Magazín
Ako trpí chrbtica pri nadváhe?
dátum: 14.01.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Jedným z dôvodov, prečo sa prihlásiť do celoslovenskej súťaže v chudnutí Zmenáreň Fit Body 2014 je to, že pre zdravú chrbticu je okrem iného dôležité udržiavať si optimálnu telesnú hmotnosť. Chrbtica a takisto aj ostatné váhonosné kĺby, nie sú fyziologicky prispôsobené nosiť ťarchu nadbytočných kilogramov.

Na základe toho často dochádza k deformáciám chrbtice, rýchlejšiemu opotrebovaniu kĺbov, čo v konečnom dôsledku vyvoláva bolesť a obmedzuje pohyb. Napriek tomu je však potrebné prekonať sa a pohyb do svojho denného režimu zakomponovať. Dôležité je vybrať formu pohybu, ktorá nie je až tak zaťažujúca pre kĺby a pomôže naštartovať vaše telo.

Správne zvolenou športovou aktivitou a tiež správnou stravou docielite nielen úbytok tukovej zložky, ale aj posilnenie svalov. Pevné a správne pracujúce svaly sú dôležitým ochrancom kĺbov a chrbtice. Svojou prácou dostávajú kĺby do správneho takzvaného centrovaného postavenia, keď sú tieto primerane zaťažované. Pri chudnutí je najdôležitejšia strava a výber správnej formy pohybovej aktivity. Na začiatok je dobré zveriť sa do rúk odborníkom, výživovým poradcom, osobným trénerom. V prípade , že máte nejaký zdravotný problém je dobré sa o všetkom poradiť s vaším lekárom, ktorý vám určí prípadné limity. Ak trpíte bolesťami pohybového aparátu je vhodné ešte pred začatím vášho tréningového programu konzultovať svoj zdravotný stav s fyzioterapeutom, aby ste vylúčili prípadné cviky, ktoré by mohli váš zdravotný stav ohroziť.

Chudnutie je dlhá cesta, ktorá sa vášmu telu nemusí vždy páčiť, a preto je dôležité sa pripraviť aj na to , že sa váš zdravotný stav môže prechodne zhoršiť. Je výhodou mať po ruke vášho osobného trénera a fyzioterapeuta, ktorí vám pomôžu cez toto krízové obdobie prejsť a víťazne dôjsť do cieľa.

Lucia Rolčeková, fyzioterapeutka v centre Remedis, PR článok

www.laurentis.sk/zilina

www.remedis.sk