Magazín
Nordic walking je čoraz populárnejší
dátum: 06.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Nordic walking je chôdza, pri ktorej sa používajú palice, podobne ako pri lyžiarskej turistike. Pri použití palíc sa zvýši zaťaženie organizmu a rovnomernejšie sa prenesie záťaž na celé telo. Pri intenzívnej chôdzi s palicami sa zapája do aktivity až 90 percent svalov.

 

Pri tejto severskej chôdzi sa vám v porovnaní s klasickou chôdzou zvýši pulzová frekvencia o 5 až 17 úderov srdca a energetická spotreba sa zvýši asi o 20 percent. Takáto chôdza posilňuje nielen nohy, ale aj ramená a chrbát. Pri hodinovej aktivite sa pri chôdzi s palicami spáli 312 až 410 kalórii, kým bez palíc je to len asi 280 kalórií. Štúdie uvádzajú, že polhodina chôdze s palicami sa rovná 50 minútam chôdze bez nich. Treba si však uvedomiť, že pri tejto činnosti by mali svaly rúk len vypomáhať, lebo hlavná ťarcha je na nohách. Nordická chôdza je ideálnym prostriedkom na znižovanie hmotnosti, zvyšovanie kondície, zlepšenie držania tela a na úľavu od bolestí chrbta.

Aby ste mali zo severskej chôdze čo najlepší pocit, zadovážte si také palice, ktorý vyhovujú vašej výške. Čo sa týka dĺžky palíc, treba svoju telesnú výšku vynásobiť koeficientom 0,7. Kto meria 170 cm, mal by absolvovať chôdzu s palicami dlhými 119 cm. „Walkeri“ radšej obľubujú teleskopické palice s možnosťou zmeny dĺžky, s tlmením nárazov, s pružinami vo vnútri a s gumenými násadkami na špičky. Palice sa pri chôdzi veľmi osvedčili. Okrem iného pomáhajú udržiavať rovnováhu a chránia pred pádom. Nordic walking je vhodný pre každého bez rozdielu pohlavia a športových ambícii. Dokonca si tento druh športovej aktivity obľúbili už aj staršie ročníky.

Ľubomír Chochula