Magazín
Šatana mali nominovať na ZOH do Soči!
dátum: 08.01.2014 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek priznáva, že nenominovať ikonu slovenského hokeja Miroslava Šatana na olympijský hokejový turnaj do Soči sa v jeho hlave nerodilo ľahko. Zvažoval všetky okolnosti, pre i proti, bolo to ťažké rozhodnutie, ale napokon na pomyselných miskách váh reprezentačného kouča prevážilo to, že Šarky už by nebol tým prínosom pre národný tím ako v minulosti.

Miroslav Šatan pri streľbe. Foto: Sita

Ako sa Vůjtek vyjadril, Šatan urobil pre Slovensko veľa, váži si tohto hráča i ako človeka, ale pri zdôvodnení, prečo mu vystavil stopku, argumentoval aj týmto: "Miro začal sezónu neskôr, dlho nehral. Pozorne sme ho sledovali v každom zo zápasov, v ktorých nastúpil. Jeho hra nebola na vyššej úrovni ako u iných nominovaných."

To je pravda, ale do nášho prvého duelu v Soči (s USA 13. 2) zostáva viac ako mesiac a forma hokejistu takéhoto kalibru, s tým množstvom skúseností, aké má, by stúpala každým ďalším stretnutím. Najmä vtedy, ak by mu reprezentačný tréner do žíl vlial novú nádej, motiváciu v podobe štartu pod piatymi kruhmi a tým aj dôstojnej rozlúčky s najcennejším dresom, keďže Šatan začiatkom decembra 2013 vyhlásil, že po tejto sezóne zavesí korčule na klinec.

Vek sa nedá zastaviť. Tridsaťdeväťročný Šatan naozaj už nemôže hrať hokej ako v rokoch svojej najväčšej slávy. Videli sme to napríklad na MS 2013. Nominovať ho iba za zásluhy a vďaka menu by naozaj nebolo správne, ale myslíme si, že to svoje by si v Soči uhral a nebol by tam do počtu. Z pochopiteľných dôvodov by na ľade nebol tak často ako kedysi, ale napríklad v kritických momentoch alebo pri presilových hrách by mohol pozitívne prekvapiť.

Je to škoda. Šatan je osobnosť nielen hokejová, ale aj ľudská. Na druhej strane, rozhodnutie kouča slovenského národného tímu  treba rešpektovať a držať našim chlapcom na zimnej olympiáde palce.

Ľubomír Chochula