Magazín
Arnold Classic 212 – zvíťazí “FLEX“ ?
dátum: 24.02.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Oproti svojim rovesníkom v kategórii Open o niečo ľahší, ale stále impozantní a mohutní pretekári kategórie do 212 libier, sú pripravení po prvýkrát na Arnold Classic predviesť svoje majstrovstvo. Poďme si predstaviť súťažiacich, ktorí majú najväčšie šance na víťazstvo.

Po prvýkrát sa na Arnold Classic predstaví kategória mužov do 212 libier. Tí najlepší profesionálni kulturisti IFBB tejto váhovej kategórie sa spoločne predstavia na javisku v piatok 28.februára. Predchodca kategórie do 212 libier bola kategória do 202 libier. V roku 2011 sa hmotnostný limit zvýšil o 10 libier a vznikla kategória 212. Do tejto kategórie tak mohli prejsť všetci profesionáli, ktorí aj napriek kvalitnému svalstvu, nemali šancu uspieť proti veľkým a objemnejším konkurentom. Na tohtoročný Arnold Classic 212 bolo pozvaných celkovo 12 súťažiacich. Medzi nimi sa objavia napríklad dvojnásobný víťaz Olympia 212 James “FLEX“ Lewis, jeho večný prenasledovateľ a legenda David Henry, vždy konkurencieschopný Jose Raymond, ale aj Hidetada Yamagishi, ktorý do kategórie 212 prešiel tento rok. Pripravené stáť po boku týchto borcov sú  kulturistické stálice ako Tricky Jackson, Stan McQuay a Charles Dixon, ale aj pôsobiví nováčikovia Aaron Clark, Quincy Winklaar a Marco Rivera.

Quincy Winklaar

Rovnako pôsobiví, aj keď o niečo menší ako jeho brat a profesionál IFBB Roelly Winklaar. Po prvýkrát sa objavil v ľahkej váhe na amatérskom Arnold Classic v roku 2010. Už vtedy zaujal neuveriteľnými kvadricepsmi a kvalitnou symetriou. Medzi profesionálmi je relatívne nováčikom. V roku 2013 obsadil na Dallas Europa Supershow 212 trináste miesto. V tomto roku chce však Quincy dokázať, že jeho brat nie je jediný talentovaný kulturista v rodine.

Marco Rivera

Bude zaujímavé sledovať tohto dobre urasteného profesionála. Rok 2013 odštartoval v dobre forme, čo potvrdil tretím miestom na  Europa Show of Champions a piatym miestom na New York Pro. Tento majiteľ posilňovne v New Yorku dokáže zaujať hlavne javiskovou prezentáciou a podľa mnohých najlepším vývojom ramien v kategórii. Preto je možné, že v tomto roku bude pre viacerých reálnou hrozbou.

Aaron Clark

V roku 2012 vyhral NPC USA Championships v ťažkej váhe, avšak je rovnako veľký ako jeho konkurenti v kategórií do 212 libier. Aaron Clark bude potrebovať každý gram svalu, aby prekonal vyčnievajúceho Hernyho, Flexa a spol. Na minuloročnom New York Pro skončil štvrtý, kde preukázal svoju schopnosť priniesť kvalitu a aj kvantitu. Jeho ohromujúci V-tvar a plne špicatý biceps mu určite pomôžu katapultovať ho do top 10. Potom, čo vo svojich 23 rokoch získal profesionálnu kartu, má tento mladý IFBB profesionál s celoročnou podporou od svojich fanúšikov pred sebou svetlú budúcnosť. Nie je pochýb o tom, že na Arnold Classic bude pomýšľať na umiestnenie v prvej šestke.

