Magazín
Arnold Classic už o pár dní!
dátum: 21.02.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Celý kulturistický svet začína upriamovať svoju pozornosť na prvú veľkú súťaž v tomto roku – Arnold Classic 2014. Podľa viacerých je najväčším favoritom Dennis Wolf, ale vyhrať chcú samozrejme všetci.

Od svojho založenia v roku 1989, Arnold Sports Festival priláka každý rok nespočetné množstvo divákov, ktorí majú možnosť sledovať športy ako je lukostreľba, šerm, gymnastika a iné. Ale to, čo ženie do amerického Columbusu množstvo kulturistických priaznivcov, je Arnold Classic. Najlepší svetoví pretekári IFBB budú medzi sebou súťažiť od 27.februára do 2.marca. Zoznam účastníkov naznačuje, že to bude naozaj tuhý boj. Niektorí začínajúci kulturisti, ale aj bežní priaznivci kulturistiky, cestujú pravidelne každý rok na Arnold Classic a považujú toto podujatie za akúsi Mekku kulturistiky, kde majú možnosť vidieť na jednom pódiu vedľa seba najlepších kulturistov na svete. Tí zas majú pred divákmi možnosť ukázať hodiny tvrdej práce a zaslúžene si získať ich rešpekt. Okrem hlavného preteku sa diváci tento rok môžu tešiť aj na katergórie Fitness, Bikini, Figure a úplne novú kategóriu Arnold Classic 212. Tohtoročný Arnold Classic ponúkne naozaj široké spektrum súťažiacich. Od nádejných nováčikov, až po ostrieľaných veteránov. Preto je nemožné vopred označiť niekoho za jasného víťaza.

Brandon Curry

Po triumfálnom vystúpení na Arnold Classic Brazil 2013 a na šampionáte v kulturistike NPC USA, označujú niektorí Brandona za ďalšiu kulturistickú superstar. Jeho nedostatky najmä vo vývoji nôh, mu môžu zhatiť šancu na víťazstvo, ale na základe jeho doterajších umiestnení mu možno predpovedať umiestnenie v top 10.

Victor Martinez

Victor je jedným z tých uchádzačov, ktorí vyzerajú sľubne a rozhodne majú potenciál, ale vo finálnej fáze prípravy im chýba potrebné vyrysovanie. Martinez má závideniahodný tvar tela, ktorý nemožno dosiahnuť len činkami a správanou výživou. Napriek jeho genetickému daru, Martinez nikdy nebol schopný vyhrať Olympiu. Možno mal počas súťaží smolu, alebo sa rozhodcovia zle rozhodli, ale môžeme sa spoľahnúť nato, že Martinez urobí všetko preto, aby si zabezpečil miesto v top 10.

Evan Centopani

Tento masívny súťažiaci, ktorého váha zriedka kedy klesne pod 120 kg, urobil dojem hneď pri svojom prvom profesionálnom debute, kedy v roku 2009 vyhral New York Pro. Na tento úspech nadviazal ďalším víťazstvom v roku 2011 na Flex Pro Show a krátko potom štvrtým miestom na Arnold Classic. Neskôr však na tieto úspechy nedokázal úplne nadviazať, keď na Olympii v rokoch 2012 a 2013 skončil ôsmy, respektíve trinásty. Jeho hlavnými zbraňami proti ostatným sú pravdepodobne najlepšie ramená, hrudník a paže, s ktorými by mohol konkurenciu poraziť. Otázkou je, či si dokáže dokonale načasovať top formu. Ak áno, umiestnenie v top 6 by mu nemalo ujsť.

Toney Freeman

Vo veku 47 rokov Toney nielenže úspešne bojuje so svojim vekom, ale stále neprestáva udivovať kvalitným svalovým rastom a výraznou symetriou. Profesionálom je od roku 2003, na minuloročnom Arnold Classic obsadil tretie miesto a v roku 2012 skončil druhý na Olympia Masters&Pro. Vďaka naozaj širokým ramenám a neuveriteľnou zručnosťou pri pózovaní, si počas svojej kariéry vybudoval širokú základňu fanúšikov. Motivovaný svojim neúspechom z poslednej Olympie je pravdepodobné, že tento rok sa bude chcieť vrátiť na stupne víťazov.

Branch Warren

Branch Warren má za sebou niekoľko mimoriadnych úspechov. Dvakrát vyhral Arnold Classic a na Olympii v roku 2009 skončil hneď za víťazom. Bohužiaľ, jeho príliš cievnatý chrbát, hrudník a paže nepôsobia príliš dobre. Okrem toho, jeho mohutné nohy môžu takisto slúžiť ako ďalšie možné nedostatky. Zaujímavé je, že jeho slabšie časti tela boli vždy väčšie, ako u mnohých jeho rovesníkov, vďaka čomu získal niekoľkokrát titul Arnold Classic Most Muscular. Branch je kompletný kulturista s lepšou hornou polovicou tela, aj keď mu momentálne chýba jeho legendárny výraz v tvári, vďaka ktorému je preslávený. Niektorí si myslia, že deviate miesto na minuloročnej Olympii bolo pre neho moc štedré, ale v tomto roku by mohol na popredných miestach ešte zamiešať s kartami.

Cedric McMillan

Aj keď minulý rok vyhral IFBB FIBO Power v Nemecku, posledná Olympia mu moc nevyšla a skončil na 12.mieste. Stále však pokračuje na svojom zlepšovaní. Potenciál na to má. Ale ako dobre vieme, potenciál sa nerovná vždy víťazstvo.

Ben Pakulski

Obrovský a vyvážený. Dve slová, ktoré asi najlepšie charakterizujú Bena Pakulskeho. Minuloročné druhé miesto na Arnold Classic a tretie miesto na Australian Pro Grand Prix, znamenajú vždy hrozbu pre konkurenciu. Samozrejme ak príde v top forme. Minulý rok vynechal Olympiu a venoval viac času príprave na novú sezónu. Určite pomýšľa na lepšie umiestnenie na Arnold Classic ako minulý rok. Vďaka veľmi kvalitným nohám a impozantnej hornej časti tela, je to preto len otázkou času, kedy sa mu to podarí.

Shawn Rhoden

Takmer dokonale urastený Shawn Rhoden je pripravený na úspešný rok. V posledných štrnástich profesionálnych súťažiach získali štyri prvé miesta a na Olympii v rokoch 2012 a 2013 skončil štvrtý, respektíve tretí. Tento rok je na Arnold Classic určite favoritom na víťazstvo, ale v ceste mu stojí jeho najvážnejší konkurent.

Dennis Wolf

Dennis Wolf nie je pre niekoho kto sa vyzná vo svete kulturistiky cudzie meno. V roku 2006 sa zo šestnástej pozície na svojej prvej Olympii dostal na tretiu v minulom roku. Preto je právom považovaný za najväčšieho favorita vyhrať Arnold Classic. Na Arnold Classic skončil v roku 2012 druhý, na Arnold Classic Europe tretí. Preto možné víťazstvo na kvalitnom preteku mu dozaista v ďalšej kariére len a len pomôže. Wolf má veľkosť aj tvar, aby porazil svojich profesionálnych kolegov, ale nie príliš dobrá genetika môže umožniť silným súperom poraziť ho. Ak by však všetko dokonale zladil, rok 2014 môže patriť iba jemu.

Čo myslíte, ktorý z týchto borcov má v hlavnej súťaži najväčšiu šancu na víťazstvo? Máte aj vy vybratého svojho favorita?

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)