Magazín
Účinnosť laserovej epilácie
dátum: 11.03.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Venujete sa športu? Posilňujete, beháte, plávate, či bicyklujete? Otravuje vás neustále myslieť na to, aby ste sa pred športom zbavili neželaných chĺpkov? Či už časovo náročným holením, alebo používaním kozmetických prípravkov, ktoré pokožku dráždia a vysušujú. Počuli ste o trvalej epilácii laserom?

 

Laserová epilácia je v súčasnosti najúčinnejšou metódou trvalého odstránenia nežiaduceho ochlpenia. Móda hladkej, chĺpkov zbavenej pokožky vládne nielen vo svete modelingu a šoubiznisu, ale aj pri športe.

Laserová epilácia funguje na princípe tzv. selektívnej fototermolýzy. Laser produkuje svetelné žiarenie jednej vlnovej dĺžky sústredené do úzkeho zväzku lúčov. Lasery používané pre epiláciu produkujú určité svetlo s vlnovou dĺžkou, na ktorú je citlivé farbivo vlasového chlpu – melanín. Laser svojím pôsobením reaguje s melanínom, zahreje sa na extrémne vysokú teplotu a takto chlp spáli – zničí. Chlp sa po niekoľkých dňoch až týždňoch z korienka (folikulu) uvoľní a vypadne. Tým pádom je laserová epilácia oveľa účinnejšia ako epilácia pomocou IPL, intenzívneho pulzného svetla. IPL prístroje využívajú svetelný paprsok viacerých farieb bez presne cielenej vlnovej dĺžky. Pôsobí širokospektrálne a preto nemôže zasiahnuť presne korienok chĺpku. Ošetrenie tak má iba krátkodobý účinok.

Chĺpky v priebehu svojho života prechádzajú určitými rastovými cyklami. Pre úspešný výsledok epilácie je potrebné zasiahnuť vlas laserom v jeho aktívnej rastovej fáze (anagéne), kedy obsahuje najviac farbiva. Percento korienkov (folikulov) v aktívnej fáze je rôzne na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálne, pričom ostatné korienky sú v pokojovej fáze (telogéne). Korienky v pokojovej fáze sa skôr či neskôr prebudia a začnú z nich rásť chlpy. Z toho vyplýva, že pre trvalý efekt nestačí iba jedno ošetrenie. Jeden zákrok Vám poskytne komfort hladkej pokožky približne na obdobie 2 - 3 mesiacov.

Najvyššia účinnosť tejto metódy je na chĺpky s vysokou koncentráciou melanínu na svetlejšej pokožke. Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva aj pokožku. Ideálny je teda najtmavší chĺpok a zároveň najsvetlejšia pokožka. Čím je menší rozdiel medzi farbou chlpu a farbou pokožky (t. j. svetlá pokožka zo svetlejšími chlpmi, alebo tmavšia pokožka s tmavšími chlpmi), tým je laserová epilácia menej efektívna. To znamená, že epilácia je možná, ale bude pravdepodobne nutných viac opakovaní. Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia nežiaducich chlpov je individuálny.

V priemere je epiláciu potrebné zopakovať 4 – 8 krát, v 6 – 12 týždňových intervaloch. Dôvodom je priebeh rastových fáz chlpu. Tento počet platí bez výnimky pre každý epilačný prístroj. V nízkom percente prípadov, v závislosti na individuálnych vlastnostiach pokožky a ochlpenia môže byť počet potrebných opakovaní epilácie nižší alebo vyšší ako je priemer.

Účinnosť laserovej epilácie zaručuje nielen výkonnosť a kvalita lasera, ale predovšetkým skúsený zdravotný personál, ktorý vie správne nastaviť laser pre každého klienta a ohodnotiť jeho zdravotný stav.

PR článok

Laurentis Žilina, www.laurentis.sk/zilina