Magazín
Chudnite zdravo, vyvážená strava
dátum: 06.07.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Snažte sa pravidelne jesť, dopriať si pestrú a vyváženú stravu, v ktorej budú zastúpené všetky dôležité živiny. Nezabúdajte ani na pitný režim – človek by mal vypiť aspoň dva litre vody denne.

 

Telesná aktivita

Predstava, že ak nepociťujete hlad nikdy neschudnete, a preto sa trápite hladovkami, je mylná. Vyhladované telo, vďačné za každú porciu jedla, si začne vytvárať zásoby na horšie časy a živiny ukladať vo forme tukov. Odporúčame päť menších jedál denne, v pravidelných intervaloch po troch až štyroch hodinách. Krátkodobé diéty nevedú nikam. Málokto má totiž vôľu držať diétu dlhšie obdobie a po čase sa vráti k pôvodným stravovacím návykom. Zhodené kilá tak naberie naspäť, často aj niečo navyše. Pri diétach síce môžete schudnúť, ale iba krátkodobo. Bez telesnej námahy, zmeny jedálnička a životného štýlu môžete o štíhlejšej postave iba snívať. Ak sa pokúšate schudnúť bez športovania, dochádza k úbytku hmotnosti pomaly a nerovnomerne. Najlepší výsledok dosiahnete športovaním. Najmä aeróbnym tréningom, pri ktorom zapojíte viaceré skupiny svalov. Šport by ste si mali dopriať trikrát i viac týždenne, aspoň po 45 minút, lebo až po 30 až 40 minútach aeróbneho cvičenia dochádza k spaľovaniu tukov. Športovaním sa stimuluje nárast svalovej hmoty, vďaka nemu sa urýchľuje metabolizmus, vyvinuté svaly rýchlejšie spaľujú prijatú energiu. Navyše, po zvýšenej telesnej námahe budete mať lepší pocit.

 

 

Raňajky a večera

Radšej vstaňte skôr z postele a bez stresu sa naraňajkujte, lebo ak váš organizmus nedostane energiu ráno, siahne po uložených zásobách a pracuje v „úspornom režime“. Bez raňajok nebudete smerovať k štíhlej línií, ale naopak k nadváhe až obezite. Veľa ľudí, trpiacich obezitou, sa stravuje nepravidelne a veľmi často vynecháva práve raňajky. Ich organizmus je vycvičený čakať až do obeda na prvý prísun energie, preto si nenechá ujsť žiadnu príležitosť na ukladanie zásob vo forme tukov. Navyše, vďaka hladu zjete oveľa viac, ako keby sme sa ráno normálne najedli. Snaha dohnať to, čo ste ráno zameškali, vedie k prejedaniu sa a k zvýšenému riziku nadváhy. Počas dopoludnia by ste mali prijať zhruba 60 percent denného príjmu energie. Na raňajky sú vhodné mliečne výrobky s celozrnnými cereáliami alebo celozrnné pečivo. Môžete si dať aj čaj, kávu alebo iný obľúbený nápoj. Metabolizmus sa ráno potrebuje naštartovať nielen tuhou potravou, ale aj dostatkom tekutín. Ani vynechanie večere nie je ideálnym riešením. Kto nechodí spať o ôsmej a je aktívny aj vo večerných hodinách, nerobí dobre, že po 17. h už neje, lebo chce schudnúť. Telo, ktorému je odopieraný prídel živín, si začne vytvárať energetické zásoby a pripravovať sa na ďalšie „hladovanie“. Jesť teda môžete pokojne aj večer, ak dodržiavate pravidlo – všetko s mierou. Večera by mala byť ľahká a zložená najmä z bielkovín. Naopak, vynechať by ste mali cukry a tuky. No aj ľahkú večeru odporúčame jesť najneskôr dve až tri hodiny pred spaním, inak sa môžu objaviť problémy so zaspávaním a potom ťažké sny. Úplné vynechanie večere spôsobuje spomalenie metabolizmu a únavu. Žiadny z extrémov nie je zdraviu prospešný, preto by ste mali dbať o vyvážený a pestrý jedálniček, ktorý počas dňa zahrňuje všetky živiny.

Karol Lukáč