Magazín
Ženy a silový tréning? Stopercentne!
dátum: 01.04.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Ste nespokojná so svojou súčasnou postavou a tréningovým plánom? Odložte detské činky a vezmite do rúk poriadne závažia!

Niet pochýb o tom, že silový tréning je neuveriteľne efektívny a účinný spôsob, ako vytvoriť sexy, štíhle a zdravé telo, ktoré vyzerá skvelo aj bez oblečenia. Toto všetko je však len časť výhod, ktoré silový tréning ponúka. Takže dámy, je načase odložiť malé činky a začať s poriadnym silovým tréningom. Tu sú štyri dôvody, prečo by ste so silovým tréningom mali začať.

1. Budete silná nielen fyzicky, ale aj psychicky

Silový tréning bude pre vás úplne odlišný od tréningu, ktorý ste cvičili doteraz. Začnete cvičiť cviky, ktoré ste možno doteraz necvičili, so závažiami, ktoré ste nepoužívali. Ale o to v silovom tréningu ide. Musíte opustiť vašu komfortnú zónu a prekonávať samú seba. Skúšať nové veci. Postupom času budete silnejšia nielen fyzicky, ale silový tréning vám dodá sebavedomie a istotu. Začnete veriť v samú seba a budete sebavedomejšia. Tieto vlastnosti sa odzrkadlia nielen na vašich výkonoch v posilňovni, ale aj vo vašom súkromí.

2. Silnejšia - motivovanejšia

Silový tréning nie je rýchla premena tela na leto. Mala by to byť činnosť, ktorej sa budete venovať po celý život. Stať sa silnejšou a výkonnejšou by mohol byť spôsob, ktorý vás udrží dlhodobo motivovanou. Tu sú dôvody prečo. Po prvé, stať sa silnejšou je neuveriteľne motivujúce. Ak sa váš tréning zameria na to, aby ste si na tyčku pridali väčšie závažie, alebo urobili s aktuálnou váhou viac opakovaní, budete mať jasný cieľ na daný deň. Veľa ľudí ide do posilňovne s tým, že ani nevedia, čo budú v daný deň presne cvičiť. Títo ľudia sa starajú iba o to, aby spálili čo najviac kalórií, a aby odchádzali čo najviac unavení. Odchádzať úplne vyčerpaná nie je plnohodnotný cieľ, ani čo sa dlhodobej motivácie týka. Ale keď viete, že budete musieť trénovať viac, než ste trénovali minulý týždeň, budete príjemne motivovaná, pričom si môžete sledovať, či sa zlepšujete, alebo nie. A po druhé, nič nenahradí pocit, ako keď prekonáte samú seba. Zažili ste to už? Ešte nie? Skúste to! Prekonajte samú seba. Ak raz prekonáte samú seba, nabudúce budete chcieť zdvihnú viac. Takto sa nebudete musieť báť, že zostanete bez motivácie. Vždy budete chcieť zdvíhať viac, aby ste skúsili, čo všetko ešte dokážete.

3. Budete sa sústrediť na závažie na činke, nie na ručičku na váhe

Ak je vašim cieľom strata telesného tuku, pravdepodobne sa budete spoliehať na ručičku na váhe, aby ste zistili, ako na tom ste. Výsledkom môže byť to, že zostanete úplne posadnutá číslami. Prestaňte myslieť na svoju váhu a sústreďte sa na váhy na činke. Je tak oveľa pravdepodobnejšie, že sa stanete silnejšia, ak sa budete starať o to, akú veľkú váhu zdvihnete, vytlačíte alebo potiahnete, než keď sa budete sústrediť iba na číslo, aké vám ukáže vaša váha. Pre mnoho žien je však toto veľký problém. Ak sa budete sústrediť nato, ako byť ešte lepšia, namiesto toho, koľko ešte môžete schudnúť, budete oveľa, oveľa šťastnejšia. A čo je na tom úplne najlepšie. Keď sa sústredíte nato, aby ste sa neustále prekonávala a zvyšovala závažia pri každom cvičení, prípadne zvyšovala opakovania, lepšia a krajšia postava bude vedľajším efektom takéhoto cvičenia.

4. Budete silnejšia a hrdá na samú seba

Mnohé ženy chcú vyzerať úžasne. A nie je na tom nič zlé. Ale oveľa dôležitejšie je začať milovať svoje telo nielen preto, ako vyzerá, ale aj preto, čo dokáže. Nemusíte čakať nato, až sa vám zníži percento vášho telesného tuku. Môžete byť hrdá na svoje telo už teraz, v tejto chvíli. Osloboďte sa od myšlienky vyzerať dokonale. Budete tak slobodnejšia. Skončite „tréning bikinárok“ a odkryte svoju pravú silu.

Odporúčame vám zamerať sa na rozvoj sily na ďalších minimálne 6 až 8 týždňov. Tu je malá ukážka silového tréningu, ktorý vám prinesie vyššie spomínané výhody.

Tréning č. 1

Drepy s veľkou činkou za hlavou – 2 série po 6 opakovaní, 2 série po 10 opakovaní

Supersérie

Zhyby na hrazde podhmatom – 4 série po 6 opakovaní

Premiestnenie a výraz s veľkou činkou – 4 série po 6 opakovaní

Hyperextenzia – 3 série po 10 až 15 opakovaní

Tréning č.2

Mŕtvy ťah – 4 série po 5 opakovaní

Supersérie

Príťahy na horizontálnej hrazde – 4 série po 8 opakovaní

Kliky – 4 série po 8 opakovaní

Výpady vzad – 2 série po 8 opakovaní na každú nohu, 2 série po 10 opakovaní na každú nohu

Rotujte tieto dva tréningy a vykonajte ich trikrát za týždeň, pričom po každom tréningu si dajte deň voľna. V dňoch voľna môžete zahrnúť rýchlejšie prechádzky alebo iné zábavné pohybové aktivity. Ak máte čas trénovať iba dvakrát týždenne, medzi tréningami majte najmenej dva dni odpočinku. Cieľ každého tréningu je jednoduchý : byť lepšia ako naposledy. Snažte sa zvyšovať váhy, alebo opakovania. Pri cvikoch s vlastnou hmotnosťou použite náročnejšiu variantu. Napríklad skúste robiť kľuky na nohách, namiesto kľukov na kolenách. Váhy zvyšujte potom, čo dokážete s aktuálnou váhou spraviť dve až tri opakovania navyše.  

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)