Magazín
Vstaňte z gauča! Je to prospešné pre zdravie
dátum: 27.01.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Nové štúdie naznačujú, že už cvičenie nízkej intenzity, pri ktorej sa nemusíte ani začať potiť, môže byť prospešné pre vaše zdravie.

Ľudia v tejto štúdii, ktorí venovali viac času počas dňa pohybu ako sedeniu na gauči, mali priaznivejšie hodnoty inzulínu a triglyceridov (krvných tukov), aj keď nerobili zdĺhavé a náročné cvičenia. Preto je pre vás vhodné nahradiť niektoré sedavé pracovné aktivity pohybovými, ako sú napríklad občasné prechádzky, prechádzanie sa počas telefonovania či státie pri stole namiesto sedenia. Medzi ľahké pohybové aktivity, ktoré nahrádzajú sedenie na gauči, môžu patriť pomalá jazda na bicykli, hranie konzoly Wii Fit, sedenie na balančnej lopte, hranie na hudobný nástroj alebo práca v záhradke. Aj keď sa tieto ľahké pohybové aktivity nikdy nebudú rovnať intenzívnemu cvičeniu, stále je to lepšie ako ležanie na gauči a sledovanie televízie. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča, aby dospelí robili aspoň 150 minút strednej intenzívnej aktivity (napr. rýchla chôdza), alebo 75 minút intenzívnej činnosti ako je beh alebo plávanie týždenne.

Počas výskumu vedci analyzovali údaje od viac ako 5500 dospelých, ktorí nosili akcelerometre pre záznam pohybu. Asi polovica účastníkov strávila cvičením menej ako 150 minút týždenne a viac trávila čas sedením než cvičením.

Iné nedávne štúdie ukázali, že prílišné sedenie je spojené so zvýšeným rizikom chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a diabetes typu 2, ako aj rakovina prsníka a rakovina hrubého čreva.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)