Stan McQuay

Napriek tomu, že profesionálom je viac ako desať rokov, šampión strednej váhy na NPC USA v roku 2002 súťažil medzi najlepšími svetovými kulturistami iba deväťkrát. Vo svojom poslednom súťažnom vystúpení na Sacramento Pro v roku 2011, si kvalitným výkonom a dokonale vyváženou postavou vybojoval prvé miesto. Slabšia celková hmotnosť môže byť jeho prekážkou, ale ak si s takouto postavou dokázal vybojovať tri profi víťazstvá, nie je vylúčené, že ešte dokáže zabojovať o popredné miesta.

Tricky Jackson

Tricky Jackson prešiel k profesionálom v roku 2006.  Na svojej prvej súťaži sa umiestnil v ľahkej váhovej kategórii na piatom mieste. Bolo to na Kentucky Derby, pričom Tricky vážil iba 137 libier. Má štyri veľké profesionálne víťazstvá a niekoľko tretích miest. Napriek svojmu pokročilému veku, stále robí pokroky, čo naznačuje aj jeho umiestnenie na poslednej Olympii v kategórii do 212 libier. Navyše, za uplynulý čas nabral ešte ďalšiu svalovú hmotu. Jeho silné stránky sú najmä jeho široký chrbát, takmer dokonalé kvadricepsy a bezchybné zručnosti v pózovaní. Ak dokonale využije svoje skúsenosti a vedomosti, na tohtoročnom Arnold Classic môže zamiešať celkovým poradím.

Charles Dixon

Charles Dixon má neuveriteľnú postavu, vybudovanú od hlavy až po päty, najmä pomocou kvalitného hovädzieho mäsa. Na Europa Pro v roku 2013 skončil štvrtý, no niet žiadnych pochýb o tom, že sa víťaz NPC Nationals 2007 na tohtoročnom Arnold Classic bude snažiť umiestniť v top 6.

Hidetada Yamagishi

Po dobrých umiestneniach v top 10 na Olympii v rokoch 2009,2010 a 2011 (v kategórii Open), ukázal tento japonský kulturista, že veľkosť nemusí byť vždy výhodou. Je menší a ľahší ako mnoho jeho profesionálnych rovesníkov, ale neustále pracuje na odstránení nedostatkov, ktoré celkom určite má. Stále však ukazuje, že dokáže súperiť aj s tými najlepšími. Na Arnold Classic 2013 skončil piaty, na Arnold Classic Brasil v tom istom roku ôsmy. V novej váhovej kategórii však chce spraviť pokrok vo svojej kariére. Pomôcť k tomu mu má aj tohtoročný Arnold Classic.

Jose Raymond

Jose Raymond má spomedzi všetkých súťažiacich najhustejšie osvalenú postavu. Raymond má veľké svaly, ktoré sú naskladané na ľahkej, štíhlej kostre. Na profi okruhu je od roku 2009. V roku 2013 ovládol kategóriu 212 na New York Pro, preto je možné, že sa na Arnold Classic 212 dostane medzi najlepších troch.

David Henry

David Henry je prvým súťažiacim, ktorý na Olympii v roku 2008 vyhral kategóriu do 202 libier. Na toto umiestnenie ešte neskôr nadviazal niekoľkými druhými miestami v niektorých ľahších kategóriách. Najväčšími jeho prednosťami sú chrbát, zadok a pravdepodobne najlepšie predné dvojité bicepsy v divízii. Práve tieto atribúty ho môžu udržať na čele tohtoročného štartového poľa. Posilnený víťazstvami na Sheru Classic and Europa Phoenix Pro, je pripravený zdolať úradujúceho šampióna Flexa Lewisa.

Flex Lewis

Azda najkomplexnejší súťažiaci v kategórii 212 libier. Waleský drak James “FLEX“ Lewis je dvojnásobný a stále úradujúci šampión Mr.Olympia 212. Aj keď je veľa súperov proti, James je veľký favorit a je málo pravdepodobné, že Arnold Classic nevyhrá.

Štartová listina ponúka naozaj svetovú špičku pretekárov. Máte aj vy v kategórii 212 svojho favorita?

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)