Magazín
Zomrel prvý víťaz Mr.Olympia
dátum: 10.03.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V sobotu 8.3.2014 zomrel vo veku 75 rokov po dlhoročnom boji s Alzheimerovou chorobou prvý víťaz Mr. Olympia Larry Scott. Stal tak už druhým šampiónom tejto súťaže, ktorí navždy opustili tento svet.

Larry Scott sa narodil 12.10.1938 v Blackfoote (Idaho, USA). Od roku 1959 žil v Kalifornii, neskôr sa presťahoval do Utahu, kde spolu s manželkou vychoval päť detí.

Jeho kulturistické začiatky sa príliš nelíšili od ostatných. V tímových športoch príliš nevynikal, preto bola pre neho kulturistika ideálnou voľbou. Zlomový okamih prišiel vtedy, keď jedného dňa na smetisku našiel starý kulturistický časopis s presným rozpisom tréningu paží. Larry sa rozhodol tento tréning skúsiť. Podomácky vyrobenú hrazdu odmontoval a používal ju ako činku. Vtedy sa to všetko začalo.

Svoju pretekársku kariéru odštartoval v roku 1959, kedy zvíťazil na Mr. Idaho. Na Mr. Los Angeles v roku 1960 skončil tretí. Na Mr. Kalifornia v tom istom roku nielenže  zvíťazil v súťaži Most Muscular, ale vybojoval si aj celkové prvenstvo. Toto víťazstvo odštartovalo sériu celkových prvenstiev, ktorá sa až na jednu výnimku ťahala do roku 1979. Po víťazstvách na Mr. America a Mr. Universe sa Larry ocitol v ťažkej situácii. Vtedajšie pravidlá IFBB totiž neumožňovali absolútnym víťazom obhajovať víťazstvá, a tak Scott vlastne nemal kde súťažiť a reálne hrozilo, že skončí so súťažením. To však nechcel dopustiť spoluzakladateľ IFBB Joe Weider, ktorý chcel vytvoriť súťaž, na ktorej by sa prezentovali tí najlepší z najlepších. Na toto porovnávanie došlo prvýkrát v sobotu 18. Septembra 1965 na súťaži, ktorá niesla názov Mr.Olympia a Larry Scott samozrejme nemohol chýbať. V životnej forme s prehľadom zvíťazil.

Larry bol enormne populárny kulturista. Joe Weider ho nazval vo svojich časopisoch Golden Boy. Aj pri výške 173 cm pôsobil vyrovnane a masívne, hoci nevážil viac ako 90 kg. Svojou postavou sa však v tej dobe priblížil k dokonalosti a inšpiroval tak celý kulturistický svet.

Česť jeho pamiatke!

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)