Magazín
Športový balzam na ubolenú dušu
dátum: 06.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Niekedy po pár týždňoch, inokedy až po niekoľkých rokoch príde jeden z partnerov k poznaniu, že šliapol vedľa a ich vzťah bol skôr omyl. Keď už to ďalej nejde ani po vážnych „pohovoroch“, obaja prichádzajú na to, že lepšie sa je rozísť, dať za manželstvom či niekoľkoročným vzťahom „bez papiera“ bodku. Definitívnu.


 

Lenže čo všetko prichádza s blížiacim sa „dňom R“, teda pred okamihom rozchodu? Hádky, výčitky, podozrenia, tvrdenia proti tvrdeniu, malichernosti, zloba, niekedy až fyzická hrozba, jednoducho až príliš veľa emócií... Ako tomu zabrániť a nedopustiť údery pod pás? Najmä si dobre premyslite, komu pred oltárom poviete osudové „áno“. Ak sa nepomýlite, je dosť pravdepodobné, že si aj dlhšie požijete. Viaceré výskumy totiž potvrdili, že život v pevnom šťastnom partnerstve prospieva zdraviu. Naopak, riziko predčasného úmrtia je u ľudí, ktoré prešli tromi a viac početnými manželstvami až o 34 percent vyššie. Podľa zdravotníkov je to tým, že častejšie rozchody, rozvody a svadby sú príliš stresujúce a zvyšujú možnosť vážnych chorôb.

Rozchodová trauma

Hojenie zlomenej duše ide do peňazí, čo potvrdil aj jeden prieskum vo Veľkej Británii. Podľa neho sa dá rozvod manželov, rozchod partnerov či nečakané stroskotanie lásky (a je už jedno, kto dal komu povestné kopačky...) dokonca finančne vyčísliť! Nejde o odškodné, odstupné, bolestné či nebodaj vydieranie jedného z partnerov, ale o niečo iné. Maratóny v nákupných centrách, túžba potlačiť emócie, ktoré sa vynárajú po prežitom sklamaní, to je dôsledok rozchodovej traumy. Až sumu 5 000 eur môžu podľa prieskumu vygumovať z vášho účtu doslova nekontrolovateľne poryvy duše po sklamaní z lásky. Fakt, že ľudia so zlomeným srdcom nehľadia na rozkotúľané peniaze netreba zatracovať.

Aj muži sú zraniteľní

Je prirodzenou reakciou, že ten, kto cíti sklamanie po rozchode, hľadá čo najrýchlejší spôsob, aby sa niečím obšťastniť, niečo si dožičil. Ženy, nepoznajúc hranicu, nielen s radosťou nakupujú, ale volia aj „úpravu“ zovňajšku (nový mejkap, účes...), zmenia šatník a životný štýl, prípadne idú „zabúdať“ na dovolenku s partiou. Možno vás prekvapí fakt, ale ani muži sa s rozchodmi s partnerkami nevyrovnávajú ľahko. Príčinou je vraj ich prílišná sentimentálnosť. Svoje zranené srdce dokážu síce lepšie skrývať, ale krach vzťahu nesú rovnako ťažko ako ženy. Svoje sklamanie z lásky zväčša utlmujú v baroch či v kluboch s priateľmi.

Športujte!

Čo robiť, keď sa zrazu neplánovane ocitnete bez toho, kto bol až doteraz milujúci a chápajúci manžel, partner či priateľ...? Citové problémy sa dajú riešiť rôzne. Jedným z najrozumnejších a zdraviu najprospešnejších je športovanie. Skúste si vyliečiť zlomené srdce vo fitnescentre! Ideálnym životabudičom, ako zlomené srdce udržať pri živote, je aktívny pohyb. Vo fitku, v prírode, na ihrisku môžete stretnúť toho pravého...

-mp-