Magazín
Prečo sa oplatí cvičiť?
dátum: 06.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Telo vo svojej prirodzenosti potrebuje pohyb. Keď ho nemá, môže dochádzať k nežiaducim zmenám, ako je znižovanie obranyschopnosti organizmu, nadmerný prísun energie, nadváha. Ak sa pravidelne venujete športovaniu, hovoríme o rekreačnom a nie o profesionálnom zaťažení, odrazí sa to na vašom zdraví a to priamo aj nepriamo. To je tvrdenie, ktoré je chronicky známe.

 

V tomto článku sa pokúsime zhrnúť praktické výhody, aké človek tréningom získa. Možno tým malou kvapkou posmelíme k cvičeniu tých, ktorí zatiaľ váhajú a do pravidelného cvičenia sa im jednoducho nechce.

Priaznivé ovplyvnenie energetickej bilancie – ľudia pravidelne športujúci nebývajú tuční, alebo sú aspoň menej tuční, ako by boli, keby necvičili. Telesná aktivita čerpá energiu, zabraňuje spomaleniu, alebo priamo zrýchli metabolizmus. Športovanie v aeróbnom pásme mierne tlmí príjem potravy a mení preferenciu jedál (športujúci uprednostňujú menej tučné jedlá).

 

Výhody športovania

Cvičenie mení pomer tuku a aktívnej telesnej hmoty, zamedzí strate svaloviny spôsobenej redukčnou diétou. Ak cvičíte pri chudnutí, stratíte asi 5% svaloviny a 95% zhodenej hmotnosti tvorí "slanina". Kto chudne len úpravou stravy bez pohybovej aktivity, stratí 25% svaloviny a len 75% tuku.

Cvičenie znižuje množstvo tuku vo vnútri organizmu (takzvaného viscerálneho tuku, je to tuk v bruchu a v hrudnom koši – to je ten "najhorší tuk", pretože najviac poškodzuje zdravie a najťažšie sa ho zbavujeme). Zvyšuje oxidáciu (odbúravanie) tukov v tukovom tkanive, teda zrýchľuje odbúravanie tukového tkaniva.

Zdravotné výhody športovania sú však najpestrejšie a práve kvôli nim sa cvičiť oplatí. Kým schudnúť, nie však spevniť, sa dá aj bez cvičenia, niektoré zdravotné parametre nemožno priaznivo ovplyvniť ničím iným, len pravidelným cvičením. Šport nie je možné nahradiť ničím iným.

 

Čo vám prinesie pravidelné cvičenie?

- rýchle zlepšenie fyzickej zdatnosti a kondície, pohyb zlepšuje nervosvalovú koordináciu. Menšie riziko pádov, úrazov a zlomenín. Jednoducho, kto cvičí, je oveľa menej pohybovo „nešikovný“.

- športujúci človek vydrží viac, menej sa unaví.

- zlepšujú sa mentálne funkcie, čulosť, intelektuálna výkonnosť, znižujú sa pocity psychickej vyčerpanosti.

- zlepšuje sa psychický stav, pohoda, nálada.

- zvyšuje sa sebavedomie, znižuje sa depresia. Zlepší sa sebahodnotenie a spokojnosť s vlastným telom.

- posilnenie kostí a zníženie rizika osteoporózy.

- zlepšenie držanie tela a menej ťažkostí s chrbticou a kĺbmi.

- prehlbuje sa dýchanie, napríklad astmatik, ktorý športuje sa lepšie cíti.

- znižuje sa riziko cukrovky 2. typu a zmierňujú sa ťažkosti spojené s cukrovkou.

- tréning ovplyvňuje priaznivé zmeny krvného tlaku smerom k norme. Je dokázané, že športovanie znižuje úmrtnosť i chorobnosť na srdcovocievne, ale aj iné choroby.

- trénovaný jedinec sa rýchlejšie vylieči, lepšie sa mu hoja zranenia, pooperačné rany, máva lepšiu imunitu voči chorobám.

- cvičením sa zvyšuje účinnosť práce srdca – na menej pohybov vytlačí viac krvi, tým sa srdce menej "namáha".

- zvýšenie hladiny HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu), zníženie hladiny celkového cholesterolu.

-lan-