Magazín
Najlepšie aktivity na spaľovanie tuku
dátum: 05.02.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Fitnescentrum býva pre väčšinu ľudí prvým miestom ktoré navštívia, ak chcú zhodiť prebytočné kilogramy. Ak však nepatríte medzi ľudí, ktorý so slúchadlami na ušiach dvíhajú činky, prípadne radi trávia hodiny na bežiacom páse, nie ste sami. Fitnescentrum rozhodne má svoje obrovské prínosy pre zdravie, ale ak by ste radšej chceli spáliť kalórie a spevniť svoje telo bez toho, aby ste sa stali závislí na fitnescentre, máte šťastie. Existuje nespočetné množstvo športových a ďalších aktivít, s ktorými tieto ciele dosiahnete.

 

1. Beh

Spálené kalórie za hodinu: 900 až 1500

Prechádzky a jogging sú skvelé, ale behom spálite viac kalórii a lepšie prekrvíte vaše svaly. Beh je ideálny v tom, že sa pri ňom zapája každá časť vášho tela. Od lýtok a stehien, až po brušné a prsné svaly. Pre najlepšie spaľovanie tuku sa snažte udržať svoju rýchlosť nad rýchlosťou 12 kilometrov za hodinu. Beh v prírode, v parku alebo v rôznych častiach mesta vám ponúkne stálu zmenu prostredia, ktorú vám bežiaci pás istotne neponúkne.

2. Skákanie cez švihadlo

Spálené kalórie za hodinu: 700 až 1100

Boxeri využívajú tento cvik na zahriatie pred tréningom, ale po niekoľkých minútach budete o tomto cviku uvažovať inak, než len o „predtréningovom“ zahriatí. Tento cvik je jednoduchý, ale účinný. Pracuje pri ňom celé telo, pričom vám pomôže s koordináciou vašej ruky a oka. Potom, čo si budete v základných skokoch istí, zaraďte niektoré ťažšie preskoky a zvýšte ich rýchlosť.

3. Bojové umenia

Spálené kalórie za hodinu: 700 až 1100

Bez ohľadu nato, či ste už karate, judo, taekwondo alebo akékoľvek iné bojové umenie niekedy cvičili, nemôžete nimi nič pokaziť. Akákoľvek činnosť, pri ktorej sa rýchlo hýbete v rôznych smeroch, vám pomôže s prebytočnými kilogramami, či už s bojovým umením začínate, alebo ste skúsený bojovník. Pamätajte, nemusíte sa učiť bojové umenie s úmyslom bojovať alebo niekoho zneškodniť. Telocvične sú plné ľudí, ktorí sa učia bojové umenia bez úmyslu vstúpiť do ringu.

4. Chôdza po schodoch

Spálené kalórie za hodinu: 650 až 900

Ak sa povie chôdza po schodoch, isto si spomeniete na bežiaci pás, ktorý tento pohyb simuluje. Tento zoznam však nie je o činnostiach, ktoré sa vykonávajú vo fitnescentre. Namiesto toho choďte niekam, kde takýto tréning môžete pokojne odtrénovať. Isto ste už videli mnoho športovcov, ktorí na štadióne behávajú po schodoch v čase, keď na tribúnach nikto nie je. A robia to z nejakého dôvodu. Chôdza alebo beh po schodoch nielenže funguje na vašu spodnú časť tela a formuje váš zadok, ale takisto zaberá aj na hornú polovicu tela. Ak zo začiatku nevládzete po schodoch vybehnúť, začnite chôdzou. Postupne začnite behávať, prípadne kombinujte výskoky s nohami pri sebe po jednom schode, potom skúšajte dva schody naraz.

5. Raketové športy

Spálené kalórie za hodinu: 600 až 900

Štart, stop. Štart, stop. Štart, stop. V takomto rytme sa hrajú športy akými sú tenis a squash. Sú to skvelé športy, ktorým sa však vyhnite, ak vás bolia kolená alebo členky. Pamätajte si, pre maximálny fyzický prospech je lepšia dvojhra ako štvorhra, pretože pri dvojhre pokrývate počas zápasu väčšiu plochu. Vaše ramená, predlaktia a boky dostanú zabrať, aj keď ste začiatočník.

6. Jogging

Spálené kalórie za hodinu : 550 až 900

Stredná cesta medzi chôdzou a behom. Neprerušovaný jogging môže byť skvelý na spaľovanie tuku. Nemusíte bežať tak rýchlo, ako viete. Jednoduché klusanie po určitú dobu dokáže robiť zázraky. Posilní sa vaše srdce, spevníte svoje telo a posilníte svoje svaly. Kľúčom k úspechu je prejsť dostatočnú vzdialenosť. Na začiatku preto nezvoľte príliš veľké tempo, o ktorom viete, že ho nedokážete dlhodobo udržať. A nech už ste skúsený bežec alebo začiatočník, správny strečing vám pomôže dokončiť tréning bez zranení.

7. Plávanie

Spálené kalórie za hodinu: 500 až 800

Najväčší zdravotný prínos plávania je v tom, že úplne šetrí vaše kĺby. Preto ak máte prístup k bazénu s vodou, raz za čas si určite choďte zaplávať. Budete sa diviť ako rýchlo vás plávanie dokáže unaviť a ako vás voda pri tom dokáže udržať sviežich.

Okrem týchto športov je tu ešte niekoľko ďalších, ktoré sú však často označované ako „čisto mužské“. Tak napríklad pri americkom futbale, ktorý je rozšírený už aj u nás, spálite za hodinu 600 až 900 kalórií, pri hokeji 650 až 900 kalórií a pri futbale je to 900 až 1400 kalórií za hodinu.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)