhou 60 – 70 kg, ako kedy. Spomínané cviky sú aj mojimi obľúbenými.

Kedy zaradíte do tréningu kardio?
Tréningové dávky budem postupne zvyšovať a s kardiom začnem až mesiac pred MS žien. Keď som v práci od rána, tak si dám po tréningu 20-minútové kardio a po práci 40-minútové kardio. V opačnom prípade je to najskôr 40-minútové kardio a po tréningu 20-minútové kardio. Podľa toho, či som v robote, alebo nie sa odvíja to, aký kardio tréning zvolím. Doma si napríklad osedlávam stacionárny bicykel alebo si idem zajazdiť na klasickom bicykli niekam von. V práci využívam, buď steper alebo si idem zabehať. Môžem cvičiť aj v práci, keďže som osobnou trénerkou vo fitnescentre X-Fit Dubnica nad Váhom.Vašimi klientmi sú zrejme ženy, nie?
Áno. Hovoria, že sú radi, ak môžu trénovať pod vedením juniorskej absolútnej majsterky sveta i Európy. Momentálne máme program na chudnutie, do ktorého sa prihlásili väčšinou ženy, ale trénujem aj dvoch chlapov a tí si to vždy odnesú...

Aké doplnky výživy používate a ako ste na tom so stravou?
Snažím sa držať si stravu, jem striedmejšie a je to podobné ako v diéte, akurát v tomto období si môžem dopriať trochu viac sacharidov, napr. ryžu, vločky, ale postupne budem sacharidy uberať. Z doplnkov výživy používam proteín HMB, BCAA, srvátkový proteín pred spaním, aminokyseliny, arginín, glutamín, vitamín C, multivitamín, minerály, kolostrum, kĺbovú výživu, neskôr pridám kofeín a synefrín.

Kto je vašou oporou?
Je to moja mama, ktorá mi pomáha aj so stravou, varením a pod. Ďalej sú to môj priateľ, ktorý mi pomáha v záverečnej príprave, samozrejme tréner Pavol Jarábek a v neposlednom rade môj sponzor Mário Kazda. Všetkým za to ďakujem. Dúfam, že ich ani mojich fanúšikov na jeseň nesklamem a dosiahnem na súťažiach dobré výsledky.Úspešná ste už od roku 2010.
V roku 2010 som po prvý raz vyhrala svoju kategóriu na ME junioriek a stala som sa aj absolútnou juniorskou majsterkou Európy. Na tento titul som nadviazala v roku 2011, keď ma vyhlásili za absolútnu juniorskú majsterku sveta, pričom na MS žien som vybojovala bronz. Darilo sa mi aj v roku 2012. Stala som sa juniorskou majsterkou Európy a na ME žien to bol znovu bronz, okrem toho som triumfovala na ženských i juniorských majstrovstvách Slovenska. Nie je jednoduché víťaziť, stojí to veľa síl a úsilia v príprave, ale tie pocity, keď vás vyhlásia za víťazku, tie sa nedajú popísať, sú fantastické.

Ste v príprave na MS žien v ukrajinskom Kyjeve (13. – 16. septembra) a na juniorské MS v mongolskom Ulanbátare (koncom októbra). Priveziete odtiaľ medaily?

Rada by som. V kategórii žien by som chcela obhájiť bronz z MS 2011 a na "juniorskom svete" nemôžem mať nižšie ciele ako obhajobu titulu absolútnej víťazky z JMS 2011. Na každých pretekoch si chcem siahnuť na jednu z medailí. Ak do toho dám všetko a napokon to z rôznych príčin nevyjde, svet sa nezrúti. Uvidím, či sa mi podarí získať cenné kovy, ale urobím pre to maximum.

Tých medailí už máte veľa, nehrozí vo vašom prípade sebauspokojenie?
Určite nie, ešte som nevyhrala všetko. Chýba mi titul európskej a svetovej šampiónky medzi ženami. Mám ešte čo dobiehať.

Vaším vzorom je Julia Ušakovová. Chcete ju prekonať?
Dúfam, že to dokážem. Ona má výrazné nohy, kým môj spodok tela oproti vrchu tela, ktorý mám podľa mňa celkom dostačujúci, zaostáva. Nohy, stehná, zadok, to je večný problém. Musím na tom popracovať.

Ľubomír Chochula