Magazín
Finalisti v rehabilitačnom centre Remedis
dátum: 06.03.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Domáca scéna
Všetci traja finalisti Zmenárne už od začiatku súťaže pravidelne navštevujú naše rehabilitačné centrum Remedis, aby sa udržali zdravý a žiadny problém im nezabránil cvičeniu. Z pohľadu zdravotného sú na tom všetci relatívne dobre.

 

Mário Škorupa je finalista s najvýraznejším zdravotným problémom. V minulosti zranené trieslo sa mu ozýva aj teraz a vníma to skoro po každom tréningu. V spolupráci s jeho trénerom Norbertom Zajacom sa snažíme vytvoriť taký program, pri ktorom sa táto nepríjemnosť neznásobí, ale zase ani to nebude prekážať v jeho ďalších úspechoch v Zmenárni. V Remedise pravidelne absolvuje magnetoterapiu, pasívny strečing, ktorý je pre neho viac než dôležitý a taktiež zranené trieslo tejpujeme. Aj vďaka tomu sa dokáže udržať fit a pokračovať v cvičení len s malými obmedzeniami. Čo sa týka strečingu u Mária pozorujeme prvé výsledky v zmysle lepšej ohybnosti, aj keď v tomto smere ideme veľmi malými krokmi. Práve uňho je ohybnosť veľmi malá a preto je pre neho dôležité tieto strečingové cvičenia prevádzať denne, aby sa následne mohol zlepšiť jeho športový výkon.

Mamička Petra Mrázková sa zatiaľ potýkala len s problémom bolestivej krčnej chrbtice, ktorú sme vyriešili hravo, jednoduchými relaxačnými cvičeniami a elektroliečbou. V rámci rehabilitácie sa venujeme správnej technike prevedenia základných cvikov na podložke, aj keď Petra má vďaka svojmu trénerovi Ľubošovi Žitníkovi veľmi dobrý základ. Technicky cviky ovláda naozaj dobre, takže si myslím, že nejaké zranenie či preťaženie nehrozí. U nás sa tiež venujeme kompenzačnému cvičeniu a aktivácii takzvaného core, teda svalov hlbokého stabilizačného systému, ktoré ma Petra dosť oslabené. Tiež vďaka jej snahe badať prvé výsledky v zmysle silnejšieho core.

Miroslava Sušienková mala ešte pred nástupom do súťaže občasné bolesti krížovej chrbtice, ktoré sa niekedy objavujú aj pri cvičení. Práve preto je tu veľmi dôležitá úloha jej trénera Martina Chachulu, ktorý sa u nej venuje najmä správnemu prevedeniu cvikov s chránenou dolnou časťou chrbta, teda správne zapojeným core. U nás sa venujeme opäť technicky správnemu prevedeniu cvikov, ktoré ona musí skutočne kontrolovať, pretože má príliš voľné kĺby a keby cviky robila neuvážene, ľahko by mohlo dôjsť k poškodeniu. V menšej miere sa venujeme strečingu a snažíme sa vždy eliminovať vďaka vhodne vybraným pohybom prípadnú bolesť chrbta, čo sa nám aj úspešne darí.

Musím povedať , že všetci traja finalisti berú súťaž skutočne vážne a snažia sa dodržiavať všetky rady a odporúčania, tak zo strany trénerovej, ako aj z našej rehabilitačnej.

Bc. Lucia Rolčeková, fyzioterapeutka v rehabiitačnom centre Remedis